شعر عاشورایی از همان روز عاشورا آغاز شد


تاریخ انتشار: ۱۳۹۸/۶/۱۷ - ۱۴:۱۲:۰
آخرین تاریخ بروزرسانی: ۱۳۹۸/۶/۱۷ - ۱۵:۱۱:۲۹
شعر عاشورایی از همان روز عاشورا آغاز شد
مشاور عالی رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران با بیان اینکه در کربلا رجزهای شورانگیز در نبردهای تن به تن صحنه آرایی‌های برجسته‌ای را شکل داده است، گفت: اگر رجزهای عاشورایی خوانده شود مشخص می‌شود شعر عاشورایی از همان روز عاشورا آغاز شده و رزمندگان این امر را آموزش داده‌اند.

به گزارش روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، مراسم قرائت زیارت عاشورا و سوگواری اباعبدالله حسین(ع) همزمان با دهه اول ماه محرم الحرام در سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران برگزار شد.

طی این مراسم ضمن سخنرانی حجج اسلام ناصر نقویان و محمدرضا نوراللهیان در باب حماسه حسینی به عزاداری سید و سالارشهیدان نیز پرداخته شد.

حجت‌الاسلام نوراللهیان در هشتمین روز از ماه محرم در تشریح جزئیات حماسه عاشورا، گفت: در حماسه حسینی موضوعی است که آن‌طور که باید به آن پرداخته نشده و آن مربوط به رجزخوانی می شود.

وی تصریح کرد: در این میان، رشادت‌ها، وداع با خویشان و نزدیکان به خصوص مادر و پدر، خطبه‌ها و سخنرانی‌ها به عنوان نقش‌های گوناگونی بودند که کربلا را ماندگار کردند اما رجزخوانی یکی از زیباترین آنهاست که کمتر مورد توجه قرار گرفته است.

حجت الاسلام نوراللهیان در تشریح رجز با بیان اینکه رجزها سخنانی هستند که در شناسایی خود و جبهه دشمن کار یک رسانه بزرگ را انجام می‌دهند، گفت: رجز آن شعرهایی است که رزمنده زمانی که سوار اسب می‌شود به صورت حماسی، خود و اهداف خود را در میدان جنگ معرفی می‌کند، اما فرصت کم است و باید در یک یا دو مصرع بسیار دقیق واژه‌ها را بیان کند.

وی با بیان اینکه جبهه خودی با عبارات سنگین تقویت می‌شود، یادآور شد: توان روحی لشکر با نوع این رجزها تضعیف می‌شود. این رسم قهرمانی گذشته بوده شعرهایی که بسیار کوتاه است به عنوان رجز خوانده می شوند، حفظ آبرو و نام برای قهرمان بسیار اهمیت دارد.

وی ضمن تاکید بر اینکه رزمنده باید در میدان، با کلامش بدرخشد، ادامه داد: در کربلا رجزهای شورانگیز در نبردهای تن به تن صحنه آرایی‌های هیجان‌انگیز و برجسته‌ای را شکل داده است. اگر رجزهای عاشورایی خوانده شود مشخص می‌شود شعر عاشورایی از همان روز عاشورا آغاز شده و رزمندگان این امر را آموزش داده‌اند.

حجت الاسلام نوراللهیان ضمن ابراز تاسف از شعرها و نوحه خوانی‌های مبتذل در ایام محرم، اضافه کرد: گاهی نوحه خوانی‌ها و شعرها مبتذل هستند و انسان متاثر می‌شود چرا واقعه‌ای به این عظمت آنگونه که باید معرفی نمی‌شود.

انتهای مطلب/