افتتاح نخستین دفتر استانداردسازی وزارتخانه‌ها و نهادها در سازمان اسناد و کتابخانه ملی


تاریخ انتشار: ۱۳۹۸/۱۰/۲۹ - ۱۵:۲۸:۰
آخرین تاریخ بروزرسانی: ۱۳۹۸/۱۰/۲۹ - ۱۶:۷:۴۵
افتتاح نخستین دفتر استانداردسازی وزارتخانه‌ها و نهادها در سازمان اسناد و کتابخانه ملی
نخستین دفتر استانداردسازی در بین وزارتخانه‌ها، مؤسسات دولتی و نهادهای عمومی در سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران گشایش یافت.

به گزارش روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، اشرف بروجردی - رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران در مراسم افتتاح دفتر تدوین استاندارد اسناد که با حضور نیره‌سادات پیروزبخت - رییس سازمان ملی استاندارد  در ساختمان آرشیو ملی برگزار شد، به تشریح فعالیت‌های این سازمان پرداخت.

بروجردی تصریح کرد: با استانداردسازی و طبقه بندی منابعی که در اختیار داریم  می توانیم خدمات مطلوب‌تری را برای همه کسانی که در عرصه بین الملل تلاش می‌کنند ارائه دهیم.

بروجردی ادامه داد: در دو سال اخیر با تلاش های مضاعف همکاران سازمان اسناد و کتابخانه ملی توانستند اعتبار جمهوری اسلامی را در حوزه اسناد بهتر و مورد توجه بیشتر بین المللی قرار دهند.

وی تصریح کرد: بر اساس شناخت و ملاک‌های حفظ و نگهداری و تولید منابع و مرمت و منابع دیداری و شنیداری، ظرفیت خوبی در سازمان اسناد و کتابخانه ملی وجود دارد به‌خصوص در زمینه منابع شنیداری و دیداری؛ زیرا در یونسکو نیز طرحی وجود دارد تا برای جلوگیری از تخریب منابع دیداری و شنیداری اقدام شود که می‌توان از استانداردهای خاصی استفاده کرد و در این راستا نیز همکاران ما در پژوهشکده اسناد حساسیت‌های خاص خود را دارند.

وی در ادامه افزود: استانداردهایی که سازمان ملی استاندارد تعریف می‌کند شناخته شده در عرصه جهانی است و این سازمان بهترین منبعی برای هدایت کیفی سازی در این زمینه است.

بروجردی تصریح کرد: کارشناسان سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران نیز از کارشناسان خبره ای در زمینه پیاده‌سازی استانداردها هستند و امیدواریم آینده ایران و این سرزمین شاهد آن باشد که همه چیز براساس استانداردهای جهانی تعریف شود تا نسل آینده با خاطری آسوده تر از این منابع بهره‌مند شود.

**پیروزبخت: ایران بعد از چین و ژاپن سومین کشور آسیایی در استاندارد ایزو است

نیره‌ سادات پیروزبخت - رییس سازمان ملی استاندارد نیز در افتتاح دفتر تدوین استاندارد اسناد، به تشریح تاثیرات اجرای استانداردها در توسعه کشور پ‍رداخت.

پیروزبخت ادامه داد: فعالیت‌ها، وظایف و ماموریتهای هر دو سازمان برای توسعه کشور زیربنایی است و نقش پر رنگی در جامعه دارد و متعاقباً باید مردم با وظایف این دستگاه آگاه شوند.

وی عنوان کرد: اسناد در کشور ما و دیگر کشورها حافظه تاریخی به حساب می‌آیند و نشان می‌دهد آن کشور از چه پیشینه ای برخوردار بوده، و مطمئن هستم در شرایط کنونی و بین المللی ایران، اگر حفظ این اسناد و درست رساندن نکات تاریخی آن از دوران گذشته به زمان کنونی نبود دشمنان ما بیش از این برای از بین بردن ایران کمر همت می‌بستند ولی وقتی با تاریخ غنی ایران مواجه می‌شوند کمتر به خودشان اجازه تهاجم و حمله می‌دهند.

وی با اشاره به ۲۳۰ استاندارد ملی در کشور مرتبط با حوزه اسناد گفت: در حوزه بین‌الملل نیز همکاریهای سازمان با نهادها و کمیته‌های فنی «ایزو» برقرار است و جایگاه ایران در حوزه «ایزو» در دنیا رتبه ۲۱ است و در آسیا - ایران بعد از کشورهای ژاپن و چین همراه با کره جنوبی مقام سوم را برخوردار است.

همچنین در ‍پایان این مراسم رییس سازمان ملی استاندارد از مخازن و برخی بخش‌های ساختمان آرشیوملی بازدید کرد.

گفتنی‌ است، با توجه به لزوم اجرای بند (4-2) سیاست‌های کلی و بند (و) ماده (234) قانون برنامه پنجساله پنجم توسعه کشور، مبنی‌بر توسعه و تقویت نظام استاندارد ملی و در راستای تحقق بند 24 سیاست‌های اقتصاد مقاومتی و مطابق با تبصره 1 و 3 ماده تقویت و توسعه نظام استاندارد و همچنین وفق بند 5 مصوبات صورتجلسه نخستین جلسه شورای استاندارد استان تهران؛ تمام وزارتخانه‌ها، مؤسسات دولتی، نهادهای عمومی یا غیردولتی، که شمول قانون بر آنها مستلزم ذکر یا تصریح نام است مکلف به راه‌اندازی دفاتر استانداردسازی هستند.

*اخبار سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران را در پیام رسان های فضای مجازی به آدرس (inmmedia@)، اینستاگرام به آدرس (nlai_ir) و در پیام رسان ملی ایتا به آدرس(inmmedia@) دنبال کنید.

پایان مطلب/