دومین جلسه اعضای هیات علمی کتابخانه ملی برگزار شد


تاریخ انتشار: ۱۳۹۸/۵/۲۸ - ۱۷:۲۷:۰
آخرین تاریخ بروزرسانی: ۱۳۹۸/۵/۳۰ - ۹:۳۴:۲۵
دومین جلسه اعضای هیات علمی کتابخانه ملی برگزار شد
طی جلسه ای با حضور اشرف بروجردی، اعضاء هیأت علمی سازمان اسناد و کتابخانه ملی منصوب شدند.

به گزارش روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، دومین جلسه اعضای هیات علمی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران در سال جاری با حضور اشرف بروجردی رئیس این سازمان برگزار شد.

طی این جلسه به صورت مبسوط به بررسی آیین‌نامه‌های موجود در زمینه ارتقا و تبدیل وضعیت استخدامی اعضای هیات علمی سازمان پرداخته شد.

اشرف بروجردی در ابتدای این جلسه ضمن برشمردن اهمیت آشنایی با آیین‌نامه‌ها و مقررات ارتقا اعضای هیات علمی، آن را راهکاری برای هوشیاری بیشتر اعضای هیات علمی سازمان و در نهایت ارتقاء و بالندگی علمی سازمان برشمرد.

رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران تصریح کرد: حضور پررنگ اعضای هیات علمی در مسائل سازمانی و داشتن طرح‌های پژوهشی سالانه از اهمیت بسیاری برخوردار است.

وی افزود: ارائه برنامه مدون پنج ساله برای انجام طرح پژوهشی با در نظر گرفتن انجام به موقع و با موضوعات مشخص می‌تواند مسیر اعضای هیات علمی را در روند ارتقاء کمک شایانی کند.

بروجردی خاطرنشان کرد: پیشنهاد شده است که انجام امورات هیات ممیزه اعضای هیات علمی سازمان که پیش از این بر عهده یکی از دانشگاه‌ها بود، توسط یک پژوهشگاه صورت ب‍پذیرد.

در ادامه شهرام یوسفی‌فر به تبیین نقش آیین‌نامه‌ها در ارتقاء و تبدیل وضعیت اعضای هیات علمی پرداخت وافزود: آیین نامه ارتقا در چندین مرحله دچار بازنگری شده است و مسائل حقوق و مزایا، بازنشستگی، انتصابات، ساعات حضور، ساعات پژوهش، طرح پژوهشی کارفرمایی، کمیته ترفیع، کمیته ارتقا، هیات ممیزه و نظارت و ارزیابی در آن به طور روشن تشریح و مشخص شده است.

وی شرط ارتقاء را نه تنها توجه به مباحث علمی، نظیر چاپ کتاب و مقاله دانست، بلکه حضور اعضای هیات علمی در سمینارها و مجامع تخصصی، مشارکت و حضور فعال در مسائل فرهنگی، کارشناسی و مشاوره علمی و نظایر آن را نیز در ارتقاء اعضای هیات علمی مهم تلقی کرد.

در ادامه این جلسه نیز سمیه توحیدلو معاون پژوهش و منابع دیجیتال سازمان داشتن حداقل سه عنوان طرح پژوهشی توسط اعضای هیات علمی برای برنامه پنج ساله را یادآور شد و خاطرنشان کرد: طرح هایی که مهلت اجرای آ‌نها به پایان رسیده و هنوز خاتمه نیافته باید تا پایان تابستان سال جاری تعیین تکلیف شوند.

بنابر رأی‌گیری صورت گرفته در پایان این جلسه، داود آقارفیعی به عنوان دبیر جلسات اعضاء هیأت علمی سازمان برگزیده شد.

همچنین غلامرضا عزیزی، رضا خانی­پور، نرگس نشاط، علی­محمد طرفداری و فرحناز افضلی قادی نیز طی رأی‌گیری به عمل آمده، به عنوان اعضای اصلی هیأت مدیره انجمن صنفی اعضای هیات علمی سازمان اسناد و کتابخانه ملی انتخاب شدند و امیرخانی نیز به عنوان عضو علی‌البدل منصوب شد.

در این راستا انتخابات هیأت مدیره شورای صنفی اعضای هیات علمی سازمان اسناد و کتابخانه ملی بنا بر تصریح در شیوه نامه اجرای آن هر دو سال یکبار انجام می شود.

انجمن صنفی اعضاء هیأت علمی سازمان اسناد و کتابخانه ملی، که در سال 1396 تشکیل شد، به بررسی مقررات صنفی، حقوقی و علمی مرتبط با اعضاء هیأت علمی سازمان اسناد و کتابخانه می‌پردازد و شیوه‌نامه اجرایی آن نیز در همان سال به تصویب رسیده است.

انتهای مطلب/