نمایشگاه گروه ایرانشناسی و اسلام شناسی به مناسبت قیام 15 خرداد


تاریخ انتشار: ۱۳۹۶/۹/۲۵ - ۱۱:۵۶:۰
آخرین تاریخ بروزرسانی: ۱۳۹۷/۷/۱۰ - ۸:۳۶:۳۰
نمایشگاه گروه ایرانشناسی و اسلام شناسی به مناسبت قیام 15 خرداد
بنيان انقلاب اسلامي در سال 1357 در واقع، قيام 15 خرداد بود. در بهمن 1341، شاه اصلاحاتي موسوم به «انقلاب سفيد» را به آراي عمومي گذاشت كه در واقع، اصلاحات آمريكايي بود، يعني يك برنامه‌ي شش ماد

نمایشگاه مجازی گروهِ ایران‌ شناسی و اسلام ‌شناسی، اداره كل اطلاع‌ رسانی مشتمل بر معرفی منابع غیر فارسی مربوط به قیام 15 خرداد

به مناسبت گرامیداشت  پنجاهمین سالروز این قیام حماسی كه منجر به انقلاب اسلامی ایران شد .

با تأكید بر استمرار آرمان‌های حضرت امام خمینی (ره) و ولایتِ فقیه

بنیان انقلاب اسلامی در سال 1357 در واقع، قیام 15 خرداد بود. در بهمن 1341، شاه اصلاحاتی موسوم به «انقلاب سفید» را به آرای عمومی گذاشت كه در واقع، اصلاحات آمریكایی بود، یعنی یک برنامه‌ ی شش ماده‌ای كه اصلاحات ارضی و تغییرات دیگر را شامل می شد. از آنجا كه این تصمیم با احكام مقدس دین مبین اسلام مغایرت داشت، امام خمینی (ره) در واكنش به رفراندوم، آن را خلاف شرع و قانون اساسی و تجاوز به حریم اسلام دانستند. اسدالله اعلم، وزیر وقت رژیم بر سخت‌ گیری‌های خود علیه روحانیون افزود. در دوم فروردین 1342 بود كه نیروهای امنیتی و كماندوهای رژیم با حمله به مدرسه‌ی فیضیه‌ ی قم شماری از طلاب را به خاک و خون كشیدند.

امام (ره) در 13 خرداد 1342 هم‌ زمان با چهلم شهدای مدرسه‌ ی فیضیه اصلاحات ارضی را «اصلاحات آمریكایی» خواندند و دوران پهلوی را با بنی امیه، شاه را با یزید و حمله به فیضیه را با واقعه‌ ی كربلا مقایسه كردند و آمر آن را اسرائیل دانستند كه به دست عوامل او در كشور فاجعه آفریدند. ایشان فرمودند كه شاه آدم بدبختی است. روز عاشورا در تهران عكس امام (ره) توسط تظاهركنندگان بالا رفت و مردم مقابل كاخ مرمر شعار سر می دادند: «مرگ بر دیكتاتور!»، «خمینی! خمینی! خدا نگه‌ دار تو!»، «بمیرد، بمیرد دشمن خون‌ریز تو!»  

این رویداها قدرت و عظمت مراجع عظام و مخالفان شاه و رهبری امام (ره) را تثبیت كرد كه پانزده سال بعد، یعنی در 1357 به فضل الهی، با انقلاب اسلامی توانست شاه را سرنگون، سلسله پهلوی را نابود و جمهوری اسلامی ایران را كه «انفجار نور» بود در ایران بنیان گذاشت. 

برای مشاهده متن مقالات روی عنوان کلیک کنید.

 1- روایت بیداری

 2- پیام های امام امت

 3- آخرین پیام

 4- آراء و دیدگاه ها

 5- برگزیده ی پیام ها و سخنان امام خمینی (ره)

 6- پیام امام خمینی  (ره) به مناسبت پانزده خرداد

  7- صحیفه ی انقلاب

 8- ایحاد یک دولت اسلامی

 9- منتخبی از سخنان امام خمینی (ره)

 10- امام خمینی (ره): بررسی حیات سیاسی امام (ره)

 11-امام خمینی (ره): راهی به سوی آزادی

 12- ایران: تولد یک جمهوری

 13-راه آینده به سوی حقیقت