کتاب در سبد مصرفی خانوارهای ایرانی جایگاه کمرنگی دارد


تاریخ انتشار: ۱۳۹۸/۸/۸ - ۱۹:۱۹:۰
آخرین تاریخ بروزرسانی: ۱۳۹۸/۸/۱۱ - ۱۴:۳۴:۵۴
کتاب در سبد مصرفی خانوارهای ایرانی جایگاه کمرنگی دارد
مشاور فرهنگی رئیس جمهوری گفت: کتاب در سبد مصرفی خانوارها جایگاه کمرنگی دارد که باید با کارهای فرهنگی رتبه مطالعه ارتقا یابد.

«اشرف بروجردی» در آیین افتتاح دهمین نمایشگاه کتاب استان مرکزی در مصلی بیت المقدس اراک، افزود: کاربرد  دیپلماسی فرهنگی کارآتر از دیپلماسی سیاسی است زیرا این نوع دیپلماسی به گستره اندیشه بشری است.

وی بیان کرد: تکامل بشری در سایه کسب دانش رخ داده و این مهم در آیات الهی، سیره پیامبر(ص) و ائمه اطهار (ع) نیز تاکید شده است.

رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی جمهوری اسلامی ادامه داد: خواندن و نوشتن در فرهنگ اسلام ارزش محسوب می‌شود و همه وظیفه دارند تجارب دانشی خود را به نسل‌های بعدی منتقل کنند.

بروجردی تصریح کرد: توسعه کتابخوانی در جامعه پیشنیازهایی دارد که کاهش هزینه‌ها و دسترسی آسان مردم به کتاب از جمله آن است.

وی گفت: مدرسه نقش مهمی در توسعه فرهنگ‌کتاب‌خوانی دارد اما، نقش اصلی بر عهده پدر و مادران ایران اسلامی است که عادت به مطالعه را از سنین پایین نهادینه کنند.

مشاور فرهنگی رئیس‌جمهوری عنوان کرد: برگزاری نمایشگاه کتاب فرصت مناسبی برای توسعه فرهنگ کتاب‌خوانی است و جامعه امروز به‌شدت به این رفتار نیاز دارد.

بروجردی بیان کرد: کتاب کالای مادی نیست بلکه کالای فکری تولید شده است که باید بازنشر داده شود.

وی گفت: نمایشگاه‌های کتاب حاصل اندیشه‌های تراوش یافته است و برای توسعه فرهنگ مطالعه باید کتاب خرید.

رئیس سازمان اسناد و کتابخانه‌های ملی جمهوری اسلامی افزود: توسعه فرهنگ کتاب و کتاب‌خوانی افق‌های نو را به روی افراد می‌گشاید و بسیاری از خشونت‌های بین فردی و آسیب‌های اجتماعی را کاهش می دهد.

نمایشگاه کتاب از هشتم تا ۱۳ آبان‌ماه در مصلی بیت‌المقدس اراک دایر است.

منبع :ایرنا