به بهانه روز ملی ادبیات کودک و نوجوان

نا گفته های یک کتابدار از مهدی آذریزدی


تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۴/۱۸ - ۱۵:۲۰:۰
آخرین تاریخ بروزرسانی: ۱۳۹۹/۴/۲۲ - ۱۳:۵۹:۱۹
نا گفته های یک کتابدار از مهدی آذریزدی
مهدی آذریزدی مرد داستان نویسی که همه عمر خود را صرف نوشتن برای کودکان کرد. مردی که با قلم خود تلاش کرد سطح مطالعه کودکان و نوجوانان را بالا ببرد. به گفته رقیه دوست فاطمی ها یکی از شاگردان این داستان نویس معاصر، مهدی آذریزدی در میان داستان های کودکانه خود علاقه قابل توجهی به کتاب شعر«قند و عسل» داشت.

به گزارش روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، «قصه‌های خوب برای بچه‌های خوب»، «قصه‌های تازه از کتاب‌های کهن»، «قند و عسل» ، «گربه‌ی ناقلا» و «گربه‌ی تنبل» از جمله آثاری هستند که در قلب و ذهن کودکان دیروز و امروز ماندگار شده است.

رقیه دوست فاطمی ها یکی از شاگردان مهدی آذریزدی است که امروز سکاندار نهاد کتابخانه‌های عمومی یزد است و درباره برخی از ناگفته ها و نانوشته های «پدر ادبیات کودک و نوجوان» صحبت کرده است.

این مدیر فرهنگی در ابتدای صحبت های خود به هدیه ای که از مهدی آذر یزدی دریافت کرده است، اشاره کرد و گفت: نخستین هدیه از دست مهدی آذریزدی را در تاریخ 6 فروردین ماه  1375 گرفتم که چرایی دریافت این هدیه داستان جالبی داشت.

مدیر کتابخانه‌های عمومی یزد در ادامه بیان کرد: سال 1374 راوی نمایشی بر اساس کتاب قصه «قند و عسل» بودم و همین موضوع باعث شد تا به دیدار مهدی آذر یزدی بروم که سرانجام در سال 75 با او دیدار کردم و کتاب «قند و عسل» را از او هدیه گرفتم.

دوست فاطمی ها گفت: مهدی آذریزدی به ادبیات کهن علاقه زیادی داشت و آرزو داشت که بچه های کتاب خوان در سایه تربیت کتاب و کتابخوانی روز به روز زیاد شوند.

وی در ادامه از میهمانی بچه های کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در منزل پدر ادبیات کودک و نوجوان در سال 1384 صحبت کرد و گفت: زنده یاد آذریزدی علاقمند بود که عضو کتابخانه های بزرگ باشد و با نویسندگان بنامی چون جلال آل احمد و سیمین دانشور در ارتباط مستمر بود.

وی در پاسخ به این سوال که مهدی آذریزدی در بین آثار خود به کدامیک علاقه بیشتری داشت؟‌ گفت: او کتاب «قند و عسل» را در مقایسه با دیگر آثارش بیشتر دوست داشت و معتقد بود که