بروجردی در آیین رونمایی کتاب آیت الله جوادی آملی:

رسالت علما گشودن گنجینه نهج البلاغه به روی نسل امروز است


تاریخ انتشار: ۱۳۹۸/۹/۲۵ - ۱۵:۳۵:۰
آخرین تاریخ بروزرسانی: ۱۳۹۸/۹/۲۵ - ۱۵:۴۲:۱۱
رسالت علما گشودن گنجینه نهج البلاغه به روی نسل امروز است
رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران گفت: نهج البلاغه گنجینه ای ناگشوده است و رسالت علما بر این است این دانش و گنجینه را به کار بگیرند و پیش روی نسل امروز قرار دهند‌.

به گزارش روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، آیین رونمایی کتاب «سلونی قبل ان تفقدونی» تحریر نهج البلاغه؛ تالیف حضرت آیت الله جوادی آملی با حضور اشرف بروجردی- رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، آیت‌الله مقتدایی، سیدعباس صالحی - وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و آیت الله محقق داماد به همت سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران در تالار قلم این سازمان برگزار شد.

بروجردی با استناد به کلامی از امیرالمومنین حضرت علی(علیه السلام)مبنی بر" العلماء باقون ما بقي الدهر، اعيانهم مفقوده، و امثالهم في القلوب موجوده" اظهارداشت: امروز از قلم با تاکید بر آیه شریفه" ن وَ الْقَلَمِ وَ ما يَسْطُرُونَ" از علما و از نهج البلاغه تکریم می‌کنیم.

رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران با تاکید بر ضرورت پاسداری از منزلت علما افزود: دانش برای نجات بشر است و علاوه بر اینکه انسان را از ذلالت می‌رهاند، راه تعالی و رشد را برای بشر فراهم می‌کند.

وی به رسالت این سازمان اشاره و تصریح کرد: حفظ، نگهداری، ذخیره‌سازی ارزش‌ها و آثار و نیز فراهم‌سازی زمینه رشد جامعه یکی از رسالت های این سازمان است.

بروجردی با بیان اینکه مجموعه کتاب«سلونی قبل ان تفقدونی» دارای ۲۲ جلد است که امروز ۲ جلد آن در این محفل رونمایی می شود، ادامه داد: امید است به واسطه این گام، دریایی از معرفت بر روی ما گشوده شود.

رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران گفت: نهج البلاغه گنجینه ای ناگشوده است و رسالت علما بر این است این دانش و گنجینه را به کار بگیرند و پیش روی نسل امروز قرار دهند‌.

سید عباس صالحی - وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز در ادامه این آیین گفت: نهج البلاغه نه فقط برای ما شیعیان و مسلمانان بلکه برای همه بشریت یک منشور ماندگار است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: نهج البلاغه تجلی یک انسان کامل و یک روح متعالی بوده است این کتاب تجلی روح بزرگ مردی است که قرآن ناطق است و همدم و همنفس با پیامبر اکرم (ص) بوده است، این مرد سیاستمدار بزرگ، ادیب و سخنور بی مانندی بوده که دارای بالاترین روح لطیف انسانی است.

وی ادامه داد: پس از قرآن کریم کمتر کتابی به اندازه نهج البلاغه در طول هزارسالی که به یادگار در کنار ما است در جهان اسلام مورد توجه بوده است.

صالحی افزود: نهج البلاغه شروح فراوانی داشته اما شرح این کتاب توسط حضرت آیت‌الله جوادی آملی طعم خاصی دیگری دارد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه حضرت آیت‌الله جوادی آملی دانشمند جامع متخصص در حوزه نهج البلاغه است تصریح کرد: ایشان یک فقیه، فیلسوف، عارف و مفسر بوده و ترکیب این امور با یکدیگر به فردی که نزدیک نهج البلاغه می‌شود توان مضاعف می دهد.

وی بیان داشت: برخی شارحان نهج البلاغه فقط به حوزه حکمت نظری یا عملی و بالعکس ورود یافته اند اما حضرت آیت الله جوادی آملی در هر حوزه حکمت نظری و عملی جایگاه خاصی دارد.

وی با بیان اینکه نهج البلاغه کتاب توحید و سیاست است، ادامه داد: هر شخصی که بخواهد به شرح این کتاب بپردازد لازم است در این دو زمینه توانمند باشد.

صالحی با بیان اینکه در دو جلد از شرح نهج البلاغه حضرت آیت‌الله جوادی آملی تفسیرسازی از حضرت علی علیه السلام به خوبی مشهود است افزود: در شرح نهج البلاغه حضرت آیت‌الله جوادی آملی رفت و برگشت قابل توجهی بین حوزه تفسیر قرآن و شرح نهج‌البلاغه دیده می‌شود.

همچنین آیت الله مقتدایی گفت: مرحوم سید رضی فرمایشات امام علی(ع) را جمع آوری و در سه بخش خطبه ها، نامه ها و کلمات قصار تنظیم و گردآوری کردند.

وی با اشاره به ارزش والای کلمات قصار امیرالمومنین (ع) گفت: اینها کلماتی کوتاه با معانی فراوانی هستند که هرکدام قلوب انسان را می نوازد.

آیت الله مقتدایی با بیان اینکه فرمایشات امیرالمومنین(ع) تفسیری از آیات قرآن به نحوی دیگر است ادامه داد:کلمات حضرت علی (ع) نعمت بزرگی است که متاسفانه تا امروز آنچنان ارج نهاده نشده و لازم است روح بشر با سخنان ایشان آشنا شود.

مقتدایی با اشاره به کتب دیگر آیت الله جوادی آملی گفت: کتاب مفاتیح الحیاة ایشان حیات طیبه را از آیات و روایات به انسان تعلیم می دهد و تفسیر تسنیم ایشان پس از تفسیر علامه طباطبایی قرار دارد.

وی تصریح کرد: امیدواریم این شرح از نهج البلاغه نیز همانند دیگر آثار ایشان مورد بهره برداری و استقبال باشد تا به عنوان فرهنگ در زندگی مردم مورد استفاده قرار گیرد.

در پایان سید مصطفی محقق داماد با اشاره به قصیده صفی الدین حلی در باب فضائل امام علی(ع) گفت: صفی الدین حلی خطاب به امام علی(ع) می گوید، ای مولا صفات متضادی در تو جمع شده است و از این منظر بی مثل و مانند هستی، در عین حال که زاهدی، حاکم و فرمانروایی.

وی تصریح کرد: امام علی (ع) می فرمایند اخلاق قواعد و اصولی دارد که بین حاکم و غیرحاکم فرقی نیست و نهج البلاغه نشانگر صفات ایشان است.

آیت الله محقق داماد در ادامه نهج البلاغه را کتابی برای معرفی حقوق عمومی اسلامی دانست و گفت: در 14 قرن ادبیات اسلامی، نهج البلاغه کتابی است که معرف حقوق عمومی اسلام بوده و نکات مهمی از جمله احترام به حق اقلیت در آن به چشم می خورد.

وی با بیان اینکه در نهج البلاغه از حقوق خوارج سخن گفته شده است ادامه داد: در نهج البلاغه حتی برای کسانی که مسلحانه حمله کردند نیز حقوق در نظر گرفته شده و 11 قرن قبل از اعلامیه حقوق بشر در نهج البلاغه به این حقوق اشاره شده است.

انتهای مطلب/