اعلام آمادگی ایران برای میزبانی نشست جهانی ISSN در سال 2020

تاریخ انتشار: ۱۳۹۶/۸/۱۹ - ۲۰:۳۰:۰
اعلام آمادگی ایران برای میزبانی نشست جهانی ISSN در سال 2020
چهل و دومین نشست جهانی ISSN مربوط به شماره استاندارد بین المللی پیایندها به کار خود پایان داد.
چهل و دومین نشست جهانی ISSN مربوط به شماره استاندارد بین المللی پیایندها به کار خود پایان داد.
به گزارش روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، چهل و دومین نشست جهانی ISSN مربوط به شماره استاندارد بین المللی پیایندها که از هفته گذشته در مراکش آغاز شده بود، با صدور بیانیه ای به کار خود پایان داد.
در این نشست که با حضور صالح زمانی، مشاور امور بین الملل ریاست سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران برگزار شد، در مورد مهم ترین مسائل و چالش های موجود، معرفی پورتال آینده این مجمع و همین طور تخصیص شماره بین المللی نشریات و افزایش کیفیت فهرست نویسی رکوردهای نشریات ادواری بحث و گفت و گو شد و مذاکرات اولیه برای میزبانی جمهوری اسلامی ایران در سال 2020 به انجام رسید.
زمانی در دیدار اختصاصی با گائل بکت، رییس ISSN بین الملل، ضمن تسلیم نامه اشرف بروجردی، ریاست سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، مبنی بر اعلام آمادگی میزبانی برای این نشست، به تشریح امکانات و شرایط عمومی و تخصصی کتابخانه ملی ایران پرداخت و آن را فراتر از استانداردهای منطقه و حتی برخی کشورهای توسعه یافته توصیف کرد. بکت نیز با تقدیر از برنامه های مرکز ملی شاپا، نامه بروجردی را اولین گام رسمی و جدی برای بررسی میزبانی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران دانست و ظرفیت های کتابخانه ملی ایران را برای میزبانی این نشست قابل قبول دانست.
گفتنی است در حاشیه این نشست زمانی، در ملاقات های جداگانه‌ای با رییس کتابخانه ملی مراکش و رییس مرکز آرشیو ملی این کشور، برنامه ها و فعالیت های کتابی و اسنادی سازمان مرکز اسناد و کتابخانه ملی ایران را معرفی و به ترسیم حوزه های مشترک همکاری فی مابین دو کشور اشاره کرد.
لازم به ذکر است طی این دیدارها، عبدلله تهانی، رییس کتابخانه ملی و مشاور وزیر فرهنگ مراکش مصرانه نسبت به توسعه روابط فرهنگی با سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران و امضای تفاهم نامه همکاری اعلام آمادگی کرد.
همچنین جامع بیضا رییس آرشیو ملی مراکش نیز فرصت همکاری و عقد تفاهم نامه با آرشیو ملی ایران را فرصتی استثنایی برای این کشور قلمداد و نسبت به دوره طولانی عدم روابط آرشیوی میان دو کشور ابراز تاسف کرد. در این دیدار که در مرکز آرشیو ملی مراکش برگزار شد، بیضا آمادگی خود را برای آغاز هر گونه همکاری آرشیوی با جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد.