درخواست افراد با آسیب بینایی برای توجه ویژه به چاپ و نشر کتب بریل


تاریخ انتشار: ۱۳۹۸/۹/۱۲ - ۱۶:۵۳:۰
آخرین تاریخ بروزرسانی: ۱۳۹۸/۹/۱۲ - ۱۷:۱۳:۰
درخواست افراد با آسیب بینایی برای توجه ویژه به چاپ و نشر کتب بریل
جشنواره ملی کاما امید دارد در راستای «توجه به انتظارات به حق جامعه افراد با آسیب بینایی»، «کم کردن فاصله با شاخص‏ ها و استانداردهای جهانی» و «بهبود کمی و کیفی چاپ و نشر کتب بریل در ایران» اقدامات قابل ملاحظه‏ ای انجام شود.

به گزارش روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، اختتامیه نخستین جشنواره ملی «کاما »(کتاب افراد معلول ایران) چندی پیش با حضور مسئولان مربوطه در سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران برگزار شد. در همین راستا حسین عبدالملکی، سخنگوی کمیته داوران نشر بریل این جشنواره بیانیه ای صادر کرد که متن آن به شرح ذیل است:

بریل به عنوان خط اصلی نابینایان، تنها روش بی واسطه تأمین نیازهای اطلاعاتی این افراد و یکی از مهم‏ترین و اصلی ‏ترین شیوه‏ های دسترسی نابینایان به منابع اطلاعاتی از قبیل: کتاب، مجله، نشریه و... به حساب می ‏آید. ازاین ‏رو به سبب، اهمیت بالای بریل در زندگی افراد با آسیب بینایی، «جشنواره ملی کاما» بخشی را تحت عنوان «نشر بریل» به این موضوع بسیار مهم اختصاص داد تا ناشرین برتر در حوزه بریل را معرفی و تقدیر کند.

لذا، در طی فراخوانی از نهادها، مؤسسات و ناشرینی که در حوزه چاپ و نشر کتاب‏ های بریل فعال هستند، خواسته شد جهت شرکت در جشنواره، نمون ه‏ای از کتاب ‏های چاپ شده خود را برای ارزیابی و داوری به دبیرخانه جشنواره ارسال کنند.

پس از پایان زمان تعیین شده جهت ارسال آثار توسط ناشرین، در روز دوشنبه مورخ 27 آبان ماه سال جاری،  جلسه کمیته داوران نشر بریل در دفتر مرکزی انجمن نابینایان ایران و با حضور 8 تن از صاحب‏نظران و کارشناسان حوزه بریل برگزار شد.

در این جلسه سه ساعته، ابتدا آثار چند ناشری که کتاب‏ های خود را به دبیرخانه جشنواره ارسال کرده بودند، همراه با اطلاعات کلی مربوط به کارنامه هر ناشر، بررسی و ارزیابی شد. هر یک از حضار، نقاط ضعف و قوت کتاب‏ های بریل ارسال شده را طرح کرده، و بحث ‏های مفصلی در این زمینه صورت پذیرفت.

 قریب به اتفاق اعضای کمیته داوران در ارزیابی ‏های خود، بر این موضوع اتفاق نظر داشتند که هر یک از ناشرین به نوبه خود، برخی از شاخص‏ ها و استانداردهای مربوط به چاپ کتب بریل را مورد توجه قرار داده و برخی دیگر از شاخص‏ ها را لحاظ نکرده‏ اند و به‏ عبارتی، هیچ یک از ناشرین به ‏شکلی جامع، شاخص‏ های مورد انتظار در زمینه چاپ کتب بریل را رعایت نکرده ‏اند.

از سوی دیگر، ضمن اشاره به فاصله قابل ملاحظه چاپ و نشر بریل در ایران نسبت به استانداردها و شاخصه ‏های جهانی، به انحاء مختلف انتقاداتی نسبت به میزان و نحوه چاپ و توزیع کتب بریل در کشور طرح شد. و به کرات، به نارضایتی جامعه هدف در این زمینه اشاره شده و مورد تأیید تمامی اعضاء قرار گرفت.

لذا، کمیته داوران نشر بریل جشنواره ملی کاما، پس از رایزنی ‏ها و مباحثات فراوان، به اتفاق آرا مقرر کرد که: «جهت پاسداشت و نشان دادن توجه ویژه جشنواره به زحمات و تلاش ‏های انجام شده در حوزه چاپ و نشر کتب بریل» از یکسو و «اعلام وجود انتقادات جدی نسبت به میزان، کیفیت و نحوه بریل نمودن کتب»، «نبود خط مشی واحد»، «وجود فاصله بسیار با استانداردهای جهانی» و «عدم حساسیت و توجه کافی نهادهای ذی‏ربط به این حوزه» از سوی دیگر، ضمن عدم اعلام ناشر برگزیده، از دو نهاد و مؤسسه تأثیرگذار در حوزه نشر بریل (سازمان بهزیستی به واسطه مرکز نابینایان رودکی و نهاد کتابخانه های عمومی کشور به خاطر چاپ و نشر کتب بریل در مرکز نابینایان تبریز و قم) تقدیر کند.

جشنواره ملی کاما امید دارد که این دو مؤسسه و سایر نهادها، مؤسسات و ناشرین فعال یا مرتبط با حوزه چاپ و نشر کتب بریل، در راستای «توجه به انتظارات به حق جامعه هدف (جامعه افراد با آسیب بینایی) در این زمینه»، «کم کردن فاصله با شاخص ‏ها و استانداردهای جهانی»، «بهبود کمی و کیفی چاپ و نشر کتب بریل در ایران»، «ایجاد و کاربست حمایت‏ های لازم در این زمینه»، «توجه ویژه نهادهای ذی‏ربط به این حوزه» و «تدوین شاخص‏ های مدون، جامع و واحد در زمینه چاپ و نشر کتب بریل و نحوه آن»، اقدامات قابل ملاحظه ‏ای انجام داده و گام ‏های عملی لازم را بردارند.

سازمان اسناد و کتابخانه ملی هم راستا با روندها و فعالیت های جهانی و به عنوان یک سازمان پیشگام جشنواره ملی بریلفا را در 26 آذرماه سال جاری برگزار می کند که در آن جشنواره مباحث مربوط به بریل به شکلی مبسوط و علمی بررسی می کند.

گفتنی است، این جشنواره با شعار شهروند معلول، جامعه فراگیر، چندی پیش با حضور اشرف بروجردی، رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، محسن جوادی، معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، علیرضا مختارپور، دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، نیکنام حسینی‌پور، مدیرعامل موسسه خانه کتاب، علی‌اکبر جمالی، رئیس هیات مدیره و مدیرعامل انجمن نابینایان کشور، منصور برجیان، مدیرعامل انجمن علمی و آفرینش‌های هنری معلولان ایران، منصور شادکام، قائم‌مقام انجمن نابینایان کشور و دبیر اجرایی جشنواره کاما، در تالار قلم مرکز همایش‌های بین‌المللی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران برگزار شد.

انتهای مطلب/