تمام دستگاه‌ها باید اسنادشان را به مرکز اسناد ملی تحویل دهند


تاریخ انتشار: ۱۳۹۸/۷/۲۰ - ۸:۵۵:۰
آخرین تاریخ بروزرسانی: ۱۳۹۸/۷/۲۰ - ۹:۵:۹
تمام دستگاه‌ها باید اسنادشان را به مرکز اسناد ملی تحویل دهند
رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران با اشاره به اهمیت حفظ اسناد و انتقال آن به نسل‌های آینده گفت: طبق قانون و مصوبه دولت تمام دستگاه‌ها باید اسنادشان را به مرکز اسناد ملی تحویل دهند.

به گزارش روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، به نقل از خبرگزاری ایرنا اشرف بروجردی در مراسم معارفه رییس جدید مرکز اسناد شمال غرب کشور در تبریز اظهار کرد: یکی از نقص های دستگاه‌های اجرایی این است که آنچه در اختیار دارند را ملک مطلق خودشان می‌دانند و در واقع این رویکردی آسیب رسان است.

وی با بیان اینکه مرکزی به نام اسناد ملی ایجاد شده که وظیفه اش حفظ و حراست از اسناد قدیمی و گرانبهاست، افزود: همه اسناد باید به آرشیو ملی واگذار شود و اگر دقت کنیم کمتر دچار حادثه می شویم.

وی با تاکید بر نگهداری درست و اصولی اسناد در مرکز اسناد ملی و مجهز بودن این مکان به آخرین استانداردهای نگهداری اسناد گفت: اواخر خرداد سال گذشته اسناد وزارت نیرو طعمه حریق شد و این خطری است که بیخ گوش همه دستگاه‌هاست.

بروجردی خاطرنشان کرد: سازمان اسناد ملی دارای ۱۲ شعبه منطقه ای است که یکی از آنها شمال غرب کشور و شامل سه استان آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی و اردبیل است و برای حفظ و حراست از این اسناد تمام دست‌ اندرکاران باید دست در دست هم بدهند.

رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران با اشاره به کمبود فضای مرکز اسناد ملی شمال غرب کشور در تبریز گفت: این مرکز مسئولیت خطیری در جمع آوری و حفاظت اسناد ملی سه استان دارد و مسئولان استان باید تدبیری بیندیشند تا فضای استاندارد برای نگهداری اسناد ملی در استان ایجاد شود.

استاندار آذربایجان شرقی نیز در این نشست با اشاره به نقش و اهمیت مرکز اسناد ملی شمال‌غرب کشور در استان گفت: اسنادی که در این مجموعه نگهداری می‌شود جزو اسناد با ارزش و گران قیمت به شمار می‌رود و باید محل مناسبی برای این اسناد در نظر گرفته شود تا مردم به خصوص پژوهشگران بتوانند به راحتی به این اسناد دسترسی داشته باشند.
محمدرضا پورمحمدی با بیان اینکه خیلی از اسناد معتبر و قدیمی اعم از اسناد زمین و ملک و قراردادها در دست افراد عادی و شهروندان است، انتقال این اسناد به مرکز اسناد شمال غرب کشور را خواستار شد.

استاندار آذربایجان شرقی با اشاره به نقش و اهمیت مرکز اسناد ملی شمال‌غرب کشور گفت: اسنادی که در این مجموعه نگهداری می شوند خیلی با ارزش تر از اسنادی هستند که در بانک ها نگهداری می شود چون علاوه بر ارزش مادی ارزش معنوی این اسناد نیز بسیار بالاست و در واقع این اسناد تاریخی هویت ما هستند.

محمدحسین آل‌هاشم رئیس پیشین مرکز اسناد شمال غرب کشور نیز از تحویل مرکز پیش آرشیو هزار متری ضد زلزله برای این مرکز خبر داد و گفت: با این مرکز مشکل پیش آرشیو برای همیشه حل شد.

وی افزود: ایجاد آرشیو دوم در قسمت ضلع غربی نیز یکی از کارکردهای ماست و هم اکنون برای نگهداشتن اسناد مشکلی نداریم.

غلامعلی پاشازاده رئیس جدید این مرکز نیز با بیان اینکه اسناد ملی حافظه تاریخی ما هستند و باید در اختیار اهل تحقیق قرار گیرند، گفت: برای صیانت از اسناد هرچند فضا کم است اما کار سازمانی خوبی انجام شده است.

وی افزود: چندین میلیون برگ سند را باید سازماندهی کنیم و بتوانیم با سازمان های دیگر نیز ارتباط برقرار کرده و با نهادهای مردمی و دولتی نیز همکاری کنیم.

پاشازاده تاکید کرد: اسنادی که به عنوان گنجینه در دست خانواده است باید آنها را جذب کرده و به این مرکز انتقال دهیم همچنین ارتباط بین مرکز و مراکز تحقیقاتی باید برقرار شود و پای دانشجویان را به این مراکز باید باز کنیم.

در این جلسه غلامعلی پاشازاده به عنوان رییس جدید مرکز اسناد و کتابخانه ملی شمال غرب کشور معرفی و از خدمات محمدحسین آل هاشم قدردانی شد.

انتهای مطلب/

منبع: خبرگزاری ایرنا