انتقال 40هزار سند تاریخی دفاع مقدس به آرشیوملی ایران


تاریخ انتشار: ۱۳۹۸/۷/۲ - ۱۵:۲۴:۰
آخرین تاریخ بروزرسانی: ۱۳۹۸/۷/۹ - ۱۱:۵۱:۴۶
انتقال 40هزار سند تاریخی دفاع مقدس به آرشیوملی ایران
رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران به توافق صورت گرفته میان سازمان هلال احمر و کتابخانه ملی ایران اشاره کرد و گفت: بر این اساس قرار است ۴۰ هزار سند تاریخی دفاع مقدس از سازمان هلال احمر برای حفاظت به آرشیو ملی ایران منتقل شود.

به گزارش روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، آیین تبادل 40 هزار سند تاریخی دفاع مقدس میان سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران و سازمان جمعیت هلال احمر ایران صبح امروز(سه شنبه 2مهر) با حضور اشرف بروجردی رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، علی زرافشان معاون اسناد ملی وعلی اصغر پیوندی رئیس جمعیت هلال احمر برگزار شد.

در ابتدای این مراسم بروجردی با اشاره به اینکه در آیات و روایات به اهمیت مقابله با متجاوزان تأکید شده است، گفت: خداوند در قرآن کریم تأکید می کند که افرادی که در این راه تلاش می کنند، پاداش خود را می گیرند. خوشبختانه در دولت دوازدهم مصوب شد که آرشیو ملی ایران باید تمامی اسناد مرتبط با شهدا و وقایع جنگ را در اختیار داشته باشد و از آنها صیانت کند.

وی افزود: آرشیو ملی ایران مکان امنی برای نگهداری این اسناد است و می تواند به لحاظ فیزیکی از حریق یا مخدوش شدن این اسناد جلوگیری کند. تا این اسناد برای آیندگان باقی بماند.

بروجردی در ادامه سخنان خود به توافق صورت گرفته میان سازمان هلال احمر و کتابخانه ملی ایران اشاره و تصریح کرد: بر این اساس قرار است ۴۰ هزار سند هلال احمر در اختیار مرکز اسناد کتابخانه های ملی قرار گیرد و تاکنون ۸۱ هزار و ۱۸۷ پرونده در قالب دو هزار و ۶۰۰ کارتن به این سازمان ارسال شده است.

رئیس کتابخانه ملی ایران گفت: اقدام پیشگامانه سازمان هلال احمر در انتقال این اسناد قابل ستایش است. این اسناد در آینده نزدیک به صورت دیجیتال ثبت خواهند شد تا به خوبی ضبط و در اختیار آیندگان قرار گیرند.

وی متذکر شد: آسایش امروز ما مرهون تلاش ها، مجاهدت ها و ایثارگری این عزیزان است وطبیعی است که نباید از حافظه ملت ایران بیرون بروند.

بروجردی یادآور شد: امروز بسیاری از جوانان با حال و هوای روزهای جنگ آشنا نیستند و شاید به خاطر ندارند که این ایثارگری ها و گذشت ها حاصل امنیت ایران است. از این مسئله می توان به عنوان یک خطر یاد کرد و بنابراین لازم است نسبت به این مسئله هوشیار باشیم.

وی اضافه کرد: اسناد انتقالی از سازمان هلال احمر به آرشیو ملی ایران دیجیتال سازی می شوند و در اختیار عموم اعم از علاقه مندان، پژوهشگران و محققین قرار می گیرد. سازمان اسناد و  کتابخانه ملی ایران به عنوان مخزن، گنجینه و پناهگاهی برای حفظ این اندیشه ها و آثار است.

انتهای مطلب/