مدیرکل توصیف و پردازش اسناد ملی:

اسناد جمعیت هلال احمر و وزارت امور خارجه ساماندهی شد


تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۱۲/۴ - ۱۳:۷:۰
آخرین تاریخ بروزرسانی: ۱۳۹۹/۱۲/۴ - ۱۳:۱۵:۰
اسناد جمعیت هلال احمر و وزارت امور خارجه ساماندهی شد
مدیرکل توصیف و پردازش اسناد ملی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران از ساماندهی اطلاعات تولید شده اسناد جمعیت هلال احمر خبر داد.

به گزارش روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، حمید سلیم گندمی در تشریح جزئیات این خبر گفت: ‌یکی از برنامه‌های دفتر تنظیم و توصیف اسناد ملی، دریافت اطلاعات تولید شده توسط دستگاه‌های انتقال دهنده اسناد است.

وی افزود: در این راستا با پیگیری‌ها و مذاکرات انجام شده، اطلاعات تولید شده اسناد انتقالی جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران و اسناد قدیمی مربوط به دوره قاجاریه از مرکز اسناد وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی با عنوان اسناد مکمل دوره قاجاریه دریافت شده است.

سلیم گندمی ادامه داد: اطلاعات تولید شده اسناد انتقالی از جمعیت هلال احمر به تعداد 78 هزار و 729 رکورد بوده، که مهمترین موضوعات این اسناد شامل پرونده‌های اسراء، آزادگان، مفقودین، رزمندگان و شهدا، بازديد نمايندگان كميته بين الملل صليب سرخ از بيمارستان‌های عراق، خاطرات خانواده‌های اسراء و مفقودين، پيام‌های كميته بين المللی صليب سرخ به خانواده‌های اسراء، گزارش‌هایی از شکنجه و بدرفتاری با اسراء، گزارش‌های صلیب سرخ از اردوگاه‌های عراق، لیست اسرای شهید در اردوگاه‌های عراق، بازديد نمايندگان كميته بين الملل صليب سرخ از بيمارستان‌های عراق و پیگیری امور مربوط به مفقودین است.

وی افزود: با بررسی رکوردهای دریافت شده، حدود 2400 رکورد دارای اطلاعات تکراری و دو هزار و 791 رکورد اطلاعات ناقص بودند، که پس از بررسی و کنترل‌های انجام شده در مجموع تعداد 73 هزار و 538 رکورد ساماندهی و برای انتقال به رسا آماده شد.

سلیم گندمی ادامه داد: با همکاری اداره کل فراهم آوری و پردازش منابع دیجیتال، این اسناد در سامانه نقش دولت در دفاع مقدس بارگذاری شد و برای انتقال به سیستم رسا آماده شده است. 

وی تصریح کرد: اطلاعات تولید شده دریافتی اسناد مکمل دوره قاجاریه به منظور تبدیل فرمت اطلاعات تولید شده، برای انتقال به نرم افزار رسا نیز تحویل اداره کل فراهم آوری و پردازش منابع دیجیتال شده است. دریافت هر نوع اطلاعات تولید شده توسط دستگاه انتقال دهنده اسنادی کمک مفیدی برای تسریع در توصیف و پردازش اسناد است.
پایان مطلب//