اسناد دفاع مقدس (6)، به مناسبت هفتة دفاع مقدس

مقدمه

اسناد دفاع مقدس ميراث گرانقدري هستند كه برگ برگ آن‌ها گوياي مجاهدت، ايثار و جانفشاني رزمندگان اسلام در طول هشت سال دفاع مقدس مي‌باشد. بي‌گمان، معرفي و نمايش اين گونه اسناد، باعث آشنايي قشرهاي مختلف جامعه با فرهنگ ناب و اصيل دفاع مقدس مي‌شود.
نمايشگاه حاضر، با عنوان اسناد دفاع مقدس (6)، به شماري از عمليات‌هاي دفاع مقدس در بازة زماني 1360تا1364 همچون، فتح‌المبين، ثامن‌الائمه، طريق‌القدس، بيت‌المقدس، خيبر و بدر اختصاص دارد. عمليات فتح المبين، از تاريخ 2 تا 1360/1/10 در منطقة غرب شوش و دزفول صورت گرفت و در جريان آن، 2500 کیلومتر مربع از خاک ميهن، شامل ده‌ها بخش و روستا، سایت 4 و 5 رادار و جاده مهم دزفول- دهلران آزاد گرديد و رزمندگان اسلام به مرزهاي بين‌المللي نزدیک شدند. يكي از عمليات‌هاي ديگر سال 1360، عمليات ثامن‌الائمه است كه در پنجم مهر آغاز گرديد و در آن سلحشوران اسلام به نتایج مهمی همچون، تصرف و تأمین ساحل شرقی رودخانة كارون، شكست حصر آبادان و آزادسازي بيش از 150 كیلومتر مربع از اراضی اشغال شده، دست یافتند.
عمليات غرور آفرين ديگر در سال 1360، طريق القدس نام دارد كه در فاصلة زماني 8 تا 15 آذر، انجام شد. تصرف تنگه چزابه و دسترسی به هورالهویزه، آزادسازی شهر بستان، رسیدن به مرز بین‌المللی در حد فاصل هورالعظیم و در كل آزادسازی منطقه‌ای با وسعت ۳۰۰–۳۵۰ کیلومتر مربع از جمله دستاوردهاي آن عمليات است.
عمليات بيت‌المقدس در بازة زماني 10/2 تا 1361/3/3 صورت گرفت. طی آن عملیات، 5038 كیلومتر مربع از اراضی اشغال شده از جمله شهرهای خرمشهر، هویزه و نیز پادگان حمید و جادة اهواز - خرمشهر آزاد شد. افزون بر اين، شهرهای اهواز، حمیدیه و سوسنگرد از تیررس توپخانة دشمن خارج گردید. همچنین، 180 كیلومتراز خط مرزی تأمین شد. با فتح خرمشهر، برتری نظامی ایران بر عراق مورد تأیید كارشناسان و تحلیل گران نظامی قرار گرفت. فتح خرمشهر موجب انفعال ارتش عراق شد؛ به گونه‌ای كه نظامیان عراقی تا مدت زیادی نتوانستند از لاك دفاعی خارج شوند.
عمليات خيبر در تاريخ 3 تا 1362/12/22 رخ داد. آن عمليات، به آزادسازی منطقه‌ای به وسعت 1000 كیلومتر مربع در هور، 140 كیلومتر مربع در جزایر مجنون و 40 كیلومتر مربع در طلاییه انجامید. در پي عمليات خيبر، عزم بین‌المللی با هدف كنترل ایران و جلوگیری از شكست عراق افزايش يافت.
عمليات بدر، با محدودة زماني 19 تا 26/12/1363 در منطقة جبهه جنوبی (هور الهویزه) انجام و منجر به آزادسازي 800 كيلومترمربع، از خاك ميهن شد.
اداره‌كل اطلاع رساني و ارتباطات (گروه ارتباطات آرشيوي) با هدف بزرگداشت هفتة دفاع مقدس و ياد و خاطرة هشت سال رشادت و جانفشاني رزمندگان اسلام، اسنادي شامل 19 عنوان با معرفي 7 برگ سند 12 قطعه عكس در اين زمينه انتخاب كرده است كه به صورت مجازي در وبگاه سازمان تقديم علاقمندان مي‌شود.
 

 

عمليات طريق‌ القدس، منطقة عمومي غرب سوسنگرد و بستان

  • شماره : ۱-۴۰۴-۹۹۹
  • تاریخ : آذر ۱۳۶۰.