31 خرداد 1360، سالروز شهادت دكتر چمران

مقدمه

مصطفی چمران در سال ۱۳۱۱ش. در خیابان پانزده خرداد تهران، به دنیا آمد. تحصیلات ابتدایی را در مدرسه انتصاریه، و دوران متوسطه را در دارالفنون و البرز طی کرد. در سال ۱۳۳۲با رتبه ۱۵ در رشته الکترومکانیک دانشکده فنی دانشگاه تهران پذیرفته شد و در تمام دوران تحصیل شاگرد اول بود.
چمران، از 15 سالگی در درس تفسیر قرآن مرحوم آیت الله طالقانی در مسجد هدایت و در درس فلسفه و منطق استاد شهید مرتضی مطهری و بعضی از اساتید دیگر شرکت می‌کرد و از اولین اعضاء انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه تهران بود.
چمران در سال 1337ش. با بورس شاگرد اولی در دانشگاه تهران برای ادامه تحصیل به آمریکا رفت و پس از تحصيل و تحقيقات علمي در جمع معروف‌ترين دانشمندان جهان در دانشگاه كاليفرنيا و معتبرترين دانشگاه امريكا-بركلي- با ممتازترين درجه علمي موفق به گرفتن دكتراي الكترونيك و فيزيك پلاسما شد.
دكتر چمران جزء فعالان و مؤسسان انجمن اسلامی دانشجویان ایرانی در کالیفرنیا بود. به دلیل این فعالیت‌ها بورس تحصیلی شاگرد ممتازی وی از سوی رژیم شاه قطع شد و از آن پس تا پایان دورة دکتری در دانشگاه برکلی به عنوان پژوهش مشغول به کار شد.
وي، در مبارزات سیاسی دوران دکتر مصدق از مجلس چهاردهم تا ملی شدن صنعت نفت شرکت داشت. پس از قیام 15خرداد سال 1342 به خاطر حمایت از رهبری امام خمینی (ره) راهی کشور مصر شد. در این کشور مدت دو سال آموزش سخت ترین دوره های چریکی و جنگ های پارتیزنی را دید و بعد برای ایجاد پایگاه چریکی مستقل، به منظور تعلیم مبارزان ایرانی رهسپار لبنان شد. او، در لبنان به کمک امام موسی صدر، رهبر شیعیان لبنان، سازمان امل، را براساس اصول و مبانی اسلامی پی ریزی کرد و با این حرکت، پرچم تشیّع را در برابر صهیونیسم اشغالگر به اهتزاز در آورد.
دکتر چمران با پیروزی انقلاب اسلامی ایران، بعد از 23 سال هجرت به وطن باز گشت و همه تجربیات انقلابی و علمی خود را در خدمت انقلاب گذاشت. با به وجود آمدن قضیه شهر پاوه، به فرمان امام خمینی(ره) به عنوان فرمانده به آنجا رفت و شهر را از چنگال دشمنان انقلاب و اسلام رهانید و بعد از بازگشت به تهران، از طرف امام به وزارت دفاع منصوب شد.  وي،  در اولین دورة انتخابات مجلس شورای اسلامی، از سوی مردم تهران به نمایندگی انتخاب گردید سپس به نمایندگی رهبر کبیر انقلاب اسلامی در شورایعالی دفاع منصوب شد.
چمران در خوزستان با گروهی از رزمندگان داوطلب (ستاد جنگ های نامنظم) را در اهواز تشکیل داد. پس از حملة عراق  به سوسنگرد و محاصره آن شهر، با همکاری حضرت آیت الله العظمي خامنه ای( مقام معظم رهبری) ارتشی آماده کرد و برای دفاع از شهر اقدام به حمله نمود، در این حمله او از دو قسمت پای چپ زخمی شد. در طی این عملیات،  شهر را از چنگال دشمن آزاد کردند.
دكتر چمران سرانجام پس از سال‌ها مجاهدت، در سحر گاه 31 خردادماه سال 1360 در منطقه «دهلاویه» مورد اصابت گلوله دشمن قرار گرفت و به شهادت رسید.
اداره‌كل خدمات آرشيوي(گروه ارتباطات آرشیوي) به مناسبت 31 خرداد، سالروز شهادت این سرباز شجاع و دلیر اسلام، نمایشگاهی شامل 12 عنوان با معرفي 18 قطعه عکس از تصاویر این شهید گرانقدر آماده و به صورت مجازی در وبگاه تقدیم علاقه‌مندان نموده است.

 

دكتر چ‍م‍ران‌ در ک‍ن‍ار گ‍روهي‌ از رزم‍ن‍دگ‍ان‌ ل‍ب‍ن‍ان‌ در م‍ن‍طق‍ه‌ «طيبه»

  • شماره : ۱۴۵۷۸-۲۵
  • تاریخ : فاقد تاريخ.