در راستای جمع آوری، غنابخشی و حفظ اسناد ملی انجام شد

خرید 531 مجموعه سند آرشیوی غیر دولتی با قدمت 500 سال به همت معاونت اسناد


تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۷/۲۹ - ۱۴:۲۸:۰
آخرین تاریخ بروزرسانی: ۱۳۹۹/۷/۲۹ - ۱۴:۲۹:۴۱
خرید 531 مجموعه سند آرشیوی غیر دولتی با قدمت 500 سال به همت معاونت اسناد
سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران به منظور جمع آوری و حفظ اسناد ملی،531 مجموعه سند که برخی اسناد این مجموعه‌، قدمتی 500 ساله دارند، را پس از کارشناسی و ارزیابی خریداری کرده است.

به گزارش روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، جلال طاهری مدیرکل فراهم آوری و ارزشیابی اسناد سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران در تشریح جزئیات خرید این مجموعه‌های سندی گفت: از ابتدای سال 1394 تا پایان سال گذشته 531 مجموعه انواع اسناد آرشیوی غیر دولتی از افراد، خاندان‌ها و مجموعه داران از سراسر کشوردریافت و خریداری شده است.
طاهری ادامه داد: این اسناد مربوط به وقایع مهم تاریخی، حوادث طبیعی، سیاسی و نظامی و مکاتبات رجال، معاریف، بزرگان و علما است.
وی درباره قدمت اسناد خریداری شده عنوان کرد: در این مجموعه 80 فرمان ارزشمند و منحصر به‌فرد آرشیوی مربوط به دوره های صفوی، عثمانی و نادری دریافت و خریداری شده است. 
طاهری با اشاره به این مطلب که این مجموعه اسنادی شامل 75 هزار و 592 برگ انواع سند است؛ اظهار داشت: مجموعه‌های خریداری شده شامل اصل نسخه انواع فرامین، احکام، رقم، مبایعه، صلح‌نامه، وقف نامه و یا سواد آنها، مکاتبات درباری، انواع قطعات نقاشی مینیاتور، دفترچه های دست ساز متون تعزیه و شبیه خوانی، کارت‌های پستی، تلگرافات، مجموعه های تمبر، نسخ قرآن، رساله و اسناد ارزشمند دیگر مربوط به وقایع مهم تاریخی، حوادث طبیعی، سیاسی و نظامی و مکاتبات رجال، معاریف، بزرگان و علما است.
مدیرکل فراهم آوری و ارزشیابی اسناد سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران خاطرنشان کرد: از دیگرخریدهای قابل توجه این مجموعه‌ها می‌توان به چهار هزار و 810 قطعه عکس آرشیوی و 30 هزار قطعه عکس دیجیتال اشاره کرد.
پایان خبر//