کتاب «سرعنوان‌های موضوعی فارسی» با رکوردهای 50 ساله منتشر شد


تاریخ انتشار: ۱۳۹۸/۴/۳۰ - ۱۴:۲:۰
آخرین تاریخ بروزرسانی: ۱۳۹۸/۴/۳۰ - ۱۴:۳:۴۹
کتاب «سرعنوان‌های موضوعی فارسی» با رکوردهای 50 ساله منتشر شد
ویراست چهارم کتاب «سرعنوان‌های موضوعی فارسی» با رکوردهایی از حدود 50 سال گذشته توسط انتشارات سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران به زیور طبع آراسته شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، ویراست چهارم کتاب «سرعنوان‌های موضوعی فارسی» در پنج جلد و یک هزار نسخه توسط انتشارات سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران به چاپ رسید و روانه بازار نشر شد.

این کتاب توسط پوری سلطانی، کامران فانی و فیروزان زهادی و نیز با همکاری نرگس خاتون عزیزیان گردآوری شده است.

ویراست چهارم کتاب «سرعنوان‌های موضوعی فارسی» که بعد از سال‌ها انتظار به شکل چاپی در اختیار فهرت نویسان، کاربران و علاقه‌مندان قرار می‌گیرد، مجموعه‌ای است شامل کلیه سرعنوان‌های ویراست3 (1381)، به اضافه سرعنوان‌های دو پیوست این ویراست که به ترتیب درسال های 1382 و 1385 منتشر شد، همراه با تعدادی بی شمار از سرعنوان‌هایی که از آن تاریخ تاکنون در بانک مستند موضوعی کتابخانه ملی ایران ساخته و پرداخته شده است.

این ویراست حاصل حدود پنج سال تلاش و در بعضی موارد شبانه روزی پاره‌ای از همکاران گروه مستندسازی شاغل در مدیریت پردازش و سازماندهی و انتشارات کتابخانه ملی ایران در کنار تعدادی از کارشناسان زبده کتابداری خارج از سازمان است.

تلاش برای ویرایش سرعنوان‌های موضوعی فارسی با این حجم از رکوردهایی که حدود 50 سال تاریخ را پشت سر دارد به مشارکت گروهی پرشمار از افراد متخصص که سال‌ها در این زمینه و به ویژه در سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران فعالیت کرده باشند و به یک پشتوانه نرم افزاری غنی نیازمند بود.

انتشارات سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران چاپ و نشر آثار علمی و تخصصی خاصی را برعهده دارد که عمدتاً مورد نیاز و استفاده کتابخانه‌ها و آرشیوها و مراکز اسنادی و نیز مراکز آموزشی و پژوهشی است.

خط مشی انتشاراتی سازمان در این زمینه، ارائه الگوی نشر کتابخانه‌ای و آرشیوی از طریق چاپ و انتشار منابع علمی- پژوهشی و عرضه مطلوب آثار حرفه‌ای و تخصصی در حوزه‌های علم اطلاعات و دانش شناسی(کتابداری و اطلاع رسانی) و مطالعات و پژوهش‌های آرشیوی و اسنادی مانند مرجع، سرعنوان‌های موضوعی، رده‌ها، استانداردها، اصطلاحنامه‌ها، مستندها، دستنامه‌ها، فهرست‌ها و فهرستگان‌ها، ایران شناسی، اسلام شناسی، تاریخ شفاهی، همچنین احیا و چاپ منابع نفیس و نادر از جمله اسناد تاریخی، نسخه‌های خطی، نشریات قدیمی و آثار بین رشته‌ای مرتبط و وابسته به این حوزه‌ها در انواع قالب‌ها و محمل‌های چاپی و الکترونیکی است.

ویراست چهارم کتاب «سرعنوان‌های موضوعی فارسی» در 5 جلد به همت انتشارات سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران به قیمت یک صد هزار تومان در کتاب فروشی‌های معتبر قابل دسترسی است.

انتهای خبر/