پیشنهاد بروجردی برای برپایی نمایشگاهی از آثار ایران در آفریقای جنوبی


تاریخ انتشار: ۱۳۹۸/۴/۱۹ - ۱۴:۵۶:۰
آخرین تاریخ بروزرسانی: ۱۳۹۸/۴/۱۹ - ۱۵:۷:۲۲
پیشنهاد بروجردی برای برپایی نمایشگاهی از آثار ایران در آفریقای جنوبی
رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران در دیدار با رایزن فرهنگی ایران در آفریقای جنوبی، برپایی نمایشگاهی دائمی از عکس‌های دوران قاجار در کاخ والری در آفریقای جنوبی را پیشنهاد کرد.

به گزارش روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، احمدعلی محسن‌زاده رایزن فرهنگی ایران در آفریقای جنوبی صبح امروز(چهارشنبه 19تیرماه) با اشرف بروجردی رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران دیدار و گفت‌وگو کرد.

بروجردی در ابتدای این دیدار با تاکید بر تداوم و توسعه ارتباطات فرهنگی میان ایران و آفریقای جنوبی، گفت: آفریقا می‌تواند جایگاه خوبی برای ایجاد تعاملات فرهنگی و حتی سیاسی میان کشورها باشد در این باره می‌توان به برگزاری اجلاس‌های بین المللی در این منطقه اشاره کرد.

رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران با اشاره به تفاهم نامه‌های پیشین میان این دو کشور، افزود: این سازمان از تمدید تفاهم نامه‌های همکاری در این زمینه استقبال می‌کند.

وی جلب آرای سایر کشورها در مجامع بین المللی را تحت تاثیر اقدامات و همکاری‌های فرهنگی دانست و تصریح کرد: ایران نیازمند آرای سایر کشورها بوده که البته بسیاری از کشورهای مسلمان و کشورهایی که با ایران در تعامل مثبت هستند از ارائه آرای خود در این مجامع به نفع ایران واهمه داشته و خودداری می کنند که در این باره می‌توان به موضوع «آپارتاید» در سال 1985 میلادی اشاره کرد. بنابراین می‌توان با پیشبرد اقدامات در حوزه فرهنگی آرام آرام در مسیر جلب آرا پیش رفت.

بروجردی در ادامه با بیان اینکه در سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران دو مقوله سند و کتاب مطرح است، اضافه کرد: این در حالی است که در سایر کشورها این دو امر در سازمانها و ساختمان‌های جدا اداره می‌شوند که برای مثال می‌توان به کشور ترکیه اشاره کرد در این کشور حتی دو مرکز اسناد وجود دارد که یک مورد آن مربوط به اسناد دوره عثمانی بوده و دیگری مربوط به اسناد عمومی این کشور می شود.

وی به تفاهم نامه ای که رییس جمهور ایران با کشور ترکیه به امضاء رسانده بود اشاره کرد و افزود: در بخشی از این تفاهم‌نامه به همکاری میان کتابخانه‌های این دو کشور پرداخته شده بود که مقرر شد همکاری‌هایی در بحث تبادل اسناد به صورت دیجیتال میان ایران و ترکیه صورت پذیرد.

رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران ضمن اشاره به وجود کاخ والری ( محل و مکان تبعید پهلوی اول) در آفریقای جنوبی گفت: با توجه به اینکه تعداد 25 هزار قطعه عکس با کیفیت در ارتباط با دوره قاجار از شخصی خریداری شده است پیشنهاد می‌کنم یک نمایشگاه دائمی از عکس‌هایی که در اختیار داریم که حتی دورترین روستاهای کشور را در آن زمان به ثبت رسانده و نمایشگر خورده فرهنگهاست دراین کاخ دایر شود.

بروجردی، رایزن‌های فرهنگی ایران در سایر کشورها را به نوعی نماینده سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران برشمرد و اضافه کرد: تمامی اسناد موجود در این سازمان طبقه بندی شده‌اند بطوریکه در این محل اسنادی از ادوار گذشته مربوط به دوران صفویه، قاجار حتی سایر کشورها و جریانات انگلیسی وجود دارد.

در ادامه احمدعلی محسن‌زاده با اشاره به همکاری‌های فرهنگی میان ایران و آفریقای جنوبی از گذشته تاکنون، گفت: طی ادوار گذشته شاهد سفر مدیریت سابق اسناد و کتابخانه ملی ایران به کشور آفریقای جنوبی بودیم و امروزهم این کشور تمایل دارد تا در زمینه‌های فرهنگی بخصوص در بحث اسناد و کتابخانه با ایران در تعامل باشد.

به گفته رایزن فرهنگی ایران در آفریقای جنوبی، بسیاری از مراکز تعلیمی- دینی در افریقای جنوبی قرار دارد و بعد از انقلاب رابطه وسیعی در این کشور برقرار شد بطوریکه شاهد نامگذاری هفته‌ای برای مبارزه با اسرائیل در این کشور هستیم.

وی با اعلام اینکه در این کشور56 میلیون سیاه پوست زندگی می کنند، افزود: هم اکنون فضا و بستر مناسبت برای ایجاد و گسترش تعاملات فرهنگی در آفریقای جنوبی به خوبی فراهم است. از آنجایی‌که می‌توان گفت ایران عینکی‌ترین کشور جهان به شمار می‌رود می‌توان در حوزه نابینایان و کم بینایان اقدمات مشترکی انجام داد.

محسن‌زاده با تاکید بر نگاه دوباره به تفاهم نامه منعقد شده میان سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران با کتابخانه ملی آفریقای جنوبی خاطرنشان کرد: با مطالعه مجدد این تفاهم نامه وعنوان موارد مغفول مانده می‌توان تفاهم‌نامه جدیدی را با این کشور منعقد کرد.

در پایان این دیدار استوارنامه و کتاب نام آوران ایران از سوی رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران به رایزن فرهنگی ایران در آفریقای جنوبی اهداء شد.

گفتنی است، جزیره موریس در شرق قاره آفریقا واقع شده است که در منطقه "موکا"، ویلایی به نام کاخ "والری" وجود دارد که پهلوی اول، که با تصمیم انگلیسی‌ها به موریس تبعید شد در حدود 5 ماه در این جزیره سکنی داشت.

انتهای خبر/