دانلود دسته‌بندی‌های موضوعی کتاب‌ها در سایت کتابخانه ملی امکان‌پذیر شد


تاریخ انتشار: ۱۳۹۸/۹/۲۰ - ۱۰:۵۰:۰
آخرین تاریخ بروزرسانی: ۱۳۹۸/۹/۲۰ - ۱۰:۵۵:۴۵
دانلود دسته‌بندی‌های موضوعی کتاب‌ها در سایت کتابخانه ملی امکان‌پذیر شد
سایت کتابخانه ملی در تازه‌ترین اقدام خود، دانلود دسته‌بندی‌های موضوعی کتاب‌ها را برای علاقمندان امکان‌پذیر کرد.

به گزارش روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، با توجه به رویکرد سازمان اسناد و کتابخانه ملی در دوره فعلی مبنی بر فراهم کردن امکان دسترسی آزاد به اطلاعات تولید شده در این سازمان، «اداره کل توسعه خدمات دیجیتال» با شناسایی نیاز کتابخانه‌ها و مراکز اطلاع‌رسانی برای استفاده از رکوردهای مستندات، علاوه بر امکان استفاده از منابع چاپی، دسترسی به بیش از 180 هزار رکورد سرعنوان موضوعی تولید شده در «گروه مستندسازی» کتابخانه ملی را در قالب ISO2709  را برای کاربران فراهم کرده است.

این مجموعه به صورت دسته‌ای از طریق وب سایت (صفحه میز خدمت) این سازمان قابل بارگیری و در نظام‌های کتابخانه‌ای قابل استفاده است.

از آنجا که یکی از دغدغه‌های پژوهشگران همواره دسته بندی‌های موضوعی کتاب‌ها است که کتابخانه ملی ایران نیز در این راستا نسبت به فراهم کردن تهیه و آماده‌سازی دسته بندی‌های موضوعی و ایجاد منبعی که امکان شناسایی موضوع‌ها و فهرست‌نویسی تحلیلی کتاب‌ها را داشته، اقدام کرده است.

امروزه گنجینه‌ای که توسط اساتید شاخص در حوزه علم اطلاعات چون پوری سلطانی، زهرا شادمان و کامران فانی آماده شده با 4 ویرایش به روز رسانی شده است.

این ویرایش توسط دیگر اساتید علم اطلاعات و دانش‌شناسی آماده شده و در سازمان اسناد و کتابخانه ملی مورد استفاده قرار گرفته و آخرین نسخه آن در سال جاری برای استفاده سایر کتابخانه‌ها به چاپ رسیده است.

از نکات قابل توجه درباره این اقدام، اینکه در حال حاضر تمامی کتابخانه‌های کشور از سامانه‌های کتابخانه‌ای برای فهرست‌نویسی کتب خود استفاده می‌کنند بنابراین به کارگیری سرعنوان‌های فارسی در قالب «مارک» منجر به صرفه‌جویی قابل توجهی در زمان و منابع مالی برای فهرست‌نویسی و سازماندهی اصولی منابع در این مراکز خواهد شد.

انتهای مطلب/