از رونمایی 70 سکه خادمین امام رضا(ع) تا نمایش تمبرهای جنبش جنگل در کتابخانه ملی


تاریخ انتشار: ۱۳۹۸/۴/۲۳ - ۱۷:۱۳:۰
آخرین تاریخ بروزرسانی: ۱۳۹۸/۴/۲۳ - ۱۷:۲۶:۴۰
از رونمایی 70 سکه خادمین امام رضا(ع) تا نمایش تمبرهای جنبش جنگل در کتابخانه ملی
رییس کتابخانه ملی استان گیلان با اشاره به افتتاح نمایشگاه تاریخ محلی گیلان در کتابخانه ملی ایران گفت: در این نمایشگاه ، تمبرهای دوران جنبش جنگل، عقدنامه های گیلانیان مربوط به دوره قاجار و 70 سکه مربوط به خادمین امام رضا(ع) از دوران پهلوی و قاجار به نمایش درآمده است.

به گزارش روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، ژاله حساس خواه در آیین افتتاحیه تاریخ محلی گیلان که در سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران برگزار شد ضمن تبریک میلاد امام رضا )ع( و همینطور تبریک به مناسبت سالروز 22 تیرماه، روز به زیرکشیدن استبدادصغیرتوسط مجاهدین گیلانی و بازگرداندن مشروطه به ایران گفت: اعتراف می کنم ممکن است در مسیر، این سرزمین را جمع اضدادنیز بیابیم زیرا از یک طرف گیلان مهد استقامت، مقاومت وایستادگی همیشگی دربرابر ظلم و جور ویکی از مهمترین مراکزشکل گیری جنبشهای تحول طلبانه درایران است و از طرفی دیگر گیلان سرزمینی است سرشاراز صلح ، صفا و مهربانی با مردمانی به روانی و روشنایی آب. شاید اساسا" همین وجه دوم گیلان باشد که گیلانیان را در همیشه تاریخ واداشته که بایستند تا صلح و آرامش برقراربماند.

رییس کتابخانه ملی استان گیلان در ادامه افزود: در این نمایشگاه تعداد 50 برگ سند خط، 80 برگ دستخط و سربرگ از تجار و همچنین پزشکان گیلان قدیم، تمبرهای دوران نهضت جنگل، تمبرهای چاپ شده از مفاخرگیلان، عقدنامه های گیلانیان مربوط به دوره قاجار به نمایش درآمده است.

حساس خواه همچنین تصریح کرد: در کنار این آثار تذکره های اولیه گیلان قدیم، 40تابلو عکس از گیلان قدیم و جدید ، 25 کارت پستال از مناظر گیلان در دوره قاجار و دوران مشروطه، 13 نسخه مجلد از نشریات قدیم گیلان ، 7 جلد نسخه خطی ارزشمند، 70 سکه مربوط به خادمین امام رضا(ع) از دوران پهلوی و قاجار ،اقلامی از نهضت جنگل و اقلام کتابت در گیلان قدیم، و همینطوریک قران ، قیچی و تربت مربوط به ۱۵۰ سال گذشته به نمایش به چشم می خورد.

وی ادامه داد: در این نمایشگاه هم به آثاری از شاعر برجسته گیلانی زنده یاد شیون فومنی و همینطور نمونه هایی ازکتب منتشرشده مربوط به گیلان درطی سالیان اخیر اختصاص داده شده است.

حساس خواه تصریح کرد: جا دارد به رسم حقشناسی به نیابت از دست اندرکاران برگزاری این مراسم از همه بزرگوارانی که این مهم راممکن کرده اند تقدیر و تشکر کنم.

وی خاطرنشان کرد: از دستگاه متولی صیانت از حافظه ملی ایرانیان، سازمان اسناد و کتابخانه ملی جمهوری اسلامی ایران به ویژه ازمدیریت عالی به دلیل ارائه طرح های فرهنگی بدیع منجمله طرح معرفی تاریخ های محلی استان ها درطی یک هفته فرهنگی در محل موزه میراث مستند ایران سپاس ویژه دارم.

انتهای خبر/