اشرف بروجردی در دیدار با رایزن فرهنگی ایران در تانزانیا مطرح کرد

کتابخانه ملی ایران آمادگی آموزش مرمت نسخ خطی در تانزانیا را دارد


تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۶/۱۹ - ۹:۲۷:۰
آخرین تاریخ بروزرسانی: ۱۳۹۹/۶/۱۹ - ۹:۳۸:۱۷
کتابخانه ملی ایران آمادگی آموزش مرمت نسخ خطی در تانزانیا را دارد
رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران در دیدار با رایزن فرهنگی ایران در تانزانیا برتوسعه همکاری های فرهنگی دو کشور تاکید کرد و گفت: ایران آمادگی برگزاری دوره های آموزش مرمت نسخ خطی را برای کارشناسان آرشیو کشور تانزانیا دارد.

به گزارش روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، اشرف بروجردی رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران با مرتضی پیرانی رایزن فرهنگی ایران در تانزانیا دیدار و گفتگو کرد.

بروجردی با اشاره به همکاری های پیشین سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران با کشور تانزانیا گفت: در گذشته شاهد برگزاری دوره آموزش مرمت نسخ خطی توسط سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران برای کارشناسان آرشیو ملی تانزانیا بودیم و با توجه به موثر بودن این دوره های آموزشی همچنان آمادگی برگزاری آن دوره ها را داریم.

رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران همچنین افزود: همچنین با توجه به غنی بودن منابع سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران برای تامین کتاب های مورد نیاز به زبان فارسی و انگلیسی به کتابخانه ملی تانزانیا نیز اعلام آمادگی می کنیم.

در ادامه مرتضی پیرانی رایزن فرهنگی ایران در تانزانیا گفت: انجام امور فرهنگی بین دو کشور باتوجه به اشتراکات فرهنگی موجود از ظرفیت مناسبی برخوردار است.

وی ادامه داد: در سال های بسیار دور هموطنان شیرازی به جزیره زنگار مهاجرت کردند و امروزه پس از گذشت سال های زیاد همچنان نام شیراز در این کشور ماندگار مانده به طوری که عده ای از اهالی این کشور ادعا می کنند اهل شیراز هستند.

پیرانی با تاکید بر تقویت روابط فرهنگی ایران و تانزانیا گفت: زبان رسمی این کشور در سال های گذشته زبان انگلیسی بود اما دولت مردان این کشور تلاش کردند زبان رسمی این کشور را به زبان سواحلی تغییر دهند که 300 کلمه از زبان اصلی این کشور را کلمات فارسی تشکیل می دهد.

رایزن فرهنگی ایران در تانزانیا با اشاره به برگزاری کلاس های آموزشی حفاظت و مرمت آثار كاغذی گفت: ریاست موزه و کتابخانه ملی کشور تانزانیا ضمن اثربخش بودن برگزاری دوره های آموزشی حفاظت و مرمت آثار کاغذی، بی تردید از مشارکت دوباره کارشناسان آرشیو این کشور در این کلاس های آموزشی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران استقبال می کند.

وی یادآور شد: در حال حاضر بسیاری از کشورها در کتابخانه ملی تانزانیا دارای اتاق جهت معرفی داشته های فرهنگی کشورشان هستند و در همین راستا در تلاش هستیم اتاقی را برای ایران در کتابخانه ملی این کشور ایجاد کنیم.

همچنین صالح زمانی مشاور رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران در امور بین الملل گفت: با توجه به اشتراکات فرهنگی ایران و تانزانیا موضوع شناسایی نسخ خطی فارسی از اهمیت ویژه ای برخوردار است که انتظار می رود با پیگیری به موارد قابل ملاحظه ای دست پیدا کنیم.

پایان خبر/