ستاری: کتابخانه ملی ایران بستری برای رشد جوانان است


تاریخ انتشار: ۱۳۹۸/۵/۱۵ - ۹:۵۲:۰
آخرین تاریخ بروزرسانی: ۱۳۹۸/۵/۱۵ - ۱۰:۱:۱۳
ستاری: کتابخانه ملی ایران بستری برای رشد جوانان است
معاون علمی و فناوری رییس جمهوری با اشاره به توسعه همکاری ها با سازمان اسناد و کتابخانه ملی گفت: کتابخانه ملی ایران بستری مناسب برای رشد و پرورش جوانان است.

به گزارش روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، سورنا ستاری در آیین اختتامیه رویداد کارآفرینی ویتا با بیان اینکه گنج بزرگی در کتابخانه ملی نهفته است که می تواند زمینه فعالیت استارتاپ ها و شتابدهنده ها فعال در حوزه تولید محتوا را فراهم کند گفت: حجم بزرگی از داده در این مرکز وجود دارد که استارتاپ ها با فعالیت در این حوزه می توانند یک بازی برد برد را برای خودشان و سازمان رقم بزنند. زیرا با رونق فعالیت های استارتاپی درآمدهای جدیدی برای سازمان ایجاد می شود.

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری با تاکید بر اینکه امروز علاوه بر استارتاپ های خدماتی در حوزه فناوری هم اقدامات خوبی انجام شده است گفت: در دسترس بودن داده ها یکی از اصول سرویس دهی است که استارتاپ های حوزه خدمات به راحتی آن را پیاده سازی کرده اند. اما امروز اتفاق دیگری رخ داده است و آن ورود فناوری های نوین همچون هوش مصنوعی به این حوزه است‌. اقدامی که موجب بازگشت تعداد زیادی نیروی انسانی به کشور شده و زمینه اشتغال برای افراد تحصیلکرده را فراهم کرده است.

رییس ستاد توسعه فناوری های اقتصاد دیجیتال و هوشمند سازی درباره  استفاده از شیوه های نوین فناورانه گفت: استفاده از شیوه های نوین و فناورانه باعث رونق حوزه های بسیاری می شود به عنوان مثال اگر از توسعه زبان فارسی صحبت می کنیم باید این مسیر با استفاده از همین شیوه های نوین پیموده شود.

وی با اشاره به فرهنگ غنی کشور گفت: با توجه به دیرینه فرهنگی در کشور هنوز نتوانسته ایم در حوزه تجاری سازی محصولات علوم انسانی درست عمل کنیم که خوشبختانه بخش قابل توجهی از محتوا برای این اقدام در سازمان اسناد و کتابخانه ملی وجود دارد.

وی با اشاره به توسعه همکاری ها با سازمان اسناد و کتابخانه ملی افزود: در حوزه توسعه فناوری های جدید آماده همکاری با این سازمان هستیم تا از این طریق فعالیت ها در حوزه های مختلف همچون بازیافت اسناد مدرن تر شود.سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران بستری مناسب برای رشد و پرورش جوانان است.

تفاهم‌نامه ایجاد مرکز نوآوری و شتابدهی فناوری‌های حوزه کتابداری و محتوای دیجیتال امضا شد

در ادامه تفاهم‌نامه راهاندازی مرکز نوآوری و شتابدهی فناوری‌های حوزه کتابداری، اسناد و محتوای دیجیتال میان اشرف بروجردی؛ رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران و سورنا ستاری؛ معاون علمی و فناوری رییس جمهوری امضاء شد تا ایجاد زیست بوم کارآفرینی با ایجاد این مرکز در این حوزه شتاب گیرد.

با امضای این تفاهم نامه میان این دو سازمان ،حمایت از ایجاد مرکز نوآوری و شتابدهی در این حوزه دنبال و تسریع می شود. بر این اساس انجام اقدامات لازم برای تسریع در اخذ مجوزهای لازم برای تاسیس و آغاز به کار مرکز نوآوری شتاب می گیرد.

با راه اندازی این مرکز از برگزاری رویدادهای فناورانه با مشارکت شرکت های دانش بنیان و شتابدهنده ها در این حوزه حمایت می شود و شاهد توسعه فعالیت های استارتاپی خواهیم بود. شبکه سازی و اتصال شتابدهنده های حوزه کتابداری، اسناد و محتوای دیجیتال اقدام دیگری است که با انعقاد این تفاهم نامه رخ می دهد.

 از دیگر اقدامات این مرکز فراهم آوردن محتوا و آموزش های فنی لازم به منظور توانمندسازی تیم های مستقر در شتابدهنده ها شامل بازدیدها و دوره های آموزشی مرتبط با مسائل و چالش های حوزه کتابداری، اسناد و محتوای دیجیتال است.

انتهای مطلب/