ایران 10اثر مکتوب در حافظه جهانی دارد


تاریخ انتشار: ۱۳۹۸/۷/۲۰ - ۱۰:۴:۰
آخرین تاریخ بروزرسانی: ۱۳۹۸/۷/۲۰ - ۱۳:۱۶:۱۸
ایران 10اثر مکتوب در حافظه جهانی دارد
رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران یکی از وظایف سازمان را ثبت آثار در حافظه جهانی یونسکو اعلام کرد و گفت: تا کنون تعداد 10 اثر مکتوب را در حافظه جهانی ثبت کرده‌ایم.

به گزارش سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، اشرف بروجردی در گفت و گو با ایرنا اظهار کرد: برنامه حافظه جهانی یکی از برنامه های یونسکو در حفاظت از آثار و میراث مستند است و زمینه ماندگاری آثار را فراهم می کند و در این راستا ما چند نمونه ثبت جهانی از جمله وقف نامه ربع رشیدی را داریم که در کتابخانه مرکزی تبریز نگهداری می شود.

وی با بیان اینکه در زمان حاضر نیز بر روی نقشه فرش ایران به منظور ثبت جهانی کار می‌کنیم؛ افزود: یکی دیگر از آثار در دست ثبت مان مثنوی مولاناست که مدعیانی پیدا شده که یکی از آنها افغانستان به دلیل تولد مولانا در بلخ و دیگری ترکیه به دلیل مدفن مولانا است که برای ثبت این اثر، یونسکو از ما خواست که دو کشور دیگر را راضی کنیم تا به عنوان میراث مشترک سه کشور ثبت شود.

بروجردی با بیان اینکه امسال ۴ میلیارد تومان برای خرید کتاب در نظر گرفته‌ایم، افزود: هم اکنون به دلیل تحریم‌ها دستمان برای خرید کتب خطی باز نیست، اما قیمت‌گذاری برای خرید در سال های بعد انجام می‌شود و سازمان برنامه و بودجه نیز در این راستا اوراق به ما ارائه می‌دهد، مردم نیز نسبت به این مسئله رویکرد خوبی نشان می‌دهند.

وی اظهار کرد: رئیس جمهوری برای خرید کتاب و تجهیزات خیلی همت گماشتند به طوری که ۲۰ میلیارد تومان در سال ۹۶ برای خرید مجموعه خطی محدث قمی اختصاص دادند و خیلی از منابع دیگر را از اشخاص خریداری کردیم.

بروجردی از تجهیز و تکمیل ساختمان آرشیو به سیستم اطفاء حریق طی دو سال گذشته خبر داد و گفت: با هزینه هفت میلیارد تومان تجهیزات اطفاء حریق در مرکز آرشیو نصب شد.

وی یکی دیگر از کارکردهای سازمان اسناد ملی را دیجیتالی کردن منابع عنوان کرد و گفت: در کشورهای پیشرفته هم همه منابع دیجیتال نمی‌شوند اما حدود ۱۵ درصد منابع از مجموع بالای ۹۰ میلیون برگ سند را دیجیتالی کردیم.

بروجردی در رابطه با کتاب‌های خطی نیز با بیان اینکه ۴۰ هزار جلد کتاب خطی داریم، اعلام کرد: تمام این کتاب های خطی اسکن شده و بر روی سایت قرار داده شده اند.

بر اساس این گزارش، تاکنون 10اثر شامل شاهنامه‌ بایسنقری، وقف‌نامه‌ رشیدی، مجموعه‌ اسناد اداری آستان قدس رضوی در دوره صفوبه، التفهیم ابوریحان بیرونی، پنج گنج نظامی گنجوی، کلیات سعدی، مسالک الممالک،ذخیره خوارزم شاهی، جامع التواریخ، مجموعه برگزیده نقشه های تاریخی دوره قاجار از کشورمان در فهرست حافظه جهانی به ثبت رسیده اند.

کمیته ملی حافظه جهانی از سال ۱۳۸۴ به عنوان زیرشاخه‌ای از کمیسیون ملی یونسکو تشکیل شده است و هدف آن اجرای اهداف برنامه حافظه جهانی The Memory of the World یونسکو است که در سال ۱۹۹۲، مبتنی بر شناسایی، آگاه سازی و دسترس پذیر کردن میراث مستند کشورها شکل گرفته است.

 انتهای مطلب/

منبع: خبرگزاری ایرنا