تعداد اسناد در اختیار دستگاه‌های کشور برآورد می‌شود


تاریخ انتشار: ۱۳۹۸/۷/۲۰ - ۱۱:۵:۰
آخرین تاریخ بروزرسانی: ۱۳۹۸/۷/۲۰ - ۱۲:۵۳:۳۸
تعداد اسناد در اختیار دستگاه‌های کشور برآورد می‌شود
رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران از برآورد و گزارش تعداد و میزان اسناد در اختیار دستگاه‌های کشور خبر داد.

به گزارش روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، اشرف بروجردی در جلسه صبح شنبه (20 مهر) شورای اسناد که در ساختمان آرشیو ملی ایران برگزار شد، اظهار کرد: دولت تصمیم گرفته است همه اسناد دفاع مقدس در یک جا جمع آوری شود که تحویل اسناد جمعیت هلال احمر نیز یک بخشی از این طرح بود.

بروجردی گفت: در این راستا با بنياد شهيد و امور ايثارگران هم برای تحویل اسنادشان صحبت شده است ولی هنوز متقاعد نشدند که کدام بخش از اسنادشان را تحویل سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران دهند.

وی ادامه داد: همچنین برای بهینه سازی فعالیت‌ها در حوزه اسناد، همکاران آرشیو ملی طی آموزش دو هفته‌ای در پروژه بهبود فرایندها به روش کایزن شرکت کردند.

رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، افزود: در جلسه‌ای نیز قرار است گزارشی تهیه کنیم مبنی بر اینکه در دستگاه‌های کشور چه تعداد اسناد وجود دارد و در این نهادها نگهداری می‌شود.

زرافشان: عمده اسناد تحویلی به سازمان اسناد و کتابخانه ملی نیاز به مرمت دارند

در ادامه نشست شورای اسناد، علی زرافشان –  معاون اسناد سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران نیز به تشریح تحویل و فرآهم آوری اسناد از طرف سازمان‌های برنامه و بودجه، جمعیت هلال احمر، شرکت توانیر، بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس، شرکت نفت و مهندسی، جهاد سازندگی و اسناد مالی نهاد ریاست جمهوری اشاره کرد.

وی در این باره گفت: این اسناد تحویل و در مخازن سازمان قرار گرفته است. متاسفانه روش نگهداری اسناد تحویلی در دستگاه‌های مربوطه مناسب نبوده و بخش عمده‌ای از این اسناد نیاز به مرمت دارند.

بررسی و ارزشیابی اسناد هفت استان درگیر در جنگ 8 ساله

جلال طاهری - مدیرکل فراهم‌آوری و ارزشیابی اسناد سازمان نیز در این نشست به تشریح بررسی و ارزشیابی اسناد هفت استان درگیر در جنگ 8 ساله پرداخت و گفت: به طور مثال با آموزش 400 نفر در هرمزگان – سعی برآن است تا در بازه زمانی دهه فجر امسال اسناد مربوط به دفاع مقدس هرمزگان جمع آوری شود.

ارزشیابی 140میلیون برگ اسناد انتقالی درنیمه دوم سال 98/کاهش زمان خدمات به پژوهشگران از 10 روز به یک روز

بابک زنده دل نوبری- مدیرکل برنامه ریزی و نظارت سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران نیز در این نشست به تشریح پروژه بهبود فرایندها به روش کایزن پرداخت و افزود: دو هدف مهم این پروژه در روند پیش رو – ارزشیابی 140 میلیون برگ اسناد انتقالی تا نیمه دوم سال 98 و کاهش زمان ارائه خدمات به پژوهشگران از 10 روز به یک روز است.

همچنین در نشست شورای اسناد، مهدی حجت و سید ضیاء هاشمی و دیگر اعضای شورای اسناد ملی سازمان اسناد و کتابخانه ملی جمهوری اسلامی ایران نیز در طول جلسه با بررسی مباحث اسنادی و ارائه نظرات کارشناسی خود به تشریح موضوعات و ارائه پیشنهادات و راهکارهای مربوطه پرداختند.

انتهای مطلب/