برگزاری آیین بزرگداشت حامیان نسخ خطی 29 آبان ماه در مشهد


تاریخ انتشار: ۱۳۹۰/۸/۸ - ۲۰:۳۰:۰
آخرین تاریخ بروزرسانی: ۱۳۹۶/۲/۲۸ - ۸:۵۱:۲۶
 برگزاری آیین بزرگداشت حامیان نسخ خطی 29 آبان ماه در مشهد

 كنفرانس خبري دكتر اسحق صلاحي رئيس سازمان اسناد و كتابخانه ملي با حضور جمعي از خبرنگاران رسانه هاي جمعي امروز 9 آبان 1390 با موضوع " كتاب و رسانه " در هجدهمين نمايشگاه مطبوعات برگزارشد.

به گزارش روابط عمومي سازمان اسناد و كتابخانه ملي در اين نشست دكتر صلاحي ضمن معرفي اجمالي سازمان گفت: وظيفه كتابخانه ملي در هر كشور منحصر بفرد است و آنچه در كشور انتشار پيدا مي­كند اعم از كتاب، نشريه و .. بايد در نهايت نسخه­اي در كتابخانه ملي گردآوري، سازماندهي و اطلاع­رساني شود، وي گفت: ما مكلفيم هر آنچه در حوزه ايرانشناسي، اسلام­شناسي، انقلاب اسلامي و ... در داخل و خارج از كشور توليد مي­شود جمع­آوري كنيم تا بتوانيم مخازن خود را بسازيم.

وي افزود: كتابخانه‌ ملي هيچ نقشي در موضوع مميزي كتاب ندارد و وظيفه‌اش اين است كه به كتاب‌ها فيپا بدهد يعني صدور اولين شناسنامه كتاب با كتابخانه ملي است. بعد از آن بحث اعطاي مجوز به محتواي كتاب مطرح مي‌شود كه اين بحث به عهده وزارت ارشاد است. وي گفت: بعد از گرفتن مجوز است كه موضوع واسپاري كتاب به مامطرح مي‌شود. يعني حداقل 2 نسخه از هر كتابي بايد براي كتابخانه ملي ارسال شود و به ازاي هر 500 نسخه تيراژ، يك نسخه اضافه به سازمان ارسال شود. وي گفت: مازاد كتاب‌ها را هم به كتابخانه‌هاي مجلس، آستان قدس رضوي، دانشگاه تهران وكتابخانه‌هاي عمومي مي‌فرستيم.
دكتر صلاحي ضمن برشمردن اهميت بيشتر به واسپاري گفت: به روز رساني ارائه خدمات مربوط به فهرست­نويسي پيش از انتشار ( فيپا ) در دو روز تا آخر سال 90 و آنلاين شدن فهرستنويسي تا سال 91 و همچنين ديجيتالي كردن محتوا ( حافظه رقومي ملي ) خبر داد.
وي افزود: ما چهارمين كتابخانه در دنيا هستيم كه شيفت شب داريم و 24 ساعته كار مي‌كنيم. به علاوه سومين كتابخانه‌ دنيا هستيم كه اطلاعاتمان را از طريق تلفن همراه اطلاع رساني مي كنيم.
رئيس سازمان اسناد و كتابخانه ملي از برنامه­هاي هفته كتاب و كتابخواني خبر داد و افزود: در آغاز هفته كتاب، نخستين همايش ملي مباني نظري و فلسفي كتابداري و اطلاع­رساني را برگزار خواهيم كرد و مي‌خواهيم اين همايش را سال‌ آينده به صورت بين‌المللي برگزار كنيم. دكتر صلاحي گفت: 29 آبان ماه يازدهمين دوره بزرگداشت حاميان نسخ خطي در بنياد پژوهش­هاي آستان قدس رضوي در مشهد مقدس برگزار خواهد شد.