نمایشگاه گروه ایرانشناسی و اسلام شناسی به مناسبت قیام 15 خرداد

تاریخ انتشار: ۱۳۹۶/۹/۲۵ - ۱۱:۵۶:۰
نمایشگاه گروه ایرانشناسی و اسلام شناسی به مناسبت قیام 15 خرداد
بنيان انقلاب اسلامي در سال 1357 در واقع، قيام 15 خرداد بود. در بهمن 1341، شاه اصلاحاتي موسوم به «انقلاب سفيد» را به آراي عمومي گذاشت كه در واقع، اصلاحات آمريكايي بود، يعني يك برنامه‌ي شش ماد

نمايشگاه مجازي گروهِ ايران‌شناسي و اسلام‌شناسي، اداره كل اطلاع‌رساني مشتمل بر معرفي منابع غير فارسي مربوط به قيام 15 خرداد

به مناسبت گراميداشت  پنجاهمين سالروز اين قيام حماسي كه منجر به انقلاب اسلامي ايران شد .

با تأكيد بر استمرار آرمان‌هاي حضرت امام خميني (ره) و ولايتِ فقيه

بنيان انقلاب اسلامي در سال 1357 در واقع، قيام 15 خرداد بود. در بهمن 1341، شاه اصلاحاتي موسوم به «انقلاب سفيد» را به آراي عمومي گذاشت كه در واقع، اصلاحات آمريكايي بود، يعني يك برنامه‌ي شش ماده‌اي كه اصلاحات ارضي و تغييرات ديگر را شامل مي شد. از آنجا كه اين تصميم با احكام مقدس دين مبين اسلام مغايرت داشت، امام خميني (ره) در واكنش به رفراندوم، آن را خلاف شرع و قانون اساسي و تجاوز به حريم اسلام دانستند. اسدالله اعلم، وزير وقت رژيم بر سخت‌گيري‌هاي خود عليه روحانيون افزود. در دوم فروردين 1342 بود كه نيروهاي امنيتي و كماندوهاي رژيم با حمله به مدرسه‌ي فيضيه‌ي قم شماري از طلاب را به خاك و خون كشيدند.

امام (ره) در 13 خرداد 1342 هم‌زمان با چهلم شهداي مدرسه‌ي فيضيه اصلاحات ارضي را «اصلاحات آمريكايي» خواندند و دوران پهلوي را با بني اميه، شاه را با يزيد و حمله به فيضيه را با واقعه‌ي كربلا مقايسه كردند و آمر آن را اسرائيل دانستند كه به دست عوامل او در كشور فاجعه آفريدند. ايشان فرمودند كه شاه آدم بدبختي است. روز عاشورا در تهران عكس امام (ره) توسط تظاهركنندگان بالا رفت و مردم مقابل كاخ مرمر شعار سر مي دادند: «مرگ بر ديكتاتور!»، «خميني! خميني! خدا نگه‌دار تو!»، «بميرد، بميرد دشمن خون‌ريز تو»!     

اين رويداها قدرت و عظمت مراجع عظام و مخالفان شاه و رهبري امام (ره) را تثبيت كرد كه پانزده سال بعد، يعني در 1357 به فضل الهي، با انقلاب اسلامي توانست شاه را سرنگون، سلسله پهلوي را نابود و جمهوري اسلامي ايران را كه «انفجار نور» بود در ايران بنيان گذاشت. 

برای مشاهده متن مقالات روی عنوان کلیک کنید.

 1- روایت بیداری

 2- پیام های امام امت

 3- آخرین پیام

 4- آراء و دیدگاه ها

 5- برگزیده ی پیام ها و سخنان امام خمینی (ره)

 6- پیام امام خمینی  (ره) به مناسبت پانزده خرداد

  7- صحیفه ی انقلاب

 8- ایحاد یک دولت اسلامی

 9- منتخبی از سخنان امام خمینی (ره)

 10- امام خمینی (ره): بررسی حیات سیاسی امام (ره)

 11-امام خمینی (ره): راهی به سوی آزادی

 12- ایران: تولد یک جمهوری

 13-راه آینده به سوی حقیقت