ثبت سه اثر نفیس در کمیته ملی حافظه جهانی/ برگزاری نشست منطقه‌ای آسیا-اقیانوسیه در تهران


تاریخ انتشار: ۱۳۹۸/۵/۲۲ - ۹:۸:۰
آخرین تاریخ بروزرسانی: ۱۳۹۸/۵/۲۲ - ۱۱:۸:۱۳
ثبت سه اثر نفیس در کمیته ملی حافظه جهانی/ برگزاری نشست منطقه‌ای آسیا-اقیانوسیه در تهران
دبیر کمیته ملی حافظه جهانی از ثبت سه اثر نفیس در جلسه اخیر کمیته ملی حافظه جهانی خبر داد و گفت: نشست منطقه ای آسیا-اقیانوسیه برنامه حافظه جهانی شهریور ماه سالجاری با حضور اساتید و کارشناسان مربوطه در تهران برگزار می شود.

به گزارش روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، فرهاد نظری در تشریح تصمیمات و برنامه‌های اتخاذ شده  در جلسه 129 کمیته ملی حافظه جهانی که در محل سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران برگزار شد، گفت: این جلسه با حضور اکثریت اعضای کمیته برگزار شد و در خلال آن ضمن ثبت سه اثر، در خصوص چگونگی برگزاری نشست منطقه ای آسیا-اقیانوسیه برنامه حافظه جهانی بحث و تبادل نظر شد.

دبیر کمیته ملی حافظه جهانی تصریح کرد: دومین دوره این نشست، شهریور ماه سالجاری با همکاری دفتر منطقه ای یونسکو و با حضور اساتید شاخص در این حوزه و کارشناسان مربوطه  درتهران برگزار خواهد شد.

 نظری افزود: دراین جلسه سه مجموعه آثار شامل مجموعه آثار هوشنگ مرادی کرمانی،  مجموعه جزوات قرآن قرآختایی (18 پاره ترکان خاتون) آستانه شاه نعمت الله ولی در کرمان و مجموعه نقشه‌های جغرافیایی خطی ترسیمی استاد سحاب در کمیته های کارشناسی مورد تایید و واجد ارزش ثبت در فهرست حافظه ملی ایران قرار گرفت.

وی یادآور شد: مجموعه آثار مرادی کرمانی(داستان نویس معاصر) به جهت تاثیرگذاری بسیار زیاد داخلی و خارجی در میان گروه‌های متعدد فرهنگی – اجتماعی، سنی - جنسی و بهره‌مندی از موضوعات مهم و بکر مورد توجه است برای مثال یکی از داستان های معروف مرادی کرمانی، قصه های مجید است.

نظری با بیان اینکه این داستان نویس معاصر تاکنون آثار ارزنده ای از خود به یادگار گذاشته که پیرو آن جوایز فراوانی را در عرصه بین المللی به خود اختصاص داده است، اضافه کرد: مرادی کرمانی سبک جدیدی در داستان نویسی ایجاد کرده است و در کنار عامه نویسی و الهام از سبکی شاعرانه آثار خود را به ایجاز، احساس، طنز و واقعگرایی مزین کرده است.

وی با بیان اینکه آثار این هنرمند به چندین زبان زنده دنیا ترجمه شده است، گفت: از آنجایی که در داستان‌های مرادی کرمانی به موضوعات متنوع اجتماعی، محیط‌زیستی، فرهنگی همچون فقر، خشکسالی، روابط درون و بین نسلی توجه شده است این آثار مورد اقبال جهانی واقع شده بطوریکه هم اکنون به زبان‌های متعدد ترجمه شده و جوایز فراوانی از آن خود کرده است و فیلم‌ها، سمینارها و همایش‌های متعددی بر اساس این آثار شکل گرفته است.

نظری از ثبت مجموعه جزوات قرآن قرآختایی آستانه شاه نعمت الله ولی در این کمیته سخن به میان آورد و افزود: مجموعه «هجده پاره ترکان خاتون» در مجموعه ماهان کرمان طی این جلسه به ثبت رسید.

دبیر کمیته ملی حافظه جهانی ادامه داد: این مجموعه قرآنی مربوط به سده هفتم قمری می شود که با تزئینات عالی با سرلوح و جدول کشی و نشانه‌های قرآنی بسیار ممتاز به یادگار مانده است.

وی در ادامه تصریح کرد: در جلسه این کمیته مجموعه نقشه‌های جغرافیایی خطی ترسیم استاد عباس سحاب مورد بررسی و واجد ارزش ثبت قرار گرفت که طبق آن لازم است اقدامات حفاظتی درمورد آن صورت پذیرد.

بنابر این گزارش، کمیته ملی حافظه جهانی از سال 1384 به عنوان زیرشاخه ای از کمیسیون ملی یونسکو تشکیل شده است و هدف آن اجرای اهداف برنامه حافظه جهانی The Memory of the World یونسکو است که در سال 1992، مبتنی بر شناسایی، آگاه سازی و دسترس پذیر کردن میراث مستند کشورها شکل گرفته است.

این کمیته متشکل از 8 عضو حقوقی (سازمان اسناد و کتابخانه ملی، دانشگاه تهران، وزارت امور خارجه، کتابخانه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی، سازمان میراث فرهنگی- صنایع دستی و گردشگری، کتابخانه آیت الله مرعشی نجفی، کمیسیون ملی یونسکو، کتابخانه و موزه آستان قدس رضوی، سازمان صداو سیمای جمهوری اسلامی ایران) و 9 عضو حقیقی از میان متخصصان حوزه میراث مستند است و در حال حاضر ریاست آن با اشرف بروجردی - رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی است.

کمیته ملی حافظه جهانی طبق روال در طول سال، هر ماه یک جلسه تخصصی با حضور تمامی اعضاء دارد که البته در شرایط اضطراری نیز جلساتی با هماهنگی اعضا برگزار می‌‍شود که این نشست‌ها در محل سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران است.

در ذیل این کمیته چهار گروه کارشناسی «ارزیابی آثار برای ثبت»،‌ »آموزش»، «نگهداری و حفاظت» و «معرفی و دسترسی» فعالیت می‌کند.

انتهای مطلب/