تفاهم‌نامه همکای بین کتابخانه‌های ملی ایران و ازبکستان منعقد شد


تاریخ انتشار: ۱۳۹۸/۶/۱۳ - ۱۵:۲۳:۰
آخرین تاریخ بروزرسانی: ۱۳۹۸/۶/۱۳ - ۱۵:۳۲:۵۶
تفاهم‌نامه همکای بین کتابخانه‌های ملی ایران و ازبکستان منعقد شد
در حاشیه نشست منطقه‌ای شناسایی و تبادل میراث مستند، تفاهم‌نامه همکاری به امضای روسای کتابخانه‌های ملی ایران و ازبکستان رسید.

به گزارش روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، در راستای توسعه آموزش و پرورش، علم و دانش و فرهنگ و با توجه به اهمیت همکاری­های فیمابین برای گسترش فعالیت­های کتابخانه­ای مبتنی بر تلاش مشترک برای گسترش و تعمیق همکاری های برابر در زمینه­های کتابخانه­ای، فرهنگی، علمی و فنی، تفاهم نامه همکاری به امضای اشرف بروجردی- رییس کتابخانه ملی ایران و امیده تشابایوا- رییس کتابخانه ملی ازبکستان رسید.

بر اساس این گزارش، در حاشیه نشست منطقه‌ای شناسایی و تبادل میراث مستند که با حضور نمایندگانی از برنامه حافظه جهانی یونسکو از کشورهایی چون استرالیا، تاجیکستان، افغانستان، آذربایجان، قزاقستان،هند، ترکیه، پاکستان و ازبکستان برگزار شد، صبح امروز (چهارشنبه 13 شهریورماه) تفاهم نامه همکاری بین کتابخانه ملی ازبکستان و سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران منعقد شد.

آشنایی، پژوهش و فهرست­نویسی نسخ خطی، کتاب­های قدیمی کمیاب و نایاب و تبادل اطلاعات در خصوص نحوه نگهداری آن­ها،مبادلۀ الکترونیک اشتراک بین­المللی کتابخانه­ای و اسناد،اطلاع­رسانی منظم در خصوص کتاب­ها و نشریه­های جاری به یکدیگر، برای مبادله کتاب، نشریه، فهرست­ها، انتشارات و سایر منابع کتابخانه­ای و اسناد قابل مبادله مطابق قوانین ملی دو کشور و نیز تبادل تجربیات و دست­آوردهای علمی حرفه­ای در ارتباط با نوع فعالیت طرفین از جمله مفاد این تفاهم نامه است.

در ادامه این تفاهم نامه بر تهیه و تدوین و به روز سازی پایگاه اطلاعات کتابشناختی در خصوص شناخت دو  کشور ازبکستان و جمهوری اسلامی ایران و مبادله اطلاعات و یافته های آن، تشکیل دوره های کارآموزی و بازآموزی برای کارشناسان بر اساس علاقمندی طرفین،برگزاری نمایشگاه­های مجازی(کامپیوتری) در بارۀ کتابخانه­های خود،تبادل تجربه در برگزاری مشترک نشست­ها، سمینارها و کنفرانس­ها، دوره­های آموزشی، همچنین کاربرد فن­آوری­های علمی و دست­آوردهای علمی جدید در حوزۀ کتابخانه­ای و اطلاع­رسانی طرفین اشاره و تاکید شده است.

بروجردی خطاب به رییس کتابخانه ملی ازبکستان گفت: امید است این سفر و این دیدار با دستاوردهای خوبی برای شما همراه باشد و مواد تفاهم نامه طی همکاری فی مابین عملیاتی شود.

در ادامه این دیدار، علاوه بر اینکه هدایایی از سوی تشابایوا با مضمون آشنایی با فرهنگ، تاریخ و هویت ازبکستان به بروجردی اهدا شد، سمبل و نماد کتابخانه ملی ایران به همراه کتاب نام آوران ایران زمین نیز به رییس کتابخانه ملی ازبکستان ارائه شد.

انتهای مطلب/