دکتر صلاحی: کتابخانه ملی می تواند با حمایت دولت تا سال 93 به رتبه چهارم جهان برسد


تاریخ انتشار: ۱۳۹۱/۲/۱۸ - ۱۹:۳۰:۰
آخرین تاریخ بروزرسانی: ۱۳۹۶/۲/۲۸ - ۷:۴۸:۲
دکتر صلاحی: کتابخانه ملی می تواند با حمایت دولت تا سال 93 به رتبه چهارم جهان برسد
دكتر اسحق صلاحي رئيس سازمان اسناد و كتابخانه ملي صبح امروز(سه شنبه 19 ارديبهشت) در روز ملي اسناد و ميراث مكتوب گفت: با حمايت هاي دولت، كتابخانه ملي مي تواند طي يك سال و نيم آينده به رتبه چهارم جهان دست يابد.
دكتر اسحق صلاحي رئيس سازمان اسناد و كتابخانه ملي صبح امروز(سه شنبه 19 ارديبهشت) در مراسم روز ملي اسناد و ميراث مكتوب گفت: با حمايت هاي دولت، كتابخانه ملي مي تواند طي يك سال و نيم آينده به رتبه چهارم جهان دست يابد.
به گزارش روابط عمومي سازمان اسناد و كتابخانه ملي ج.ا.ا. دكتر صلاحي در مراسمي كه به مناسبت روز ملي اسناد و ميراث مكتوب و با حضور محمود احمدي نژاد رئيس جمهور، سيد محمد حسين حسيني وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي، علي معلم رئيس فرهنگستان هنر و جمعي از فرهيختگان و انديشمندان در سالن همايش هاي سازمان برگزار شد، با تبريك ميلاد دخت نبي مكرم اسلام حضرت فاطمه زهرا(س) گفت: سازمان اسناد و كتابخانه ملي دو نقش حاكميتي در زمينه سند و كتاب دارد كه همانا گردآوري، حفاظت و اطلاع رساني در حوزه ايران و اسلام در سراسر جهان است. همچنين كتابخانه ملي وظيفه دارد در حوزه فرهنگ و علم هر آنچه را كه توليد و منتشر مي شود،گردآوري كرده و در اختيار پژوهشگران قرار دهد.
وي عملكرد و فعاليت هاي سازمان اسناد و كتابخانه ملي را تشريح كرد و افزود: سازمان تنها مرجعي است كه مي تواند وضعيت اسناد را تعيين تكليف كند و اجازه امحاء يا ابقاي آنها را براي قرار گرفتن در آرشيو ملي صادر كند.
دكتر صلاحي فرهنگ و تمدن اسلام و ايران را هويت گذشته ملت دانست و افزود: فرهنگي ديني ما موجب غناي تمدن ايراني شده است و بايد در احياء تمدن و فرهنگ اسلامي و ايراني سهيم و اثرگذار باشيم.
وي با تاكيد بر تاثير و اهميت رايزني فرهنگي به جاي رايزني و روابط سياسي گفت: آرمان سازمان اسناد و كتابخانه ملي ايجاد گنجينه اي جامع از ميراث مستند ايراني، فرهنگ اسلامي و برگزيده دانش بشري است و نگهداري و دسترس پذير كردن اين ميراث مستند براي نسل هاي امروز و آيندگان عزم راسخ مديران و كارشناسان و همكاران سازمان است.
در مراسم روز ملي اسناد و ميراث مكتوب، تالار رقمي كتابخانه ملي و وب سايت تخصصي خليج فارس افتتاح و نيز از 5 جلد فهرستگان نسخ خطي ايران"فنخا"و مجموعه تاريخ شفاهي ايران" رونمايي شد. هم چنين در اين روز فرمان دكتر محمود احمدي نژاد براي بازگشايي مراكز هسته اي ايران در سال 1384 در آرشيو ملي ايران ثبت شد.