آمادگی کمیته ملی حافظه جهانی ایران در ثبت آثار مشترک منطقه


تاریخ انتشار: ۱۳۹۸/۶/۱۲ - ۱۲:۶:۰
آخرین تاریخ بروزرسانی: ۱۳۹۸/۶/۱۲ - ۱۲:۲۱:۳۸
آمادگی کمیته ملی حافظه جهانی ایران در ثبت آثار مشترک منطقه
رییس کمیته ملی حافظه جهانی ایران با بیان اینکه میراث مستند، سرمایه معنوی مکتوب بشریت است گفت: کمیته ملی حافظه جهانی ایران، آمادگی دارد در کنار کشورهای منطقه به رایزنی در شناسایی، معرفی و ثبت آثار مشترک بپردازد.

به گزارش روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، نشست منطقه ای شناسایی و تبادل میراث مستند (برنامه حافظه جهانی)صبح امروز(سه شنبه 12شهریوماه) با حضور اشرف بروجردی- رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران و رییس کمیته ملی حافظه جهانی، حجت الله ایوبی -  دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو و سوتان سوتکوفسکی- سرپرست دفتر منطقه ای یونسکو در تهران حضور برگزار شد.

بروجردی در ابتدا ضمن خیرمقدم گفت: بسیار خوشحالم که بعد از دو سال دوباره در حضور شما بزرگوارن هستم و قطعا برای این حضور قدردان اهداف بلند یونسکو در ایجاد مشارکت، صلح، دوستی و برابری جوامع هستیم.

رییس کمیته ملی حافظه جهانی ایران افزود: در شرایطی که بخش های مختلف جهان درگیر بحران های متعدد زیست محیطی، فرهنگی و تنش‌های قدرت‌طلبی است، ایجاد امکان های گفتگوی میان فرهنگی،کنش بسیار پویا و فعالانه‌ای در تأکید بر نیاز کشورها و جوامع به تساهل و همگرایی با یکدیگر است.

وی افزود: کشف و شناسایی میراث مشترک فرهنگ‌ها، یادآور تاریخچه نه چندان دور زیست و تعامل سازنده و صلح‌مدار ملت‌ها است و بازگشت به دوران تبادل میان فرهنگی، مهمترین اهرم مقابله با خشونت و جنگ‌طلبی است.

رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران یادآور شد: کشورهای منطقه از ایران، افعانستان، پاکستان، هندوستان تا آذربایجان، ازبکستان، قزاقستان، تاجیکستان و ترکیه در دوره‌های مختلف تاریخی به شکل های گوناگون در دوستی و اتحاد با یکدیگر بوده‌اند و از قبل همین دوستی میراث بسیار گرانبهایی در زبان، دانش و هنر به اشتراک گذاشته‌اند.

بروجردی تصریح کرد: گذرگاه تجاری جاده ابریشم، نمونه برجسته‌ای از تعامل دیرینه‌ی کشورهای منطقه با یکدیگر است که در مسیر مبادلات تجاری، بخش زیادی از عناصر میراثی خود را با یکدیگر سهیم شده‌اند یا به هم منتقل کرده‌اند.

وی گفت: ازدیاد و تقویت مناسبات فرهنگی میان این کشورها، در عین تحقق توسعه پایدار درون کشوری، بی آنکه میراث نسلهای آینده آنها را به خطر اندازد، منجر به برقراری فرهنگ صلح و دوستی نیز خواهد بود.

رییس کمیته ملی حافظه جهانی ایران اضافه کرد: میراث مستند، سرمایه معنوی مکتوب بشریت است که در محمل‌های متعدد ملموس و منقول، تاریخ زیست انسان، از آغاز تا به امروز را دربرمی‌گیرد. هر بخش شناسایی و معرفی شده‌ی این میراث، نشانی بر اراده‌مندی فرهنگ‌ها، کشورها و دولت‌ها در اتحاد و اشتراک جهانی است.

وی ضمن ابراز تاسف از اینکه بخش زیادی از این میراث، در اعصار مختلف به تاراج رفته یا در جنگ‌ها یا بلایای طبیعی تخریب و نابود شده است، گفت: حفاظت از این میراث و انتقال آن به نسل‌های آینده وظیفه همگانی ماست.

بروجردی افزود: یونسکو که همواره منادی صلح و تعامل است برنامه حافظه جهانی را با هدف تقویت مناسبات و روابط میان ملت‌ها در شناسایی و حفاظت از این میراث ایجاد کرده است.  

رییس کمیته ملی حافظه جهانی ایران تاکید کرد: برگزاری نشست شناسایی و تبادل میراث مستند، فضای مثبتی برای گشودن مجراهای تنفس فرهنگی ما است تا با مبادله و اشتراک عناصر مستند فرهنگ خود و شناسایی و معرفی این میراث به سایر اقوام و ملل، علاوه بر معرفی ظرفیتهای پایدار و جامع خود، نقش و توان فرهنگی‌مان، در حفظ و پاسداشت میراث بشر را با دیگران به اشتراک بگذاریم.

بروجردی یادآور شد: جمهوری اسلامی ایران تاکنون آثار مکتوب ارزشمندی را از طریق ثبت در برنامه حافظه جهانی، به جهانیان معرفی کرده است. این آثار به دلیل بیان مضامین والای انسانی، میراث بشریت محسوب می‌شوند. از جمله کلیات سعدی که سرشار از پیام برابری، امید، صلح و الگویی برای زیستی مسالمت‌جویانه است؛ شاهنامه فردوسی که با ستایش خرد آغاز می‌شود و منادی اعتدال، امید، تساوی است.

وی تصریح کرد: پنج گنج نظامی که مشتمل بر پنج مثنوی عاشقانه، غنایی و اخلاقی است و یا وقف‌نامه ربع رشیدی که نشان از حکمرانی عدالت‌محور و برابری خواهانه قانونگذاران است. مضامین این دست آثار، تنها متعلق به ایرانیان نیست؛ بلکه به همه انسانها در هر زمان و مکانی تعلق دارد.

رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران در ادامه افزود: برنامه حافظه جهانی یونسکو این امکان را فراهم ساخته که همه کشورها مشابه چنین آثار فاخر و ارزشمندی از پیشینه فرهنگی خودشان بیاورند و فارغ از مرزهای سیاسی جهان امروز، با یادآوری و احیاء محورهای زیست تعامل‌گرا و تساهل‌محور، به بازیابی و بازآفرینی گفتگوی تمدنها و فرهنگ ها بیاندیشند.

بروجردی به رسالت کمیته‌های ملی حافظه جهانی در کشورهای مختلف  اشاره کرد و افزود: شناسایی و معرفی میراث مستند کشورشان به جهانیان، حفاظت از این میراث به عنوان سرمایه و مکتوب بشری و تسهیل دسترسی عموم به آن از جمله این رسالت هاست.

وی با تاکید بر اینکه در این مسیر آموزش و آگاه‌سازی عمومی نقش بسیار سازنده‌ای دارد، اضافه کرد: با توجه به اینکه در طول یک سال گذشته، دبیرخانه برنامه حافظه جهانی، در صدد بازنگری در فرآیندهای مختلف برنامه اعم از الگوهای تعامل میان کشورها، الگوهای ثبت، روشهای دسترس‌پذیری و حفاظت میراث مستند است.

بروجردی تصریح کرد: کمیته ملی حافظه جهانی ایران به ویژه با توجه به اقدامات و فعالیتهای خود در دو سال اخیر به این درک دست یافت که راهکار اصلی حفاظت از میراث مستند، آگاهی عموم افراد جامعه و به طور ویژه متخصصان میراث مستند نسبت به اهمیت و نقش این میراث در صیانت تمدن بشری است.

 رییس کمیته ملی حافظه جهانی ایران گفت: این کمیته با تشکیل کارگروه‌های تخصصی در سه حوزه آموزش، حفاظت و دسترسی، شیوه‌های حفاظت از آثار ثبت شده در برنامه، دیجیتال‌سازی آثار و ایجاد امکانات و تسهیلات دسترسی دیجیتال به آثار را بررسی می کند.

وی افزود: امید است این نشست، با توجه به محتوای برنامه‌ریزی شده برای آن، و حضور اعضایی از کمیته مشورت بین‌المللی و دبیرخانه برنامه حافظه جهانی، علاوه بر فراهم کردن امکان معرفی و تبادل میراث مستند میان کشورها، گام موفقی در تقویت کمیته‌های ملی حافظه جهانی کشورها باشد.

رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران خاطرنشان کرد: کمیته ملی حافظه جهانی ایران، علاوه بر اینکه آمادگی دارد در کنار کشورهای منطقه به رایزنی در شناسایی، معرفی و ثبت آثار مشترک بپردازد، آمادگی دارد امکانات و تسهیلات خود در راستای اهداف برنامه حافظه جهانی – اعم از حفاظت از میراث مستند و دسترس‌پذیر کردن آن را، با دیگر کشورها سهیم کند.

انتهای مطلب/