اشرف بروجردی در جلسه کمیته ملی حافظه جهانی مطرح کرد:

فرآیند ثبت آثار در کمیته ملی حافظه جهانی تسریع شود


تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۵/۱۴ - ۹:۳۱:۰
آخرین تاریخ بروزرسانی: ۱۳۹۹/۵/۱۴ - ۱۲:۴۵:۳
فرآیند ثبت آثار در کمیته ملی حافظه جهانی تسریع شود
اشرف بروجردی رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران و رییس کمیته ملی حافظه جهانی بر سرعت بخشیدن فرآیند ثبت آثار تاکید کرد و گفت: ثبت آثار به عنوان داشته های فرهنگی ایران، اقدام شایسته و موثری است که این مهم با حضور فعال اعضای این کمیته باید تسریع شود.

به گزارش روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، جدیدترین جلسه کمیته ملی حافظه جهانی با حضور اشرف بروجردی رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران و رییس کمیته ملی حافظه جهانی در محل اندیشگاه سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران با رعایت فاصله اجتماعی و پروتکل های بهداشتی برگزار شد.

بروجردی با اشاره به شرایط شیوع کرونا گفت: تعویق به وجود آمده در برگزاری جلسات کمیته ملی حافظه جهانی به دلیل شیوع ویروس کرونا بوده است اما موضوع ثبت آثار به دلیل درجه اهمیت باید همچنان در دستور کار باشد. چراکه که ثبت آثار به عنوان داشته های فرهنگی ایران، اقدام شایسته و موثری است که باید ضمن تداوم بخشی از آن در جهت تحقق این مهم قدم برداریم و شاهد حضور فعال اعضای کمیته و تسریع بخشی بر امور باشیم.

رییس کمیته ملی حافظه جهانی در ادامه یادآور شد: هم اکنون رقبای بسیاری برای ثبت جهانی آثار ایران در عرصه های مختلف وجود دارند و چنانچه فرآیندهای ثبت در ایران با تعلل پیش رود، بی تردید این کشورها گوی سبقت را برای ثبت آثار از ایران می ربایند.

بروجردی بر ضرورت ادامه برگزاری جلسات کمیته ها به ویژه کمیته ارزیابی و کارگاه های آموزشی به صورت مجازی تاکید کرد و همچنین درباره پیشنهاد موسسه اکو مبنی بر برگزاری این کارگاه ها برای کارشناسان و رایزنان فرهنگی کشورهای عضو و اعضا بحث و بررسی شد.

هانیه گرائیلی مدیرکل حوزه ریاست، روابط عمومی و امور بین الملل سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران و جانشین دبیر کمیته ملی حافظه جهانی در ادامه این جلسه ، به فراهم سازی مقدمات لازم برای ثبت مشترک 2آلبوم لهستانی که توسط کاخ گلستان معرفی شده است؛ اشاره کرد و گفت: این موضوع باید در کارگروه ارزیابی حافظه جهانی مورد بررسی قرار گیرد.

وی همچنین به درخواست معاونت پژوهشی مدرسه عالی شهید مطهری برای بازدید از اثر مرمت شده «خمسه نظامی گنجوی» اشاره کرد و گفت: این اثر هم اکنون مرمت و استحکام بخشی شده و همه مراحل مستندسازی را گذرانده است.

در این جلسه همچنین تعدادی از آثاری که پیش از این در کارگروه حافظه جهانی ارزیابی شده بودند برای ثبت در این کمیته مورد بررسی قرار گرفت و گواهی ثبت تعدادی از آثار که در جلسات پیشین نهایی شده بود به صاحبان اثر ارائه شد.

پایان خبر//