بروجردی: صداهای به جامانده از شهدا ثبت آرشیوی شود


تاریخ انتشار: ۱۳۹۸/۹/۱۱ - ۱۰:۲۱:۰
آخرین تاریخ بروزرسانی: ۱۳۹۸/۹/۱۱ - ۱۴:۵۴:۵۹
بروجردی: صداهای به جامانده از شهدا ثبت آرشیوی شود
رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران در قالب پیشنهادی به بنیاد شهید و امور ایثارگران برای ثبت آرشیو دیداری و شنیداری نوارکاست‌های شهدا گفت: در حوزه تاریخ شفاهی نیز باید استانداردهای این کار رعایت شود.

به گزارش روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، اشرف بروجردی در مراسم رونمایی تعدادی از کتابهای تاریخ شفاهی شهدا در موزه شهدا که با حضور سید عباس موسوی - سخنگوی وزارت امور خارجه برگزارشد، به تشریح ثبت آرشیوهای دیداری و شنیداری شهدا پرداخت.

وی در شروع سخنرانی خود عنوان کرد: نگارش تراوش اندیشه‌ها و ذهنیات، یک سرمایه فرهنگی برای آیندگان به حساب می‌آید، بطوریکه در روایات نیز داریم که «قلم اندیشمندان و عالمان برتر از خون شهیدان است».

بروجردی ادامه داد: این مجموعه (موزه شهدا) نیز در سایه کسب معرفت برای یادآوری و بازخوانی نوشته‌های شهیدان برای محافظت از این اسناد حرکت می‌کند که قدم‌ مبارکی است.

وی تصریح کرد: همچنین طی صحبت‌هایی، متوجه شدم که این مجموعه - به دیجیتالی کردن اسناد نیز اقدام کرده است؛ به هرحال اسناد شهدا سرمایه ای هستند که به‌راحتی به دست نمی‌آید و چون سرمایه عظیمی است بنیاد شهید نیز تلاش می‌کند آنها را حفظ کند تا برای آیندگان جمع آوری شود و به‌عنوان یک پشتوانه فرهنگی برای نسلی که آرام آرام نسبت به فرهنگ ایثار و شهادت و از خودگذشتگی بیگانه می‌شود باقی بماند.

بروجردی ادامه داد: امیدوارم این گام‌ها برای حفظ و نگهداری نوشته‌های شهدا در قالب یادداشت و وصیت‌نامه، در این مجموعه با قوت بیشتری حفظ شود.

رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، درادامه عنوان کرد: بخش دیگری که در حوزه دیداری و شنیداری مشهود است در زمینه نوارهای کاست شهدا است و چنین نوارهایی از شهدا به تعداد قابل توجه ای در خانه‌ها و برخی مخازن موزه‌ها به صورت راکد وجود دارد.

بروجردی تصریح کرد: باید این نوارکاست‌ها با استفاده از تکنولوژی های جدید به‌روز شود و بهتر است بنیاد شهید نیز این اقدام را انجام دهد.

وی ادامه داد: در این زمینه نیز سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، از مدتها قبل تلاش کرده است تا میلیون ها سند موجود خود را دیجیتالی کند. در این راستا با همکاری یونسکو که سازمانی جهانی در حوزه فرهنگ است در قالب کمیته حافظه جهانی که مقر آن نیز در کتابخانه ملی است، یک گروه دیداری و شنیداری فعالیت می‌کند که ثبت و آرشیو اسناد دیداری و شنیداری را بازخوانی و بررسی می‌کند.

بروجردی همچنین با اشاره به انعقاد تفاهمنامه با هلال احمر گفت: چندی قبل پرونده‌ها و اسناد مفقودین و اسرا به سازمان اسناد و کتابخانه ملی تحویل داده شد تا مورد پایش قرار گیرد.

وی درادامه به نکته ای دیگری نیز پرداخت و افزود: نکته بعدی درباره موضوع تاریخ شفاهی است که امروز همه در این زمینه حساسیت نیز پیدا کرده اند ولی باید استاندارد آن رعایت شود، در این حوزه نیز سازمان اسناد و کتابخانه ملی به تهیه تاریخ شفاهی 700 شخصیت که برخی نیز از شهدا هستند اقدام کرده است و این روند با پرداختن به تاریخ شفاهی چهره‌های دیگر ادامه دارد.

بروجردی دراین باره ادامه داد: اگر بنیاد شهید در تهیه تاریخ شفاهی از زبان بازماندگان شهدا اقدام بیشتری کند یک خدمت برای اصحاب فرهنگ به حساب می‌آید. به هرحال امرفرهنگی امریست ماندگار که به سختی به‌دست می‌آید تا به تدریج بتوان باعث تغییر یک رفتار و یا تثبیت یک اندیشه در مغزها شود.

وی در تشریح اهمیت حوزه فرهنگ در گذر تاریخ ایران عنوان کرد: افتخارات مفاخر ایران به‌مانند ابن سینا، سعدی، فردوسی، حافظ، مولانا و ... که متاسفانه برخی از این چهره‌ها نیز در حال مصادره شدن هستند باید به نسل جوان به عنوان ریشه‌های فرهنگی برای افزایش خودباروری آنان بیشتر معرفی شود تا نسل جوان درصدد زندگی و رشد در دیگر سرزمین‌ها نباشد.

رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران تصریح کرد: باید به نسل جوان امروز یادآوری کرد که دارای ریشه و اصالت عارفانه، عالمانه و فکر و فرهنگ است، و ما به‌عنوان یک جامعه اسلامی و ایرانی، به‌هر دو خصیصه ایرانی بودن و مسلمان بودنمان افتخار می‌کنیم.

بروجردی با اشاره به شعر «کربلا در کربلا می‌ماند اگر زینب نبود» به تاثیرگذاری پیام‌آوری حضرت زینب (س) برای گم نشدن عاشورا در تاریخ تاکید کرد و گفت: این پیام‌ها امروز در قالب شعر، موسیقی، نوشته، کتاب، مباحثات و گپ‌وگفت‌ها باید برای نسل امروز فراهم شود تا نسل جدید به گذشته و هویت فرهنگی، معرفتی و علمی کشور خود افتخار کند.

انتهای مطلب/