تمدید نخستین دوره جشنواره ملی خط بریل فارسی (بریلفا) در کتابخانه ملی


تاریخ انتشار: ۱۳۹۸/۷/۲ - ۱۲:۴۹:۰
آخرین تاریخ بروزرسانی: ۱۳۹۸/۷/۳ - ۱۷:۴۷:۳۴
تمدید نخستین دوره جشنواره ملی خط بریل فارسی (بریلفا) در کتابخانه ملی
مهلت ارسال آثار برای نخستین دوره جشنواره ملی خط بریل فارسی (بریلفا) در کتابخانه ملی ایران تمدید شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران،‌ مهلت ارسال آثار به نخستین دوره جشنواره ملی خط بریل فارسی (بریلفا) به سبب تماس‏ها و پیگیری‏های متعدد افراد و نهادهای فعال در زمینه بریل و نیز ان جی اوها و نهادهای مرتبط با افراد با آسیب بینایی با سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران تمدید شد.

همچنین با توجه به گسترش و افزودن بخش‏های جدید به جشنواره، عنوان آن از «نخستین دوره جشنواره ملی مقاله نویسی نابینایان ایران به بریل (منابر)» به «نخستین دوره جشنواره ملی خط بریل فارسی (بریلفا)» تغییر یافت.

بر این اساس علاقمندان می‏توانند تا تاریخ 30 آبان ماه سال 1398 آثار خود را در چهار بخش: مقاله نویسی به بریل؛ دستاوردها و فعالیت‏های مؤثر در زمینه بریل؛ پژوهش در حوزه بریل؛ ایده‏های خلاقانه در زمینه بریل؛  برای دبیرخانه جشنواره ارسال کند.

جشنواره خط بریل فارسی (بریلفا)، رخدادی ملی برای بررسی و ارزیابی جایگاه کنونی بریل فارسی و فرصتی برای ترسیم آینده ی بهتر این خط است.

براین اساس پروژه «کاربرد جهانی بریل» با مشارکت کتابخانه کنگره و یونسکو، پروژه «مشاوره بین المللی بریل انگلیسی» و پروژه «مشارکتی بریل-کامپیوتر و جداول ورودی و خروجی آن (لیب لویی)» با حضور فعال کتابخانه ملی سوئیس و... از جمله اقدامات این حوزه در سطح جهانی است که در این راستا، به سبب مشکلات فراوان خط بریل فارسی، کتابخانه ملی ایران نیز هم راستا با فعالیت‏های جهانی و با نظرداشت مشکلات و مسائل مختص بریل فارسی از سال 1394، مجموعه اقداماتی را در این زمینه، سامان داده است.

جشنواره ملی «خط بریل فارسی (بریلفا)» نیز در تداوم فعالیت‏ها و هم راستای با فعالیت‏های جهانی و با تکیه بر شناخت ظرفیت‏های بریل فارسی، و حفظ و گسترش آن شکل یافته است.

بخش مقاله نویسی ویژه نابینایان بوده و شرکت در سایر بخش‏ها برای عموم آزاد است.

شیوه نامه این جشنواره متعاقبا اعلام خواهد شد. 

علاقه مندان می‌توانند برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره 81622885-021 و یا پست الکترونیکی: Brlfa@nlai.ir ارتباط برقرار کنند.

آدرس پستی جشنواره نیز بزرگراه حقانی، غرب به شرق، بعد از مترو حقانی، بلوار کتابخانه ملی، ساختمان کتابخانه ملی، دبیرخانه حوزه ریاست، جشنواره ملی (بریلفا) و کدپستی: 1538633311است.

انتهای مطلب/