با همت سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران،

بنیاد حامیان اسناد و کتابخانه ملی ایران شروع به‌کار کرد


تاریخ انتشار: ۱۳۹۸/۱۰/۲۷ - ۱۳:۱۶:۰
آخرین تاریخ بروزرسانی: ۱۳۹۸/۱۰/۲۸ - ۱۳:۲:۲۴
بنیاد حامیان اسناد و کتابخانه ملی ایران شروع به‌کار کرد
بنیاد حامیان اسناد و کتابخانه ملی ایران، با حضور جمعی از فرهیختگان و صاحبنظران عرصه فرهنگ و هنر، شروع به‌کار کرد.

به گزارش روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، نخستین جلسه هیات امنای این سازمان مردم نهاد در عصر روز چهارشنبه 25 دی برگزار شد. پیشتر احمد مسجد جامعی، رضا فرجی دانا، اشرف بروجردی، فریبرز خسروی و مظفر پاسدار شیرازی در قالب هیات موسس مقدمات تاسیس این نهاد را تدارک دیده بودند. 
هیات امنای بنیاد حامیان اسناد و کتابخانه ملی ایران متشکل از محمدجواد ظریف، محمد احصایی، اشرف بروجردی، رضا داوری اردکانی، احمد مسجد جامعی، سید حسن قاضی زاده هاشمی، رضا فرجی دانا، ژاله آموزگار، مسعود خوانساری، بهروز فروتن، مژده مهدوی، ابراهیم حسین جانی، مظفر پاسدار شیرازی و مرضیه برومند است.
در نشست شروع به کار بنیاد حامیان نسخ خطی که در موزه کتاب و میراث مستند کتابخانه ملی برگزار شد، اشرف بروجردی به ابعاد مختلف گردآوری اسناد خاندان‌ها و نسخ خطی در سازمان اسناد و کتابخانه ملی پرداخت.
وی ادامه داد: مخازن این سازمان مملو از منابعی است که می‌توانیم با کمک این بنیاد بر غنای آن بیفزاییم که این هم میسر نیست مگر با حمایت عزیزانی که مایل هستند اسناد و کتب خود را به این سازمان اهداء کنند.
بروجردی تصریح کرد: در طول سالهای متمادی، این سازمان توانسته است میراث مستند این کشور را حفظ کند و علیرغم فراز و فرودهای بسیار در یک صده گذشته از جمله در دوران جنگ تلاش داشته که این میراث مستند کشور را حفاظت و حراست کند.
وی با اشاره به اینکه سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران یک سازمان دولتی است و بودجه آن وابسته به دولت بوده و با توجه به محدودیتهای بودجه دولتی در طول سالیان گذشته، افزود: شاید به تاسی از بنیادهای حامیان دانشگاهها و یا تجربه کتابخانه‌ها و آرشیوهای ملی سایر کشورهای جهان بتوانیم با کمک طلبیدن از مردم فهیم کشورمان بویژه خیرین و صاحبان منابع مکتوب و مستند بتوانیم بیش از پیش در انجام وظایف خویش کوشا باشیم.
بروجردی ادامه داد: بنابراین با این رویکرد در تلاشیم تا در چشم انداز آینده اقداماتی صورت پذیرد تا بتوانیم این منابع را بیشتر و بهتر از گذشته گردآوری، حفظ و اطلاع رسانی کنیم و در این راه مردم فرهیخته جامعه امان برای کمک به انجام بهتر فعالیت‌های سازمان از طریق بنیاد حامیان اسناد و کتابخانه ملی ایران یاری کنند.
رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران با تشکر از حضور اعضای بنیاد حامیان نسخ خطی گفت: اعضای این بنیاد با سرمایه‌های اجتماعی خود می‌توانند به گسترش گفتمان اهداء منابع و البته کمک خیرین افراد را برای اهداء اسناد و کتابهای خویش به این سازمان ترغیب کنند تا این منابع برای این سرزمین حفظ شود و آیندگان از پشتوانه هویتی خویش بیشتر بهره مند گردند.
بروجردی با تشریح اهمیت نگهداری و حفظ اسناد و کتب خطی براساس نیازهای جامعه و واقعیت‌های موجود و انتقال نسل به نسل برای آیندگان گفت: این میراث نشان خواهد داد که هر اندیشه از چه سرچشمه ای ریشه گرفته است.
پایان مطلب/