سند همکاری 162ساله ایران و اتریش منتشر شود


تاریخ انتشار: ۱۳۹۸/۸/۲۹ - ۱۰:۴۹:۰
آخرین تاریخ بروزرسانی: ۱۳۹۸/۸/۲۹ - ۱۰:۵۲:۲۷
سند همکاری 162ساله ایران و اتریش منتشر شود
معاون اسناد سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران در قالب پیشنهادی برای انتشار سند همکاری 162ساله ایران و اتریش بر مبادله اسناد آرشیو ملی کشورمان با آرشیو ملی اتریش تاکید کرد.

به گزارش روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، علی زرافشان در مراسم افتتاح اسناد ایران و اتریش در ساختمان آرشیو ملی ایران که با حضور سفیر اتریش، برگزار شد، اظهار داشت: آرشیوهای ملی، حافظه میراث و تاریخ ملت‌ها هستند و در نهایت آرشیوها و اسناد – آینه‌ای هستند که تاریخ ملت‌ها را نمایان می‌کنند.

وی با اشاره به اینکه اسناد موجود ایران و اتریش تنها در آرشیو ملی ایران نگهداری نمی‌شود، تصریح کرد: با توجه به آرشیو تخصصی وزارت امور خارجه؛ برخی از اسناد دو کشور در آنجا نیز نگهداری می‌شود.

زرافشان درباره گذشته اقدامات اتریشی‌ها براساس اطلاعات اسناد، عنوان کرد: ‌برخلاف برخی کشورها که در ایران برای یغما بردن ثروت این مرز و بوم اقدام کردند، اسناد تاریخی ایران و اتریش بیانگر یک تاریخ همکاری و تعامل بوده است.

وی با اشاره به قدیمی‌ترین سند همکاری ایران و اتریش در آرشیو ملی ایران، ادامه داد: این سند مربوط به سال 1857 میلادی یعنی 162 سال قبل است و مربوط به بخش‌های از معاهده‌ای است که در پاریس تنظیم شده است و به نوعی نقطه همکاری دو کشور با امضای این معاهده و تفاهم نامه آغاز شده است.

زرافشان با اشاره به اسناد ایران و اتریش در زمینه‌ همکاری دو کشور در حوزه‌های اقتصادی، انتقال فناوری، هنری، تعلیمات نظامی، مبادلات سفرا، کارشناسان و نمایندگان، عمران و شهرسازی، همکاری در صنایع هوایی و حمل و نقل، واردات و صادرات، آموزش و پرورش (دارالفنون) پرداخت و افزود: از جمله آخرین اسناد قدیمی دو کشور نیز قبل از انقلاب اسلامی در حوزه جهانگردی بوده است.

وی با اشاره به ادامه همکاری دو کشور پس از انقلاب اسلامی، دوران جنگ 8 ساله و دوران سازندگی، که همچنان ادامه دارد، گفت: همچنین براساس تفاهم نامه‌های سال‌های قبل برای مبادله اسناد آرشیو ملی ایران و آرشیو ملی اتریش تاکید داریم.

زرافشان در ادامه پیشنهاد کرد با مشارکت چهارجانبه سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، وزارت امور خارجه کشورمان، اتاق بازرگانی ایران و اتریش و در نهایت سفارت اتریش در تهران، سند همکاری 162 ساله ایران و اتریش برای دراختیار گذاشتن عمومی به صورت سند مشترک منتشر شود.

همچنین در این مراسم به ترتیب رئیس اتاق بازرگانی تهران و اتریش و سفیر اتریش در تهران به جزئیاتی از همکارهای تاریخی دو کشور در زمینه‌های مختلف پرداختند.

در پایان این مراسم سفیر اتریش در تهران به همراه مسئولان آرشیو ملی از اسناد به نمایش درآمده و همچنین مخازن آرشیو ملی ایران بازدید به عمل آوردند.

پایان مطلب/