رییس کتابخانه ملی هلند در گفتگو با اشرف بروجردی مطرح کرد

تسریع در دیجیتال سازی توسط کتابخانه ملی ایران اقدام خوبی است


تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۳/۲۰ - ۱۱:۲۱:۰
آخرین تاریخ بروزرسانی: ۱۳۹۹/۳/۲۱ - ۹:۱۷:۴۰
تسریع در دیجیتال سازی توسط کتابخانه ملی ایران اقدام خوبی است
اشرف بروجردی رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران در گفتگویی آنلاین با رییس کتابخانه ملی هلند،‌ با اشاره به فرآیند دیجیتال سازی گفت: با شیوع ویروس کرونا نگاه ویژه ای به دیجیتال کردن منابع کتابخانه ملی ایران داشته ایم و سعی کردیم با تقویت زیرساخت های فرآیند دیجیتال سازی، مانند گذشته بر شعار خود «کتابخانه ملی در خانه هر ایرانی» پایبند بمانیم.

به گزارش روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، لی لی نیبلر رییس کتابخانه ملی هلند درباره دیجیتال سازی اسناد، کتاب ها و منابع گفت: دیجیتال سازی آثار لازمه عصر حاضر است و اقدامات انجام شده توسط سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران در این زمینه ایده خوبی است و لازم است عنوان کنم که کتابخانه ملی هلند نیز اقدام به دیجیتال سازی تعداد 100 میلیون کتاب، سند و مجله کرده و با هماهنگی های صورت گرفته با ناشران، این منابع به صورت دیجیتال در سایت کتابخانه بارگذاری و دراختیار عموم قرار گرفت.

رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران در ادامه به دیجیتال سازی 23هزار عنوان کتاب کودک در کتابخانه ملی ایران اشاره کرد و گفت: فراهم کردن شرایط دسترسی آسان به منابع برای مخاطبان همواره از مهمترین اهداف ما است که بدون تردید کودکان و نوجوانان به عنوان سرمایه های ارزشمند از این قاعده مستثنی نیستند.

اشرف بروجردی با بیان این مطلب که منابع این سازمان شامل کتاب، سند و کتب خطی است؛ ادامه داد: در این سازمان اسنادی با قدمت 700 سال و کتاب هایی با قدمت یک هزارسال وجود دارد که در راستای دسترسی آسان مخاطب دیجیتال سازی شده اند.

وی با اشاره به شیوع ویروس کرونا و تعطیلی کنگره جهانی «ایفلا» در سال جاری، گفت: تعطیلی کنگره جهانی «ایفلا» باعث نشد تا از فضای تبادل نظر و انتقال تجربیات باز بمانیم. به همین منظور سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران در تلاش است از طریق فضای مجازی نشست ها و گفتگوهای آنلاین را با متخصصان و کارشناسان حوزه کتابداری در سطح جهان برپا کند.

رییس کتابخانه ملی هلند در پایان صحبت های خود با استقبال از ایده سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران برای برپایی نشست هایی آنلاین در شرایط تعطیلی کنگره جهانی «ایفلا» بیان کرد: برگزاری نشست های آنلاین با موضوع کتابداری با کارشناسان و متخصصان با توجه به تعطیلی «ایفلا» ضرورت دارد و از اجرایی شدن و حضور در این نشست ها استقبال می کنیم.

لازم به توضیح است اشرف بروجردی رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران پیش از این با دیوید فیریکر رییس فدارسیون جهانی آرشیو، رییس کتابخانه ملی سنگاپور، رییس کتابخانه ملی مالزی، رییس کتابخانه چین، رییس کتابخانه ملی کره جنوبی، رییس کتابخانه ملی بلغارستان، رییس کتابخانه ملی بریتانیا و رییس کتابخانه ملی لبنان گفتگوهای آنلاین داشته است.

پایان خبر//