ارزیابی آثاری از عصرقدیم و جدید در کمیته ملی حافظه جهانی


تاریخ انتشار: ۱۳۹۸/۴/۹ - ۱۱:۴۰:۰
آخرین تاریخ بروزرسانی: ۱۳۹۸/۵/۲۲ - ۱۱:۴:۲۷
ارزیابی آثاری از عصرقدیم و جدید در کمیته ملی حافظه جهانی
در جلسه اخیر کمیته ملی حافظه جهانی آثار مربوط به قرن 21 و قرن هفتم در کنار هم مورد ارزیابی اعضای کارگروه و متخصصان قرار گرفتند .

به گزارش روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، چهاردهمین جلسه گروه ارزیابی آثار برای ثبت کمیته ملی حافظه جهانی با حضور اعضای ثابت این کارگروه و متخصصان آثار مورد بررسی در محل سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران برگزار شد.

در این جلسه دو مجموعه آثار شامل مجموعه آثار هوشنگ مرادی کرمانی و مجموعه قرآن های خطی آستانه شاه نعمت الله ولی در کرمان مورد بررسی و ارزیابی قرار گرفتند.

مجموعه آثار مرادی کرمانی به جهت تاثیرگذاری بسیار زیاد داخلی و خارجی در میان گروه‌های متعدد فرهنگی – اجتماعی، سنی - جنسی و بهره‌مندی از موضوعات مهم  و بکر مورد توجه این کارگروه قرار گرفت.

مرادی کرمانی در واقع سبک جدیدی در داستان نویسی ایجاد کرده است و در کنار عامه نویسی و الهام از سبکی شاعرانه آثار خود را به ایجاز، احساس، طنز و واقعگرایی مزین کرده است. در داستان‌های این نویسنده معاصر آداب و رسوم مناطق مختلف مورد توجه قرار گرفته است و به همین جهت داستان‌های او جنبه آموزشی بسیار زیادی دارد.

از آنجایی که در داستان‌های مرادی کرمانی به موضوعات متنوع اجتماعی، محیط‌زیستی، فرهنگی همچون فقر، خشکسالی، روابط درون و بین نسلی توجه شده است این آثار مورد اقبال جهانی واقع شده بطوریکه هم اکنون به زبان‌های متعدد ترجمه شده و جوایز فراوانی از آن خود کرده است و فیلم‌ها، سمینارها و همایش‌های متعددی بر اساس این آثار شکل گرفته است.

موارد فوق به عنوان شاخص‌های مهم مورد توجه کمیته ملی حافظه جهانی قرار گرفت.

مجموعه دومی که در این جلسه مورد بررسی و ارزیابی اعضا و مختصصان کارگروه قرار گرفت مربوط به مجموعه قرآن‌های خطی آستانه شاه نعمت الله ولی در کرمان است که در این پرونده تصمیم گرفته شد از این مجموعه «هجده پاره ترکان خاتون»به ثبت برسد.

این مجموعه قرآنی مربوط به سده ششم یا هفتم قمری بوده که با تزئینات عالی با سرلوح و جدول کشی و نشانه‌های قرآنی بسیار ممتاز به یادگار مانده است.

گفتنی است مجموعه آثار هوشنگ مرادی کرمانی با حضور پدید آورنده و مجموعه قرآن‌های خطی ماهان با حضور استاد و کارشناس نسخ خطی دانشگاه باهنر کرمان مورد بررسی و ارزیابی  قرار گرفت و درنهایت ثبت این آثار در فهرست ملی برنامه حافظه جهانی به تأیید رسید.

بنابر این گزارش، کمیته ملی حافظه جهانی از سال 1384 به عنوان زیرشاخه ای از کمیسیون ملی یونسکو تشکیل شده است و هدف آن اجرای اهداف برنامه حافظه جهانی The Memory of the World یونسکو است که در سال 1992، مبتنی بر شناسایی، آگاه سازی و دسترس پذیر کردن میراث مستند کشورها شکل گرفته است.

این کمیته متشکل از 8 عضو حقوقی (سازمان اسناد و کتابخانه ملی، دانشگاه تهران، وزارتامور خارجه، کتابخانه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی، سازمان میراث فرهنگی- صنایع دستی و گردشگری، کتابخانه آیت الله مرعشی نجفی، کمیسیون ملی یونسکو، کتابخانه و موزه آستان قدس رضوی، سازمان صداو سیمای ج.ا.ایران) و 9 عضو حقیقی از میان متخصصان حوزه میراث مستند است و در حال حاضر ریاست آن با اشرف بروجردی - رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی است.

کمیته ملی حافظه جهانی طبق روال در طول سال، هر ماه یک جلسه تخصصی با حضور تمامی اعضاء دارد که البته در شرایط اضطراری نیز جلساتی با هماهنگی اعضا برگزار می‌‍شود که این نشست‌ها در محل سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران است.

در ذیل این کمیته چهار گروه کارشناسی «ارزیابی آثار برای ثبت»،‌ »آموزش»، « نگهداری و حفاظت »، «معرفی و دسترسی» فعالیت می‌کند.

انتهای خبر/