یادداشت اشرف بروجردی به مناسبت سالروز وفات حضرت فاطمه (س)

مسیر اسوه پذیری


تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۱۰/۲۷ - ۱۴:۲۷:۰
آخرین تاریخ بروزرسانی: ۱۳۹۹/۱۰/۲۷ - ۱۴:۳۱:۳۴
مسیر اسوه پذیری
رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران در سالروز وفات حضرت فاطمه (س) با نگارش یادداشتی سیره و روش زندگی حضرت را مسیر اسوه پذیری عنوان کرد.

به گزارش روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، ا‌شرف بروجردی رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران در یادداشتی که در  روزنامه همشهری منتشر شده است در سوگ حضرت فاطمه (س) چنین نوشته است: دیده اید که وقتی عزیزی را از دست می‌دهیم چگونه در غم نبودش به سوگ می نشینیم، و در رثایش می‌سراییم. ایام، ایّام به سوگ نشستن مسلمانان در سالگرد فقدان قطب عالم امکان، دُردانة خلقت، پارة تن پیامبر، مطهرة، محدثه، یاور ولی زمان، مادر خون خدا، فاطمه زهرا سلام‌الله علیها است. کائنات در فقدانش‌ اندوهگین، یاورش غمگین و پاره‌های تنش عزادار هستند هموکه نخستین فرد از اهل بیت است که پس از رسول خدا به او پیوسته است . عالمه متعلمه‌ای که مقتدای بشریت است.

کلامش نافذ و آموزه‌هایش روشنگر زندگی پس از پیامبر و رویدادها و رخدادهایی که اتفاق خواهد افتاد. دریای معرفت را در کلامش جستجو می‌کنیم. در خطبة فدکیه که با حمد و مدح و ثنای ذات احدیت و اقرار به رسالت احمدی ایراد کرد، چنین توجه می‌دهد که «حمد و شکر و ثنا» بیانگر سپاس از رب العالمین است. او «حمد» را در مقابل «نعمت»، «شکر» را در مقابل «الهام» و «ثنا» را در مقابل الطاف خداوندی به‌کاربرده است او اینچنین خدای را ستایش می‌کند که ستایش خداوند بدون معرفت نیست و او همراه با شناخت عمیق و وسیع، اینچنین خدای یکتا را ستایش می‌کند و در ادامه به پیامبری محمد صلی الله علیه و آله وسلم شهادت می‌دهد و هستی را نعمت الهی برای کسب معرفت بشری به حساب می‌آورد؛ یعنی که همه چیز دائر مدار خلقت بشر است و چه نافرمان است این بشر در قدردانی از این‌همه نعمت الهی. فاطمه سلام الله علیها به ما متذکر می‌شود که در کسب معرفت باید اخلاص داشته باشی تا بتوانی به حقیقت برسی و سپاسگزار باشی. این ایام بهانه‌ای است برای بازخوانی زندگی این بانوی بزرگ، اگرچه شناخت او نه در حد و اندازة بشر است و نه کسی آن را بازگو کرده است اما این رسالت همچنان باقی است که انسان‌ها تلاشگر عرصة کسب معرفت وجودی فاطمه زهرا سلام الله علیها باشند که خداوند از زبان پیامبرش فرمود: « قُل‌لَّاأَسْأَلُکُم ْعَلَیهِ أَجْرًا إِلَّا الْمَوَدَّةَ فِی الْقُرْبَی» ای پیامبر به این مردم یادآوری کن که به ازای رسالت، مأموریت، نبوت و امامتت چیزی از آنها نمی‌خواهی جز عشق ورزیدن به خاندانت. و مگر می‌شود عشق ورزیدن و دوست داشتن بدون شناخت معنی بیابد. و این راه الگوگیری و اُسوه پذیری از زندگی فاطمه زهرا(س) است.

خداوندا به ما توفیق کسب این معرفت را ارزانی بدار. آمین.