نقد و بررسی کتابی با الگوگیری از حضور زنان در جامعه


تاریخ انتشار: ۱۳۹۸/۶/۲۳ - ۱۴:۵۳:۰
آخرین تاریخ بروزرسانی: ۱۳۹۸/۶/۲۳ - ۱۵:۴۸:۲۰
نقد و بررسی کتابی با الگوگیری از حضور زنان در جامعه
نویسنده کتاب «تاملی بر نقش اسلام در ارتباطات و توسعه با تاکید بر نقش ارتباطی زنان در جامعه»گفت: الگوی این کتاب مبتنی بر حضور زنان در جامعه بوده است.

به گزارش روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، جلسه نقد و بررسی کتاب«تاملی بر نقش اسلام در ارتباطات و توسعه با تاکید بر نقش ارتباطی زنان در جامعه»به همت گروه پژوهش‌های اسلام شناسی و ایران شناسی سازمان اسناد و کتابخانه ملی در سالن اندیشگاه برگزار شد.

 در این جلسه تخصصی دکتر داود آقارفیعی به عنوان نویسنده کتاب و دکتر حبیب اله عظیمی، دکتر رضا خانی پور و دکتر بهاره نصیری به عنوان منتقدین کتاب به ایراد سخنرانی پرداختند. 

در ابتدای مراسم آقارفیعی، در بیان ویژگی ها و اهمیت نگارش این کتاب گفت: از اواسط دهه هفتاد که در درس «ارتباطات بین الملل» مسائل مربوط به توسعه از طریق ارتباطات مطرح و متون اندکی در این زمینه به زبان فارسی موجود بود و اگرچه که تاکنون کتاب‌ها و ویژه نامه های زیادی در این باب نگاشته شده و تحقیقات مهمی نیز در این زمینه به انجام رسیده است اما جای متنی مرتبط با مباحث ارتباطات و توسعه با رویکرد اسلامی خالی بود. لذا از لحاظ فکری، این کتاب در چارچوب جهان بینی توحیدی قرار دارد و با جهان بینی تجربی و فلسفی نیز قرابت هایی دارد.

آقارفیعی ادامه داد: الگوی این کتاب مبتنی بر حضور زنان در جامعه بوده و اکنون که وسایل ارتباط جمعی مانند کانال های تلگرامی و امثالهم به گسترش ارتباطات میان فردی پرداخته اند، این ارتباطات میان فردی بیشتر با محوریت زنان در نظر گرفته شده است.

وی در همین رابطه تصریح کرد: بنابر گزارش های مجامع بین المللی با توسعه روزافزون فناوری های ارتباطی و اطلاعاتی، آینده درخشانی در حیطه حرفه ای بانوان وجود دارد.

به گفته آقارفیعی، متاسفانه در کشور ما علی رغم حضور زنان آن چنان که بایسته است از توانمندی های زنان استفاده نمی شود لذا نیاز است ما رویکرد جدیدی نسبت به این مسأله داشته باشیم و البته این حضور باید همه جانبه، مؤثر و با حفظ حریم و رعایت اعتدال در ارتباطات باشد. 

در ادامه حبیب الله عظیمی، از نگارش کتابی با چنین موضوعی ابراز خشنودی کرد اما جای بحث عقلانیت و تعقل را در آن خالی دانست و بیان داشت: در اسلام بحث عقلانیت یکی از بحث های محوری است که آیات و احادیث فراوانی در این زمینه وجود دارد.

وی ادامه داد: ارزش و قیمت هر انسانی با ملاک عقل محک زده می شود. در مبانی دین، عقلانیت و خردورزی یکی از بحث های اساسی است که همراه شدن این بحث با بحث ارتباطات و توسعه می‌توانست بهتر نمود یابد.

در بخش دیگر این نشست، بهاره نصیری گفت: بلافاصله پس از جنگ جهانی دوم در زمینه توسعه با انبوهی از نظریات مواجه شدیم که بیشتر در جهت توصیف و تبیین و ارائه راهکار از جانب بلوک سرمایه داری برای کشورهای جهان سوم بود و از طرفی علم توسعه هم به عنوان یکی از علوم فرعی علوم اجتماعی به شکل انباشتی در حال گسترش بود.

وی گفت: وجه تمایز این کتاب آن است که به بررسی نقش زنان بهتر پرداخته شده و نویسنده به نحوی منظم و سیستماتیک به چهار کلید واژه «اسلام، توسعه، ارتباطات و زنان» پرداخته و نقشه جامعی در انتها ارائه کرده است.

نصیری تاکید کرد: می توان گفت دوران نظریه های عام و فراگیر به سر رسیده و اکنون زمان آن است که ما به خرده تئوری هایی که ناظر به موارد مشخص هستند بپردازیم؛ این کتاب نتیجه گیری را به خوبی ارائه کرده و تصویری تقریبا کامل در انتهای فصل نشان داده است.

در ادامه رضا خانی پور، با توجه به ایام سوگواری سالار شهیدان به حدیثی مرتبط با  مفهوم توسعه از امام حسین (ع)  اشاره کرد که حضرت می فرماید: نیازهای مردم به سوی شما، نعمت های خدا بر شما است و پاسخگوئی به این نیازها موجب رشد و توسعه انسان و جامعه می شود.

وی اضافه کرد: انتخاب موضوع این کتاب یکی از موضوعات حیاتی و مهم است که به فلسفه وجودی ما هم اشاره می کند به اینکه زندگی کوتاه دنیوی، زمینه رسیدن به تکامل و توسعه است.

به گفته وی؛ یکی از هسته های اصلی این کتاب در مورد توسعه در اسلام است که البته خیلی کم به آن پرداخته شده است. در این کتاب به بحث زنان و تاکیدهای قرآنی در مورد آنها  به خوبی اشاره شده از جمله آیاتی که درباره کارآفرینی بانوان است به عنوان نمونه آیه ۳۲ سوره نساء «لِلرِّجالِ نَصِيبٌ مِمَّا اكْتَسَبُوا وَ لِلنِّساءِ نَصِيبٌ مِمَّا اكْتَسَبْنَ» آنچه زنان برای خودشان کسب می کنند متعلق به خودشان و مردان نیز آنچه کسب می کنند برای خودشان است؛  درحالی‎‎که متاسفانه در جامعه کنونی آن‌طور که باید و شاید به این آیه عمل نمی شود.

انتهای مطلب/