در افتتاح سامانه پردازش خودکار متن و تصویر کتابخانه ملی مطرح شد

«سامانه الفبا» راهگشای پژوهشگران برای دسترسی "صحیح و سریع" به مقالات علمی و فرهنگی


تاریخ انتشار: ۱۳۹۸/۱۰/۱۸ - ۱۴:۳۸:۰
آخرین تاریخ بروزرسانی: ۱۳۹۸/۱۰/۱۸ - ۱۶:۳۴:۵۳
«سامانه الفبا» راهگشای پژوهشگران برای دسترسی
رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران با افتتاح سامانه پردازش خودکار متن و تصویر به تشریح این سامانه که راهگشای پژوهشگران برای دسترسی "صحیح و سریع" به مقالات علمی و فرهنگی است، پرداخت.

به گزارش روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، اشرف بروجردی در مراسم افتتاح سامانه پردازش خودکار متن و تصویر که با حضور اسماعیل قادری‌فر- معاون توسعه فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در اندیشگاه این سازمان برگزار شد به تشریح فواید (سامانه الفبا) پرداخت.

بروجردی در ادامه با اشاره به اینکه سازمان اسناد و کتابخانه ملی پیشانی فرهنگ ایران و یکی از مراکز مهم کشور است، افزود: این سازمان بهترین منابع در حوزه دانشی را دراختیار دارد و اطلاعات مربوط به تاریخ این سرزمین در این سازمان حفظ و نگهداری می‌شود.

وی با اشاره به تلاش عزیزانی که در این سازمان همت می‌کنند تا دستاوردهای علمی را با راه اندازی سامانه‌ها - ساماندهی و سازماندهی کنند، ادامه داد: باید بتوانیم با استفاده از تکنولوژی برای بهبود شرایط در زمینه دسترسی پژوهشگران به داشته‌های فرهنگی و تاریخی همت کنیم.

رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، با اشاره به فداکاریها در دوران 8 سال دفاع مقدس در حفظ و مراقبت از اسناد کتابخانه ملی بیان داشت:‌ این تلاشها گویای دغدغه مردم ما برای حفظ میراث فرهنگی این سرزمین و حافظه ملی ایران است و چه خوب است عزیزان در دیگر نهادهای فرهنگی بتوانند تعامل خود با همکاران این سازمان را افزایش دهند.

بروجردی با اشاره به تهدیدهای ترامپ که در بیان تهدید 52 نقطه ایران به مراکز فرهنگی کشورمان نیز پرداخته است، گفت: ‌این تهدید به خوبی نقش و جایگاه فرهنگ ایران را مورد توجه قرار می‌دهد که چه مقدار فرهنگ در هویت مردم ما تاثیرگذار و کارساز است.

وی در ادامه با اشاره به شهادت سردار سلیمانی، که حاصل همان مبارزات، باورها و اندیشه‌هایی بود که این شهید پایبند آنها بود، افزود: این شهید براساس باورهای دینی، حقیقت هستی و کرامت انسانی که در او شکل گرفته بود به چنان محبوبیتی رسید که مردم این سرزمین نیز به خوبی در بدرقه بزرگی که برای این شهید داشتند این مسئله را نشان دادند.

بروجردی با اشاره به اینکه بنابراین در چنین شرایطی که در سرزمینی زندگی می‌کنیم که نقش فرهنگ، نقش اثرگذار را دارد، بیان داشت: در توصیف یک ایرانی در عرصه بین الملل به مباحث فرهنگی و اندیشه و باورهای دینی او تاکید می‌شود و چه خوب است در عرصه عمل نیز از این دانش‌ها با استفاده از تکنولوژی بهره گیری شود.

رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران در ادامه با اشاره به همکاری این سازمان با معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و نقش آقای «سورنا ستاری» در آغاز به کار و همکاری در زمینه (سامانه الفبا) پس از برنامه «ویتا» افزود: این سامانه می‌تواند در دسترس پذیری سریعتر پژوهشگران به مقالات بسیار راهگشا باشد.

بروجردی همچنین با تشریح راه اندازی دیگر سامانه‌های این سازمان ادامه داد: امروز شاهد یکی دیگر از دستاوردها هستیم (سامانه الفبا) تا پژوهشگران بتوانند  سهل الوصول‌تر به منابع دسترسی پیدا کنند چرا که راه اندازی این سامانه باعث می‌شود در بحث فهرست نگاری و تجمیع داده‌ها سرعت عمل بیشتری فراهم شود.

بروجردی با تقدیر از تلاش مدیران این سازمان برای راه اندازی «سامانه الفبا» عنوان کرد: برخی از مدیران این سازمان، از آینده سازان این سرزمین خواهند بود.

رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران با تاکید بر تاثیر همکاری دیگر نهادهای فرهنگی و علمی با این سازمان افزود: این سازمان متعلق به همه اندیشمندان، متفکران و همه کسانی است که اینجا را به عنوان مکانی انتخاب کنند که می‌توانند حرف خود را مطرح کرده و اطلاعات به‌روز علمی و فرهنگی را دریافت کنند.

بروجردی در خاتمه با تقدیر و سپاس از همکاری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در پروژه «سامانه پردازش خودکار» خاطرنشان کرد: آیندگان به منابع مکتوب کنونی احتیاج دارند و باید این منابع به طور صحیح و سریع در دسترس قرار گیرد و راه اندازی چنین سامانه‌ای در هیچ نهادی جز سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران امکانپذیر نبود ولی تحقق آن به همکاری دیگر نهادهای نیاز دارد به‌خصوص مراکز علمی و اندیشه ای که برای رشد علم و دانش این سرزمین دغدغه دارند.

گفتنی است، در این مراسم که با سخنرانی اسماعیل قادری‌فر- معاون توسعه فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و سمیه توحید لو «معاون پژوهش و منابع دیجیتال» همراه بود، سامانه پردازش خودکار متن و تصویر (سامانه الفبا) به صورت رسمی افتتاح شد.

انتهای مطلب/