معرفی کهن‌ترین نسخه رقم‌دار در جلد 65 کتاب فهرست نسخ خطی


تاریخ انتشار: ۱۳۹۸/۵/۲۲ - ۱۴:۲۳:۰
آخرین تاریخ بروزرسانی: ۱۳۹۸/۵/۲۳ - ۱۴:۵۷:۱۲
معرفی کهن‌ترین نسخه رقم‌دار در جلد 65 کتاب فهرست نسخ خطی
جلد 65 کتاب «فهرست نسخ خطی» سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران با معرفی کهن‌ترین نسخه رقم‌دار روانه بازار نشر شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، جلد 65 «فهرست نسخ خطی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران» در 558 صفحه چاپ و روانه بازار نشر شد.

این کتاب از شماره‌های بازیابی 22001 تا 22300 بوده که حاصل تلاش دو فهرست نویس  است.

این فهرست 300 جلد (408 عنوان) را دربر دارد. از این شمارهها، 405عنوان به نسخه‌های خطی و سه عنوان به نفایس کتابخانه، اختصاص دارد که در فهرست جداگانه‌ای معرفی خواهد شد.

نسخه‌ها به چهار زبان فارسی، عربی، ترکی واردو نگارش یافتهاند. تاریخ کتابت این مجلد میان سده 7 تا 14 قمری است.

کهن‌ترین نسخه رقم داری که در این مجلد معرفی شده، شرح القانون به شماره بازیابی 22226 با تاریخ 758 قمری و قدیمی‌ترین نسخه بدون رقم، قرآن کریم به شماره بازیابی 22211 با تاریخ تقریبی سده 7 قمری است.

تحقیق و تالیف این فهرست را «سفانه زمان‌زاده و شهرام سعیدی‌مهر» انجام داده‌اند. با انتشار این فهرست تعداد فهرست‌های نسخه‌های خطی منتشر شده کتابخانه ملی ایران به 44 جلد رسید.

در این فهرست 300 نسخه خطی فارسی و عربی از گنجینه نسخه‌های خطی کتابخانه ملی ایران معرفی شده است. در تهیه این فهرست، از قواعد استاندارد فهرست‌نویسی برای یکدست‌سازی اطلاعات نسخه‌های خطی استفاده شده و این اطلاعات در دو بخش کتابشناسی و نسخه‌شناسی ارائه شده است.

علاقه‌مندان جهت تهیه این اثر می‌توانند به فروشگاه انتشارات سازمان واقع در ساختمان کتابخانه ملی ایران مراجعه کنند یا با شماره 81623315 تماس بگیرند.

انتهای مطلب/