سالگرد پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی

مقدمه

والفجر و ليال عشر

دهه‌ي فجر، يادآور حماسه‌ي شكوهمند ملتي است كه حاضر نشد زير يوغ استبداد زمان و استعمار گردن نهد و با رهبري پير فرزانه‌ي خود، بندهاي بندگي را از هم گسيخت و پا در ميدان شهامت و شجاعت نهاد.

اين دهه، با ورود شادي‌آفرين رهبر فقيد انقلاب، حضرت امام‌خميني(ره) آغاز مي‌شود و با روز پربركت 22م بهمن، روز پيروزي حق بر باطل و روز به ثمر نشستن خون شهيدان انقلاب، پايان مي‌يابد.

ديگر وقايع رخ داده در اين دهه،  عبارتند از:

14م بهمن؛ سالروز مصاحبه‌ي مطبوعاتي حضرت امام (ره)، با حضور سيصد خبرنگار خارجي و داخلي و بيان خط مشي‌هاي انقلاب.

16م بهمن؛ انتصاب مهندس مهدي بازرگان به سمت نخست‌وزير موقت، و اعلام وظايف دولت موقت.

19م بهمن؛ بيعت نيروي هوائي ارتش با امام‌خميني(ره) و برگزاري عظيم‌ترين راهپيمائي انقلاب و تأييد دولت موقت.

20م بهمن؛ اجتماع مردم براي برپائي نماز جمعه و حمله‌ي گارد شاهنشاهي به پادگان همافران نيروي هوائي و شكسته‌شدن حلقه‌ي محاصره به همت دلاورمردان همافر و ياري مردم.

21م بهمن؛ درگيري گسترده‌ي مردم با نيروهاي طرفدار شاه؛ تهديد رهبر فقيد انقلاب به صدور حكم جهاد؛ اعلام حكومت نظامي به ‌دست فرمانداري نظامي و شكسته‌شدن مقررات حكومت نظامي به همت مردم.

22م بهمن؛ با اعلام بی‌طرفی تمامی نیروهای نظامی، نظام سلطنتی ایران (حكومت پهلوی) پس از ۵۷ سال، فروپاشيد.

در ارزش و اهميت اين دهه، همين بس كه مقام معظم رهبري، در اين باره فرموده‌اند:«دهه‌ي فجر، دهه‌ي تجدید قوای نیروهای انقلابی و تجدید میثاق ملت با انقلاب است».

گروه ارتباطات آرشيوي، به پيروي از سخن رهبري معظم كه فرمودند: « این دهه، باید با عظمت هرچه تمام‌تر برگزارشود»، و به منظور پاسداشت ارزش‌هاي انقلابي اين روزهاي افتخارآفرين و يادكرد مجاهدت‌هاي ملت مسلمان ايران، نمايشگاهي از اسناد انقلاب را تقديم مي‌دارد.

دستورالعمل شهرباني كشور، در بارۀ بررسي و اجراي طرح‌هاي جلوگيري از اغتشاشات و مهار آن

  • شماره : (۱) ۱۳۰۰۰۰۲۴۹
  • تاریخ : ۱۳۵۶/۱۲/۰۲