اهدای 48 مجموعه سند از دوران صفویه تا اسنادی به دست خط هاشمی رفسنجانی در سازمان اسناد و کتابخانه ملی


تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۶/۱۸ - ۱۱:۳۶:۰
آخرین تاریخ بروزرسانی: ۱۳۹۹/۶/۱۸ - ۱۱:۳۷:۳۹
اهدای 48 مجموعه سند از دوران صفویه تا اسنادی به دست خط هاشمی رفسنجانی در سازمان اسناد و کتابخانه ملی
رئیس اداره اسناد خریداری و اهدایی سازمان اسناد و کتابخانه ملی از اهدای 48 مجموعه سند نظیر فرمان‌های دوره صفویه و دریافت اصل دفاتر دست نویس مذاکرات شورای انقلاب اسلامی همراه با دست خط آیت الله هاشمی رفسنجانی به سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران خبر داد.

به گزارش روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، سکینه خراج رئیس اداره اسناد خریداری و اهدایی اداره کل فراهم آوری و ارزشیابی اسناد سازمان اسناد و کتابخانه ملی با اعلام این خبر در تشریح  جزئیات اسناد اهدایی گفت: از سال 1394 تا سال گذشته بیش از 48 مجموعه سند اهدایی از منابع و افراد مختلف دریافت شد که این اسناد به تفکیک هر سال در پنج سال اخیر به سازمان اهدا شده است.

وی درباره ارزش اسناد اهدایی دریافتی توضیح داد: فرامین قدیمی از جمله مجموعه‌های اهدایی هستند که در سال 1396 به سازمان اهدا شده است.

خراج درباره شاخص‌ها و اهمیت تنظیم ردیفی مجموعه‌های دریافتی گفت: براساس شاخص های اختصاصی و تنظیم ردیفی مجموعه‌های دریافتی، به خروجی مهم می توان دست یافت. نخست  ارزش‌گذاری اسناد است که با عدالت بیشتری مورد بررسی قرار می گیرد. دیگر اینکه کار کارشناسی نسخه شناسان و سند پژوهان تسهیل می‌شود و در نهایت در استفاده از بودجه بیت المال در مرحله خرید اسناد، بیشترین دقت و صرفه جویی مالی صورت می گیرد.

رئیس اداره اسناد خریداری و اهدایی سازمان اسناد و کتابخانه ملی در پایان به عناوین اسناد اهدایی اشاره  کرد و گفت: از مهمترین این اسناد می‌توان به مجموعه فرمان های مربوط به دوره صفویه و 13جلد دفاتردست نویس شرح صورتجلسات شورای انقلاب اسلامی همراه با دستخط آیت الله هاشمی رفسنجانی، انواع فرامین، احکام، وقف نامه‌ها، گزارش‌ها و اطلاعیه‌ها، عقدنامه‌ها، عکس، شجره نامه، انواع کارت و کارت پستال، پوستر، نقشه، نوارهای کاست، انواع تمبر و پاکت، برگه‌های مینیاتوری و سایر اسناد و مدارک ارزشمند و تاریخی اشاره کرد.

پایان خبر//