گزارش کنفرانس ICA استرالیا در ساختمان آرشیو ملی ارائه شد

پیشنهاد شناسایی اسناد مشترک ایران با دیگر کشورها / تعریف پروژه حفظ زبانهای بومی ایران


تاریخ انتشار: ۱۳۹۸/۱۱/۱۵ - ۱۲:۲۴:۰
آخرین تاریخ بروزرسانی: ۱۳۹۸/۱۱/۱۵ - ۱۲:۳۰:۳۴
پیشنهاد شناسایی اسناد مشترک ایران با دیگر کشورها / تعریف پروژه حفظ زبانهای بومی ایران
معاون اسناد سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، با ارائه پیشنهاد شناسایی اسناد مشترک ایران با دیگر کشورها که از محورهای مهم کنفرانس ICA استرالیا بود به تعریف پروژه‌ای با موضوع حفظ میراث و زبانهای بومی ایران پرداخت.

به گزارش روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، علی زرافشان - معاون اسناد سازمان در نشست ساختمان آرشیو ملی، به تشریح تجربیات و یافته‌های جدید در حوزه آرشیوداری در کنفرانس 2019 ICA آدلاید استرالیا پرداخت.

وی با اشاره به موضوع امسال این کنفرانس با عنوان "طراحی آرشیوها" عنوان کرد:‌ محور اصلی کنفرانس 2019 ICA طراحی آرشیو بود به نحوی که مردم در کانون آن باشند.

زرافشان به تشریح دیگر محورهای این کنفرانس پرداخت و گفت: محور دیگر این کنفرانس در زمینه توجه به حفظ زبانهای بومی بود.

وی به دیدار خود با دیوید فریکر- رئیس شورای جهانی آرشیو (ایکا) نیز اشاره کرد و افزود: فریکر در سخنرانی خود در این کنفرانس به اهمیت مشارکت مردم در محتوا و طراحی و ساخت در حوزه آرشیو پرداخت.

زرافشان همچنین در ادامه به تشریح برخی مقالات ارائه شده در این کنفرانس پرداخت و افزود: در یکی از این مقالات تجربه کشور کره جنوبی در زمینه توسعه اهداف مدیریت اسناد پ‍رداخته شد، نشان می‌داد دامنه آرشیوداری فراتر از جمع آوری اسناد دولتی است.

وی با اشاره به ارائه مقاله ای از کشور نروژ عنوان کرد: طبق اطلاعات این ارائه، در کشور نروژ 90 درصد مردم این کشور از ابزار دیجیتال برای ارتباط با دولت استفاده می‌کنند و پلت‌فرم برخط در حوزه اسناد تاریخی دارند.

معاون اسناد سازمان اسناد و کتابخانه ملی، با اشاره به مصوبات کنفرانس 2019 ICA درباره حق عضویت و موضوع میزبانی ابوظبی برای اجلاس آینده شورای جهانی آرشیو گفت:‌ چندین کارگاه نیز در این کنفرانس با موضوعات مختلف با گرایش آرشیوداری برگزار شد.

زرافشان در تشریح یکی از این کارگاهها با موضوع اسناد مشترک کشورها عنوان کرد: موضوع این کارگاه تخصصی بر این محور بود که شاید برخی کشورها در گذر زمان از یکدیگر جدا شده باشند ولی اسناد مشترکی داشته باشند که این اسناد جا به جا شده باشد و نام ایران نیز در بین این کشورها بود.

وی با ارائه پیشنهاد و تعیین موضوع به کارشناسان و مدیران آرشیو ملی ایران در حوزه اسناد مشترک ایران با دیگر کشورها عنوان کرد: براین اساس باید اسناد مشترک کشورمان با دیگر کشورها که جا به جا شده است شناسایی و طبق فرم وبگاه (ایکا) این یافته‌ها بارگذاری شود.

زرافشان به موضوع "آرشیوهای در معرض خطر" به عنوان دیگر موضوع ارائه شده در این کنفرانس پرداخت و افزود:‌ طبق اطلاعات حاصل شده 85 درصد آرشیوهای دنیا در ساختمان‌هایی است که برای فضای آرشیوداری ساخته نشده اند و در معرض خطرهای طبیعی و انسانی قرار دارند.

وی به سرآمد بودن آرشیو استرالیا در دنیا نیز پرداخت و افزود: دلیل موفقیت آرشیو این کشور در کارآمدی کارمندان و توانمندسازی و دیجیتال سازی عنوان شده است.

معاون اسناد سازمان اسناد و کتابخانه ملی در ادامه به توضیحات تخصصی و گزارشی از مقالات ارائه شده از کشورهای انگلیس، آمریکا و سنگاپور پرداخت و گفت: در گزارشی که از تجربیات آرشیو استرالیا ارائه شد، تاکید شده بود که همه نهادهای این کشور به عنوان یک الزام باید با آرشیو استرالیا در انتقال داده‌های خود همکاری کنند.

زرافشان در ادامه به گزارشی از کشور کانادا با موضوع جایگاه بومیان در کانادا و الزام حفظ میراث بومیان پرداخت و افزود: می‌توان در ایران نیز از تجربیات کشور کانادا استفاده کرد زیرا 24 زبان بومی در کشورمان نیز در حال فراموشی هستند.

وی با اشاره به وجود 290 الی 360 گویش زبانی در استرالیا پیشنهاد کرد تا با محوریت توجه به قومیت‌های مختلف کشورمان یکی از پروژه‌های سازمان اسناد و کتابخانه ملی در این حوزه تعریف شود.

زرافشان همچنین به موضوع میزبانی ابوظبی برای کنفرانس 2020 شورای جهانی آرشیو اشاره کرد و گفت: مدیران این کشور اعلام کردند برای میزبانی 5هزار نفر آمادگی دارند و هنوز نیز در وبگاه (ایکا) امکان بارگذاری مقالات وجود دارد.

وی در ادامه به بازدیدهای خود از آرشیو استرالیا که دارای 8 دفتر در 8 ایالت این کشور است پرداخت و افزود: در جستجویی با کلید واژه ایران از وبگاه آرشیو استرالیا به 1401 سند مواجه شدم که حتی برخی اسناد مربوط به فعالیت‌های هسته ای ایران و به‌خصوص قبل از انقلاب است که اتفاقا در این اسناد، فشار آمریکا در ایجاد محدودیت برای ایران جهت دسترسی پیدا نکردن به دانش هسته ای مشهود است.

زرافشان در ادامه به اهمیت توجه آرشیو استرالیا در حوزه اسناد دیداری و شنیداری پرداخت و گفت: در یکی از دفاتر آرشیو استرالیا دستگاههای بسیار پیشرفته و استریو برای حوزه اسناد دیداری و شنیداری فراهم شده بود زیرا برنامه جامعی تا سال 2025 برای دیجیتال سازی اسناد دیداری و شنیداری داشتند.

پایان مطلب//

*اخبار سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران را در پیام رسان های فضای مجازی به آدرس(inmmedia@)، اینستاگرام به آدرس (nlai_ir) و در پیام رسان ملی ایتا به آدرس(inmmedia@)  دنبال کنید.