دبیر کمیته ملی حافظه جهانی خبر داد

ثبت 244 هزار سند تاریخی کتابخانه ملی و وزارت امور خارجه در کمیته ملی حافظه جهانی


تاریخ انتشار: ۱۳۹۸/۱۰/۲۵ - ۱۳:۴۹:۰
آخرین تاریخ بروزرسانی: ۱۳۹۸/۱۰/۲۵ - ۱۵:۲:۱۸
ثبت 244 هزار سند تاریخی کتابخانه ملی و وزارت امور خارجه در کمیته ملی حافظه جهانی
دبیر کمیته ملی حافظه جهانی از ثبت مشترک مجموعه آلبوم های بیوتات سلطنتی که در بردارنده 244 هزار و 480 قطعه سند است بین کتابخانه ملی ایران و وزارت امورخارجه در کمیته ملی حافظه جهانی خبر داد.

به گزارش روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، فرهاد نظری - دبیر کمیته ملی حافظه جهانی در تشریح تصمیمات و برنامه‌های اتخاذ شده  در جلسه 132 کمیته ملی حافظه جهانی اظهارداشت: این جلسه با حضور اشرف بروجردی- رییس کمیته ملی حافظه جهانی، حجت الله ایوبی دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو و اعضای کمیته در محل سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران برگزار شد.

وی با بیان اینکه در این جلسه پرونده مجموعه آلبوم های بیوتات سلطنتی که در سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران نگهداری می شود مورد ارزیابی قرار گرفت، افزود: این پرونده پیش از این در کارگروه ارزیابی آثار که در دانشکده تهران برگزار شده بود، ‌واجد ارزش ثبت شناخته شد.

نظری تصریح کرد: این پرونده مجموعه ای از آلبوم های سلطنتی کاخ گلستان، آلبوم های سلطنتی کتابخانه ملی، آلبوم های سلطنتی وزارت امور خارجه است. بر همین اساس مقرر شد تا وزارت امور خارجه بخش های مربوط به این وزارتخانه را توصیف و در نهایت این مجموعه به عنوان یک پرونده مشترک بین سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران و وزارت امور خارجه به ثبت برسد.

وی با اشاره به ارزش و اهمیت این اثر، ادامه داد: این مجموعه دارای 354 آلبوم است که مجموعاً در بردارنده 244 هزار و 480 قطعه سند بوده که اسناد مربوط به اوایل دوره قاجار(فتحعلی شاه) تا دوره پهلوی را شامل می شود.

* از ثبت مکاتبات امیرکبیر تا کروکی هایی که ناصرالدین شاه کشیده است

به گفته دبیر کمیته ملی حافظه جهانی؛این اسناد که در قالب پرونده بیوتات توصیف شده و به شکل آلبوم هایی درآمده اند از حیث های مختلف دارای اهمیت اجتماعی، سیاسی، فرهنگی، روابط بین الملل ، کتابداری، نسخه شناسی، هنر، خط ، کتابت و ... است.

وی با تاکید بر اینکه این اسناد منابع مهمی برای بررسی روابط ایران و اروپا و تاثیر تمدن فرهنگی در ایران به شمار می روند، اضافه کرد: با بررسی این اسناد می توان به نحوه اداره کشور، وضعیت ایران با تجار اروپایی و غیر ایرانی، شیوه سلوک های دیپلماتیک و .. پی برد.

نظری با بیان اینکه این مجموعه به عنوان منابع دست اول برای نگارش تاریخ ایران در دوران قاجار و پهلوی به شمار می روند، به نمونه هایی از این اسناد اشاره کرد و گفت: فرامین شاهان قاجار،‌ مکاتبات و احکام عباس میرزا، اسنادی راجع به جنگ های ایران و روس، مکاتبات امیر کبیر، نقاشی هایی از ناصرالدین شاه و نقشه معماری بناهایی که کروکی آنها را ناصرالدین شاه کشیده است نمونه هایی از اسناد موجود در این مجموعه است.

دبیر کمیته ملی حافظه جهانی افزود: همچنین در این مجموعه، اسنادی درباره ورود صنایع جدید به ایران درباره امور مالی، دست خط هایی از ناصرالدین شاه و مظفرالدین شاه به چشم می خورد.

بنابراین گزارش، کمیته ملی حافظه جهانی از سال ۱۳۸۴ تشکیل شده است و هدف آن اجرای اهداف برنامه حافظه جهانی /The Memory of the World یونسکوست که در سال ۱۹۹۲، مبتنی بر شناسایی، آگاه سازی و دسترس پذیر کردن میراث مستند کشورها شکل گرفته است.

این کمیته متشکل از هشت عضو حقوقی (سازمان اسناد و کتابخانه ملی، دانشگاه تهران، وزارت امور خارجه، کتابخانه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی، سازمان میراث فرهنگی- صنایع دستی و گردشگری، کتابخانه آیت الله مرعشی نجفی، کمیسیون ملی یونسکو، کتابخانه و موزه آستان قدس رضوی، سازمان صداو سیمای جمهوری اسلامی ایران) و ۹ عضو حقیقی از میان متخصصان حوزه میراث مستند است و در حال حاضر ریاست آن با اشرف بروجردی، رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی است.

کمیته ملی حافظه جهانی طبق روال در طول سال، هر ماه یک جلسه تخصصی با حضور تمام اعضا دارد که البته در شرایط اضطراری نیز جلساتی با هماهنگی اعضا برگزار می‌شود که این نشست‌ها در محل سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران است. در ذیل این کمیته چهار گروه کارشناسی «ارزیابی آثار برای ثبت»،‌ »آموزش»، «نگهداری و حفاظت» و «معرفی و دسترسی» فعالیت می‌کند.

انتهای مطلب/