به مناسبت روز جهانی میراث دیداری و شنیداری انجام می شود

رونمایی از نسخ دیجیتال شده آثار خوشنویسی میرعماد با همکاری مرکز اسناد و کتابخانه ملی استان قزوین


تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۸/۶ - ۱۲:۳۹:۰
آخرین تاریخ بروزرسانی: ۱۳۹۹/۸/۶ - ۱۲:۵۵:۲۰
رونمایی از نسخ دیجیتال شده آثار خوشنویسی میرعماد با همکاری مرکز اسناد و کتابخانه ملی استان قزوین
مدیر مرکز اسناد و کتابخانه ملی استان قزوین از رونمایی چهار نسخه دیجیتال و نفیس خوشنویسی میرعماد قزوینی با قدمت 400 سال با همکاری یکی از مجموعه‌داران این استان خبر داد و گفت: به مناسبت روز جهانی میراث دیداری و شنیداری این مجموعه برای نخستین بار رونمایی و از رسانه ملی استان قزوین روی آنتن خواهد رفت.

به گزارش روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، میثاق گودرزی مدیر مرکز اسناد و کتابخانه ملی استان قزوین در توضیح جزئیات این خبر گفت: چهار نسخه بسیار نفیس و قدیمی از آثار خوشنویسی میرعماد قزوینی با همکاری احمد ابوطالبیان از مجموعه داران استان قزوین، به همت مرکز اسناد و کتابخانه ملی این استان به صورت دیجیتال سازی شده برای نخستین بار در کشور رونمایی می‌شود و روز 7 آبان ماه از رسانه ملی این استان روی آنتن می رود.

گفتنی است، میرعماد حسنی سیفی قزوینی از مشهورترین خوشنویسان تاریخ هنر ایران است که توانست پایه خط نستعلیق را چنان مستحکم کند که تمام صاحب نظران خطوط اسلامی او را عروس خطوط نامیدند. قلم او بیشترین تأثیر را در عرصه خط نستعلیق گذاشته‌ است. میرعماد حسنی قزوینی خوشنویس پرآوازه و از سرآمدان هنر خوشنویسی ایرانی و بزرگترین خوشنویس در خط نستعلیق در دوره شاه عباس صفوی بوده که به همین جهت «خط میر» برای حسن خط او مثل شده ‌است. از او آثار فراوانی باقی‌مانده که در موزه‌های ایران و جهان و مجموعه‌های شخصی نگهداری می‌شود.

‍پایان مطلب//