اداره کل فراهم آوری و حفاظت کتابخانه ملی اعلام کرد

امکان واسپ‍اری و اهدای منابع الکترونیکی به کتابخانه ملی فراهم می‌شود


تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۲/۲۳ - ۱۲:۶:۰
آخرین تاریخ بروزرسانی: ۱۳۹۹/۲/۲۳ - ۱۲:۱۹:۳۴
امکان واسپ‍اری و اهدای منابع الکترونیکی به کتابخانه ملی فراهم می‌شود
اداره کل فراهم آوری و حفاظت با درنظر گرفتن محدودیت فعالیت‌های حضوری به دلیل تداوم شرایط کرونایی در ماه‌های گذشته، طی اقدامی اهدای منابع الکترونیکی را در دستورکار خود قرار داد.

به گزارش روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، به این ترتیب امکان اهدای منابع الکترونیکی با مهیا ساختن زیرساخت‌های لازم این مهم فراهم می‌شود و افراد می‌توانند از طریق مبادی ارتباطی که متعاقبا طی فراخوانی اعلام می‌شود منابع الکترونیک خود را به راحتی در اختیار اداره کل فراهم آوری و حفاظت سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران قرار دهند.

در ادامه این فرآیند شاهد واسپاری منابع الکترونیکی خواهیم بود که شامل انواع منابع غیرکتابی از جمله پادکست، کتاب گویا و ... خواهیم بود.

این اقدام اداره کل فراهم آوری و حفاظت سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران از ابتدای تیرماه سالجاری آغاز خواهد شد وپس از ارسال منابع به این اداره کل، آثار گردآوری و نگهداری دائمی می شوند البته ضمن رعایت قانون کپی رایت برخی از منابع در وب سایت سازمان برای استفاده علاقه مندان بارگذاری و منتشر می‌شوند و آثار دیگر فقط در تالار رقمی کتابخانه ملی ایران نگهداری خواهند شد.

بر اساس تازه ترین آمار منتشر شده از سوی این اداره کل، در سال گذشته تعداد 500 هزار منبع به سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران اهدا شد، همچنین اداره کل فراهم آوری تعداد 300هزار منبع در قالب مبادله و اهدا در میان کتابخانه‌های مناطق کم برخوردار توزیع کرد.

همچنین در همین مدت تعداد 30هزار منبع غیرکتابی به کتابخانه ملی ایران ارسال شد که 25هزار مورد آن مربوط به پایان نامه‌های الکترونیکی می شود.

پایان خبر/