رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی:

رعایت قانون کپی رایت در ایران بسیار جدی است


تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۲/۳۰ - ۱۷:۵۲:۰
آخرین تاریخ بروزرسانی: ۱۳۹۹/۲/۳۰ - ۱۷:۵۸:۳۰
رعایت قانون کپی رایت در ایران بسیار جدی است
رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران با اشاره به اینکه حق نشر درایران براساس قانون مجلس شورای اسلامی در اختیار ناشران است، گفت: رعایت قانون کپی رایت در ایران بسیار جدی است.

به گزارش روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، اشرف بروجردی در ارتباط ویدئو کنفرانسی(دورسخنی) با رئیس کتابخانه ملی کره جنوبی در زمینه محورهای متعددی از جمله تقویت روابط همکاری دو جانبه، اقدامات صورت گرفته برای مقابله با بحران کوید 19، چگونگی ارائه خدمات به مراجعین و کارمندان در زمان همه گیری بیماری و برنامه پیش رو برای جلوگیری از همه گیری ویروس در آینده مذاکره کردند.

بروجردی با تشریح بدی و خوبی‌های کرونا عنوان کرد: تهدید تعطیلی کتابخانه ها در دوره کرونا با تقویت راه‌های ارتباطی با مخاطبین از طریق فضای مجازی به فرصت تبدیل شد.

بروجردی تصریح کرد: یکی از رسالت‌های کتابخانه ملی، روشن کردن افکار مردم است و به عنوان نهاد فرهنگی، معتقدیم امروزه فرهنگ حتی نقش اساسی در حوزه‌های مانند اقتصاد را نیز برعهده دارد و اگر مردم مطلبی را بهتر بپذیرند با دولت‌ها بهتر همکاری خواهند کرد.

وی ادامه داد: سازمان اسناد و کتابخانه ملی نیز بیش از هر نهاد دیگری در حوزه فرهنگ به صورت هر روزه با مردم ارتباط دارد و سعی بر آن است تا جایگاه باورهای درست فرهنگی اجتماعی مردم تقویت شود.

وی در پاسخ به سوال رئیس کتابخانه ملی کره جنوبی درباره وضعیت حق نشر در ایران عنوان کرد: حق نشر درایران براساس قانون مجلس شورای اسلامی در اختیار ناشران است، و کتابخانه ملی نیز اجازه حق نشر را از ناشران دریافت می‌کند و اگر ناشری این اجازه را ندهد مخاطبین فقط می‌توانند اطلاعات مذکور را مشاهده کنند و اجازه کپی وجود ندارد.

وی در ادامه به مقوله امید بخشی در ایام شیوع کرونا به همت نهادهای فرهنگی از جمله سازمان اسناد و کتابخانه ملی تاکید کرد و افزود: کتابخانه ملی در زمینه تقویت گفت‌وگو بین افراد جامعه تلاش می‌کند.

وی از رئیس کتابخانه ملی کره جنوبی برای حضور در ایران و بازدید از سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران که دارای (اتاق) ویژه کتابهای کره جنوبی نیز است به طور رسمی دعوت به عمل آورد.

تشریح وضعیت خدمات کتابخانه ملی کره جنوبی در ایام همه گیری کرونا

SUHHye Ran - رئیس کتابخانه ملی کره جنوبی نیز در این ارتباط ویدئو کنفرانسی به تشریح شرایط کشور متبوع خود در ایام همه گیری کرونا پرداخت و گفت: جهان در شرایط دشواری قرار گرفته است، ولی کرونا فرصت‌هایی از جمله گسترش استفاده از فضای مجازی در حوزه دانشی را بیشتر کرده است.

وی در ادامه اقدامات کتابخانه ملی کره جنوبی در ایام کرونا را ایجاد وب سایت آنلاین خدمات به مخاطبین، ایجاد حق نشر برای کتابهای الکترونیکی و آموزش کتابداران به صورت آنلاین برشمرد.

رئیس کتابخانه ملی کره جنوبی با اشاره به اینکه در ایام کرونا دیجیتال سازی پروژه‌ها را جدی تر دنبال کردیم، به تشریح خدمات دیگر این کتابخانه از جمله استفاده از مخازن جدید غیر از مکان اصلی کتابخانه ملی کره جنوبی اشاره کرد.

وی در ادامه به فعالیت کتابخانه ملی کره جنوبی در شرایط کنونی پرداخت و گفت: با توجه به اینکه دولت فقط وضعیت اضطراری را کاهش داده است، خدمات کتابخانه ملی کره جنوبی به یک سوم مخاطبین صورت می‌پذیرد و در ورودی کتابخانه نیز افراد از نظر حرارت بدن کنترل شده و کتابها و فضای کتابخانه نیز ضدعفونی می‌شود.
پایان خبر//