تعامل با ایفلا ما را به یک زیست فرهنگی مشترک نزدیک می کند


تاریخ انتشار: ۱۳۹۸/۶/۱۱ - ۱۳:۴۹:۰
آخرین تاریخ بروزرسانی: ۱۳۹۸/۶/۱۱ - ۱۶:۹:۴۶
تعامل با ایفلا ما را به یک زیست فرهنگی مشترک نزدیک می کند
مشاور رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران در اموربین الملل با اشاره به عضویت فعال کتابخانه ملی در چهار کمیته ایفلا گفت: ارتباط با ایفلا می تواند فضای دانش و حرفه ما را از حاشیه نشینی نجات دهد.

به گزارش روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، صالح زمانی با اشاره به برگزاری هشتاد و پنجمین  نشست فدراسیون بین المللی انجمن ها و موسسات کتابداری (ایفلا) و حضور سازمان اسناد و کتابخانه ملی در این دوره از نشست، گفت: در این همایش که در مرکز مگارون (آتن- یونان) با شعار «کتابخانه ها، گفت و گو برای تغییر» برگزار شد بیش از 3هزار و 300 شرکت کننده از بیش از 130 کشور حضور یافتند.

مشاور رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران در اموربین الملل به سخنرانی بیش از 500 مسئول و متخصص در حوزه کتاب اشاره کرد و افزود: در این نشست 250 نشست کاری و تخصصی برگزار شد و در بخش ارائه مقالات و پوستر بالغ بر 150 مقاله و 200 پوستر و 30 گفت و گوی پنلی ارائه شد.

وی یادآور شد: نکته حائز اهمیت این است که شرکت های مهم تجاری در حوزه نرم افزار و شرکت هایی تولید کننده ابزارهای دیجیتالی در این دوره نیز حضور فعالی داشتند و آخرین محصولات و دستاوردهای خود را ارائه کردند. همین طور در ایفلا 2019 سند اجرایی پنج ساله ایفلا (2019-2024) که در چهارمسیر طراحی شده است رونمایی شد و رییس جدید ایفلا( خانم کریستین مگنزی) به مدت سه سال فعالیت خود را آغاز کرد.

مشاور رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران در اموربین الملل به میزبانی ایرلند و هلند به ترتیب در سالهای 2020 و 2021 در نشست عمومی ایفلا اشاره کرد و گفت: هشتاد و ششمین نشست در شهر دوبلین ایرلند و هشتاد هفتمین نشست در شهر روتردام هلند برگزار خواهد شد.

وی اضافه کرد: در افتتاحیه این نشست خانم سالمرون با موضوع «کتابخانه ها کانون تغییر و گفت و گو» به سخنرانی پرداخت و بر اهمیت کتابخانه ها به موتور تغییر در جوامع تاکید کرد.

زمانی بیان داشت: آقای جرالد لایتنر، دبیرکل ایفلا، دیگر سخنران این نشست بود که بر برنامه ریزی و پیگیری برنامه های ایفلا توسط کتابخانه ها تاکید کرد و در ادامه نیز لوکاس تسوکالیس به عنوان متخصص روابط امور بین الملل، نسبت به تحولات اخیر در دنیا گزارشاتی را ارائه داد. 

مشاور رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران در اموربین الملل تصریح کرد: پس از برگزاری آیین افتتاحیه، جلسات کاری در دو بخش تخصصی (شامل حوزه های سازماندهی، نسخه های خطی و استانداردها) و بخش مدیریتی و اجرایی (پیگیری ها و هماهنگی ها میان روسای موسسات و برنامه ریزی های آتی) برگزار شد.

وی درباره چگونگی حضور سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران در نشست 2019 ایفلا گفت: کتابخانه ملی ایران در دو بخش مدیریتی و کارشناسی در این دوره از نشست حضور یافت. در بخش مدیریتی تلاش شد در نشست های مهم اعم از نشست آسیا - اقیانوسیه، نشست روسای کتابخانه های ملی(CDNL) و کمیته کتابخانه های ملی شرکت کرده  تا زمینه های مساعد جهت گسترش روابط و هماهنگی های بین کتابخانه ای در این حوزه فراهم شود. در بخش کارشناسی نیز چند تن از کارشناسان به دلیل عضویت در برخی کمیته های تخصصی و همین طور اراپه برخی مقالات تلاش کردند تا در کمیته های موضوعی مشارکت داشته باشند.

زمانی در پاسخ به سوالی مبنی بر سابقه حضور ایران در ایفلا گفت: مشارکت ایران در ایفلا حدودا به نیم قرن پیش باز می گردد اما به طور مستمر و نسبتا فعال صرفا نزدیک به سه دهه از حضور جدی ایران در ایفلا می گذرد که در طی این سال ها کتابداران ایرانی توانسته اند به تعامل با دنیای غیر ایرانی بپردازند.

مشاور رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران در اموربین الملل یادآور شد: کتابخانه ملی را می توان فعال ترین موسسه کتابداری در ایران عنوان کرد که تا به امروز در ایفلا فعال بوده است که هم اکنون عضو رسمی چهار کمیته اعم از کمیته آسیا- اقیانوسیه، کمیته کتابخانه های ملی، کمیته نسخه های خطی و کمیته فهرست نویسی می باشد.

وی به دعوت و حضور رییس سابق ایفلا به کتابخانه ملی اشاره کرد و افزود: طی این حضور، رییس ایفلا با کتابداران ایرانی آشنا شد و در ادامه از کتابخانه های دانشگاهی و عمومی بازدید کرد. پیرو این امر روابط سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران با ایفلا از گسترش قابل ملاحظه ای برخوردار شد و این سازمان به عنوان عضو فعال در ایفلا شناخته  شد به طوری که در کشورهای منطقه توانستیم موقعیت ممتازی را کسب کنیم و از طریق کانال های مختلف تلاش کردیم تحولات حوزه کتابداری را در ایفلا منعکس کنیم.

زمانی از پتلفرم های برنامه ریزی ایفلا برای سایر کشورها سخن به میان آورد و گفت: ایفلا در ذیل یک برنامه پنج ساله، چهار مسیر استراتژیک را توصیه کرده است که شامل تقویت صدای جهانی برای کتابخانه ها،افزایش و ارتقا فعالیت های تخصصی، توجه به توسعه استانداردها در حوزه کتابداری و سازماندهی و توجه به ساماندهی حوزه کتابخانه ها و افزایش جایگاه کتابخانه ها در فضای اجتماعی می شود.

مشاور رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران در اموربین الملل تصریح کرد: ایفلا به دنبال تولید روش کار و توصیه نامه ها برای کشورها است. هدفش هم چیزی جز هماهنگ سازی در نظام مدیریت کتابخانه ای و خدمات کتابدارانه نیست. بنابراین افزایش تعامل با ایفلا به معنای نزدیک شدن به یک زیست فرهنگی مشترک در مقیاس جهانی است.

زمانی خاطرنشان کرد: ایفلا درصدد تربیت حرفه مند و کارورز قوی است و در تلاش است تسهیل گری و حمایت گری در حوزه کتابداری تقویت شوند بنابراین ارتباط سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران با ایفلا می تواند ما را با آخرین توصیه های این حوزه آشنا کند و فضای دانش و حرفه ما را از حاشیه نشینی نجات دهد.

بر اساس این گزارش، هشتاد و پنجمین نشست عمومی انجمن‌های کتابداری و اطلاع‌رسانی(ایفلا) سوم شهریوماه برابر با 25 آگوست به طور رسمی در آتن پایتخت یونان افتتاح شد و در تاریخ ۲۹ آگوست به کار خود پایان داد.

امسال نیز در کنار کتابخانه ملی ایران نمایندگان مختلفی از مجامع دانشگاهی و کتابخانه‌ای کشور از قبیل کتابخانه مجلس، نهاد کتابخانه‌های عمومی، دانشگاه علامه طباطبایی و دانشگاه شهید بهشتی در این نشست جهانی حضور داشتند.

منبع: خبرگزاری ایسنا

انتهای مطلب/