20 اسفند، سالروز عمليات بدر

مقدمه

عمليات بدر در ساعت 23 -1263/12/20 با رمز (يا الله –يا الله –يا الله) و قاتلوهم حتي لا تكون فتنه، يا فاطمه الزهراء (س) ادركني و با هدف انهدام وسیع نیروهای دشمن، تصرف و تأمین تمامی هورالهویزه و کنترل جادة العماره - بصره در منطقه‌اي به وسعت بيش از 800 كيلومتر مربع در شرق رودخانة دجله (حد فاصل بین قلعة صالح تا القرنه) آغاز گرديد.
برای انجام عملیات، منطقه مورد نظر به دو محور تقسیم، محور شمالی به قرارگاه نجف، و محور جنوبی به قرارگاه کربلا واگذار شد. قرارگاه نجف از شمال البیضه تا امتداد آب راه جمل، و قرارگاه کربلا از شمال، مقابل آب راه جمل و روستای نخیره در شرق دجله و از جنوب، منطقه القرنه (خط الهاله) وارد عمل شدند. قرارگاه نوح (ع) نیز مأموریت داشت ضمن تصرف پدافندی و گسترش در آن محور، به سوی پل زردان پیشروی کند و سپس کانال سوئیب را شکافته و آب را به سمت بصره جاری نماید. هم چنین به دو قرارگاه فرعی ظفر و نجف ۲، مأموریت‌های جداگانه‌ای به صورت احتیاط و نیز عملیات فریب واگذار شد. به این ترتیب که قرارگاه ظفر می‌باید آماده می‌شد تا در صورت امکان از طریق هلی‌برد از العزیز به طرف شمال- در غرب روخانه دجله - حرکت کند. نجف ۲ نیز، مأموریت اجرای آتش روی جاده العماره - بصره و شمال پل العزیر را به عهده داشت.
طی عملیات بدر، علاوه بر تلفات سنگیني که به دشمن وارد شد، بیش از ۵۰۰ کیلومتر مربع از منطقه هور از جمله روستاهای ترابه، لحوک، نهروان، فجره و نیز جاده خندق به طول ۱۳ کیلومتر، که فاصله آن با جاده العماره- بصره ۶ کیلومتر است، به تصرف نیروهای خودی درآمد.
گفتني است كه، پس از این عملیات، عراق با استفاده از پشتیبانی هوایی و موشکی خود به حملات گسترده به شهرها و مناطق مسکونی و نیز کشتی‌های حامل نفت ایران مبادرت ورزید.
 تلفات و خسارات وارده به دشمن طی عملیات بدر به شرح ذیل می‌باشد:
کشته و زخمی شدن بیش از ده هزار نفر؛ به اسارت در آمدن ۳۲۰۰ نفر؛ انهدام ۲۵۰ تانک و نفربر؛ انهدام ۴۰ قبضه انواع توپ؛ انهدام ۲۰۰ خودرو؛ انهدام ۶۰ قبضه انواع خمپاره انداز؛ انهدام ۱۵ دستگاه مهندسی؛ انهدام ۴ هواپیمایpc - v؛ انهدام ۲ هواپیمای میگ و سوخو؛ انهدام ۴ هلی کوپتر و به غنیمت گرفته شدن ۵۰ قبضه انواع خمپاره انداز و ۲ دستگاه رازیت.
اداره‌كل اطلاع‌رساني و ارتباطات (گروه ارتباطات آرشيوي) به مناسبت 20 اسفند، سالروز عمليات بدر، نمايشگاهي مجازي شامل12 عنوان و با معرفي 5 سند و 7 قطعه عكس آماده كرده است كه در وبگاه سازمان تقديم علاقه‌مندان مي‌شود.
 

دستورهاي قرارگاه عمليات كربلا، دربارة چگونگي جابجايي نيروها به هنگام عمليات بدر

  • شماره : ۳۷۰-۹۹۹
  • تاریخ : ۱۳۶۳/۱۲/۲۰