بروجردی در دیدار با رییس کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی:

توسعه دانش بر پایه دیجیتال سازی منابع یکی از رویکردهای سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران است


تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۵/۷ - ۱۴:۲۱:۰
آخرین تاریخ بروزرسانی: ۱۳۹۹/۵/۷ - ۱۴:۲۶:۳
توسعه دانش بر پایه دیجیتال سازی منابع یکی از رویکردهای سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران است
رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران تاکید کرد: توسعه و گسترش سطح خدمات رسانی از طریق بهره مندی از فضای الکترونیک و دیجیتال سازی منابع برای انتقال به مخاطبان، یکی از رویکردهای اصلی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران است و این مهم در راستای سیاست کلی دولت برای توسعه فضای مجازی و الکترونیکی است.

به گزارش روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، اشرف بروجردی رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران در دیدار با حجت الاسلام غلامرضا قاسمیان رییس کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی ایران بر تداوم همکاری فی مابین تاکید کرد و گفت: تولید اندیشه سبب توسعه دانش و ارتقای جامعه اسلامی می شود و این مهم با گفتگو و تبادل نظر میسر می شود.

رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران دریافت منابع را آغازی برای تولید اندیشه عنوان کرد و افزود: حفظ، نگهداری اسناد، منابع و اطلاع رسانی و ارائه خدمات به محققان، اندیشمندان، فرهیختگان و همه کسانی که دغدغه دریافت منابع و اسناد را دارند، رسالت سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران است.

بروجردی با اشاره به شعار سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران مبنی بر «کتابخانه ملی در خانه هر ایرانی»، ادامه داد: بدون تردید ثمره توسعه و ارتقای سطح ارتباط کتابخانه ها با اصحاب دانش به نسل امروز و آینده منتقل می شود و لازم است که در این مسیر مهم گام های خوبی برداشته شود.

رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران در ادامه با بیان این مطلب که اندیشه ها در فضای آزاد توسعه می یابند؛ افزود: کرسی‌های آزاداندیشی یکی از جدی‌ترین مطالباتی است که رهبر انقلاب همواره در دیدارهایشان با دانشگاهیان بر آن تاکید دارند.

بروجردی تاکید کرد: کتابخانه ملی ایران مکانی برای مطالعه، آموزش و اندیشیدن است.  در همین راستا سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران بدون درنظر گرفتن ملاحظات سیاسی در عمل و اجرا، نشست هایی را با حضور همه طیف ها و اندیشه ورزان برگزار می کند.

رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران در ادامه صحبت های خود افزود: مجلس شورای اسلامی اهمیت ویژه ای دارد. چراکه تولید هزاران برگ سند از گفتگوها‌، دانسته ها،‌ تصویب قوانین و تولید اسناد در مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی بر اهمیت این قوه افزوده است.

وی با بیان این مطلب که قاعدتاً همه نسخه های پژوهشی مجلس شورای اسلامی در کتابخانه مجلس وجود دارد، به  قانون واسپاری دونسخه از نشریات به سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران اشاره کرد و گفت: بر اساس قانون همه نهادها مکلف به ارائه دونسخه از نشریات خود به سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران هستند.

در ادامه حجت الاسلام غلامرضا قاسمیان رییس کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی ایران ضمن ابراز خرسندی از برقراری این دیدار و بازدید از سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران به اهداف مشترک کتابخانه های بزرگ کشور اشاره کرد.

وی دیجیتال سازی منابع و اسناد را یکی از اهداف مهم و مشترک کتابخانه ها عنوان کرد و افزود: لازم است با پیشبرد راهکارهای دسترسی پژوهشگران، محققان و به طور کلی اصحاب علم و دانش به اسناد و منابع آسان شود و کتابخانه در اختیار کتابخوان ها قرار گیرد. از همین رو پیشنهاد می کنم بین کتابخانه ها برنامه های مشترک برای ترغیب افراد به کتابخوانی پبیش بینی و اجرا شود.

وی اندیشه ورزی با  نگرش قانون گذاری را رویکرد جدید کتابخانه مجلس شورای اسلامی عنوان کرد و بیان داشت: این مهم باید به شکلی باشد که گروه های مختلف با طرح دیدگاه ها و اندیشه های متفاوت حضور پیدا کنند و به دنبال تبادل و تضارب آراء، سمت و سویی هدفمند داشته باشند که به شکل کاربردی در حوزه قانون گذاری مورد استفاده و بهره برداری قرار گیرند.

حجت الاسلام قاسمیان در ادامه صحبت های خود به فعالیت موزه مجلس شورای اسلامی اشاره کرد و افزود: دیجیتال سازی موزه به طوری که امکان مشاهده و بازدید برای همه افراد مهیا شود از جمله برنامه های پیش بینی شده کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی ایران است.

رییس کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی ایران در پایان صحبت های خود به آمادگی کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی ایران در حوزه کتاب، اسناد و دیگر فعالیت های مشترک با سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران اشاره کرد.

پایان خبر/