سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران و ایرنا برای پایش محیطی اسناد آرشیوی تفاهم کردند


تاریخ انتشار: ۱۳۹۸/۹/۱۳ - ۱۹:۵۲:۰
آخرین تاریخ بروزرسانی: ۱۳۹۸/۹/۱۳ - ۲۰:۲۲:۵۱
سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران و ایرنا برای پایش محیطی اسناد آرشیوی تفاهم کردند
امکان پایش محیطی مجموعه اسناد، تصاویر و منابع آرشیوی ایرنا، با امضای تفاهم نامه همکاری سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران و خبرگزاری ایرنا فراهم شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، تفاهم نامه همکاری دوجانبه سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران  و خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) امروز(چهارشنبه - 14آذرماه) با حضور اشرف بروجردی – رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران و سیدضیا هاشمی - مدیر عامل سازمان خبرگزاری جمهوری اسلامی(ایرنا) در محل این سازمان به امضا رسید.

رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران افزود: ایرنا به عنوان یک نهاد تولید کننده خبر و دغدغه‌مند که تمام وقایع و حوادث جامعه را رصد می کند می‌تواند نقش حائز اهمیتی در تولید منابع تاریخی داشته باشد.

وی یادآور شد: هم اکنون همه کسانی که در ساختار این نظام در حال فعالیت هستند توسط این خبرگزاری رصد می‌شوند و به نوعی زیر ذره بین قرار می‌گیرند که این امر به مرتفع ساختن خطاها کمک می‌کند.

بروجردی با تاکید بر شفاف‌سازی در انتقال اطلاعات این مهم را به عنوان یک اصل برشمرد و تصریح کرد: این امر دغدغه نسل امروز است که با انعقاد و عملیاتی کردن این تفاهم‌نامه می‌توان گامی موثر در این راستا برداشت.

در ادامه سید ضیا هاشمی که خود نیز عضو شورای عالی اسناد سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران است گفت: این شورا محفل ارزشمندی است زیرا اعضای ارزشمند و فرهیخته آن نسبت به فرهنگ و هویت این سرزمین دغدغه‌مند هستند.

وی به فعالیت گنجینه فرهنگی خبرگزاری ایرنا اشاره کرد و بیان داشت: تصویر و متن این خبرگزاری گنیجنه بزرگی بوده که اندک استفاده ای از آن صورت می‌گیرد و لازم ظرفیت‌های بهره‌مندی از این مهم نیز فراهم شود.

وی ابراز امیدواری کرد تا با تعامل و همکاری بیشتر دو مجموعه این ظرفیت‌ها و سرمایه‌ها ظهور و بروز یابند چون فقدان این مهم فرصت‌ها را از بین می‌برد.

بنا بر این گزارش، از مفاد این تفاهم نامه می توان به همکاری متقابل در برگزاری همایش­ها، نمایشگاه­ها ، کارگاه­ها و دوره­های آموزشی تخصصی، همکاری در راستای ساماندهی محتوایی، فنی واستاندارد سازی عکس­ها و نگاتیوهای آرشیو ایرنا وهمکاری در معرفی آثار مکتوب جهت ثبت در حافظه جهانی اشاره کرد.

مقرر شد در زمینه ایجاد کسب و کارهای نوین با هدف نوآوری، کار­آفرینی و خلق ارزش افزوده، فراهم کردن امکان آموزش­های تخصصی ضمن خدمت برای کارشناسان سازمان براساس موضوعات مورد توافق و فراهم کردن امکان پایش محیطی (نگهداری بهینه) مجموعه اسناد ، تصاویر و منابع آرشیوی ایرنا همکاری هایی صورت گیرد.

بر اساس این تفاهم نامه همکاری یک نسخه دیجیتالی از اسناد و مدارک مرتبط با ایرنا که در مخازن سازمان موجود است به خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران ارائه می شود.

همچنین در این جلسه، هانیه گرائیلی مدیرکل حوزه ریاست، روابط عمومی و امور بین الملل، علی زرافشان معاون اسناد، سمیه توحیدلو معاون پژوهش، برنامه‌ ریزی و فناوری سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، فریبرز خسروی معاون کتابخانه، غلامرضا ظریفیان رییس اندیشگاه سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران و نیز پدرام الوندی معاون خبرایرنا و ابوذر معتمدی سرپرست اداره کل اخبار چند رسانه ای حضور داشتند.

انتهای مطلب/